Денис Бігус
Денис Бігус 5 канал / Час. Підсумки тижня

Розслідування Bihus.іnfo щодо махінацій в оборонному секторі: фінальна серія, але чи кінець історії

Читайте по-русски
За хабарі, стверджують журналісти, силовики закривали кримінальні провадження про корупцію в "оборонці". Розслідувань нарахували з десяток. Однак за 4 роки жодне не завершилося вироком для організаторів схем

Минулий тиждень почався журналістськими підозрами – хто прикривав оборудки в "оборонці". До вже стандартних претензій, які розслідувачі висували раніше лише до ГПУ та СБУ, виявилось, що НАБУ теж не янголи. Тобто що значить, виявилося, якщо раніше антикорупційний зріз активістів затято захищав Ситника і підопічних, то тепер ілюзії про непогрішність зникають.

Реакція на владному рівні – є вказівка провести повний аудит і ревізію "Укроборонпрому" за участі міжнародних партнерів і громадскості. Часу на це місяць. Чи встигне Рада за той самий час ухвалити закони, які зроблять прозорішим оборонний сектор і підвищать відповідальність за невиконання оборонного замовлення – от тут не факт. Саме цей місяць раду труситиме виборча лихоманка. Із важливих нюансів, на які широкий загал не надто звернув увагу, а дарма. Дві тези сказані в різний час Генпрокурором.

Теза перша: аналіз інформації на носії, де матеріали слідства і показане журналістами – не збігається. Наприклад, переписки між Жуковим і Букіним в їхніх телефонах немає. Чому немає? Розмова в принципі була? Теза друга – після скандалу ФСБ Росії перекрила всі канали поставки запчастин до радянської техніки. Потреба в них не зникла. Будувати заводи чи виробничі лінії під деталь родом з 70 років – нонсенс. Відмовитися від старої техніки ми не можемо поки. Хто відповідатиме за проблему із поставками?

Підсумкова серія журналістського розслідування про корупцію в "оборонці". У ній головні фігуранти – правоохоронці.

ДЕНИС БІГУС, ЖУРНАЛІСТ:

"Ми тримали інтригу, щоб зробити несподіваний поворот. І озвучити найсумнішу тезу. Усі, ну майже усі, правоохоронні органи роками знали про цей схематоз"

За хабарі, стверджують журналісти, силовики закривали кримінальні провадження про корупцію в "оборонці". Розслідувань нарахували з десяток. Однак за 4 роки жодне не завершилося вироком для організаторів схем.

ЛЕСЯ ІВАНОВА, ЖУРНАЛІСТ:

"Ці розслідування скисали не безкоштовно. Скажімо прямо – проблема нашої правоохоронної системи зовсім не у сліпоті. Вона – у апетитах"

Леся Іванова
Леся Іванова5 канал / Час. Підсумки тижня

До СБУ хабарі возили регулярно, запевняють журналісти. 20 тисяч доларів – Генеральна Прокуратура, 10 тисяч зелених – Державна фіскальна служба. Така вартість закриття розслідування у цих правоохоронних органах, розкривають прайси у програмі. Військова прокуратура один із епізодів схем у "оборонці", де фігурує звільнений нещодавно після корупційних скандалів з посади першого заступника секретаря РНБО Олег Гладковський, взялася розслідувати ще 2015 року. Але невдовзі справу закрили.

2017 року до провадження поверталися кілька разів. Зрештою за оборудки взялася Державна фіскальна служба – накривала конвертаційні центри ділків. Однак організатори схеми покарання так і не дочекалися.

ДЕНИС БІГУС, ЖУРНАЛІСТ:

"Три роки у ГПУ знали про схему. Про участь Гладковського. Про те, що у самій прокуратурі хлопчики закривали справу за двадцятку. І істотно, що справа якось не надто рухалася"

Розслідування справді проводили, відповів Генпрокурор. І слідство, мовляв, було на фінішній прямій, коли вийшла перша серія журналістського матеріалу. У ній йдеться про податкові махінації. Натепер фігурантам справи оголосили підозри. З них стягнули недоплачені державі гроші.

"Записи про те, що комусь у ГПУ потрібна якась сума також є. Це правда. Я не буду цього приховувати – двадцятка чи скільки. Але, на жаль, прізвищ немає", – стверджує Генпрокурор Юрій Луценко.

Розслідування корупційних схем – не парафія ГПУ, каже Юрій Луценко. Додає, цим мало займатися НАБУ. Ще 2017 року прокуратура передала Антикорупційному бюро матеріали.

"Там дійсно було 87 аркушів переписки. Там згадувався і ОВ, і деякий Ігор. Якщо брати норми КПК, то є два шляхи реалізації цих матеріалів. Або зареєструвати нове провадження, або приєднати до вже розпочатого. Ні одного, ні іншого не було зроблено. Досі ми не знаємо від НАБУ, де ці матеріали", – заявив керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

"Деякі матеріали, вони були оприлюдненні, вони для нас раніше не були відомі. Не було у них переписки Рогози та інших. І дуже багато справ зараз у розробці. А цю ми починали з нуля", – наполягає директор НАБУ Артем Ситник.

Денис Бігус
Денис БігусYouTube / BIHUS info

ДЕНИС БІГУС, ЖУРНАЛІСТ:

"У тому листуванню не фігурувало прізвище Гладковського, але фігурувала фірма, яка проходила у НАБУ і яку НАБУ відмазувало, фігурував спецагент. І нехай не штатний, який терся із цією компанією. За 2 роки НАБУ не зацікавилося, що там у іншому листуванні. Не запитало про це Генпрокуратуру"

Однак і до передачі прокурорських матеріалів, фірма "Оптимумспецдеталь", про яку говорять журналісти, фігурувала в одному із розслідувань НАБУ. Стосувалося воно постачання запчастин на Харківський танковий завод. 2016 року НАБУ склало список ненадійних компаній і передало його "Укроборонпрому".

Однак, як можна побачити з переписки Жукова і Рогози, після деяких маніпуляцій Рогоза отримує лист за підписом Углави, згідно з яким у переліку підозрілих компаній "Оптимусспецделі" вже немає.

Таких листів до "Укроборонпрому" надсилали чотири, повідомив директор НАБУ. І лише в одному із них компанії, яку пов’язують з Ігорем Гладковським і його товаришами, таки не було.

"Було встановлено, що на час підготовки відповіді, що приціли цим підприємством і ще трьома – вони не постачалися на Харківський бронетанковий завод. Тому це маніпуляція, що хтось виключив фірму з переліку фіктивних фірм", – наполягає Ситник.

Серед фігурантів цієї переписки так званий спецагент Євген Шевченко. Директор НАБУ переконує, він не у штаті його відомства. А лише співпрацював з ним в окремих справах і на добровільних засадах. У журналістському матеріалі також згадується детектив Дмитро Литвиненко. Його відсторонили від обов’язків. НАБУ розпочало внутрішнє розслідування.

ЛЕСЯ ІВАНОВА, ЖУРНАЛІСТКА:

"На превеликий жаль, прайс НАБУ на канцелярські послуги для злочинного угрупування у листуванні відсутній, але є але, однозначні вказівки на платність цих послуг"

Чи справді правоохоронці закривали справи за хабарі – має з'ясувати Державне бюро розслідувань. Там уже порушили провадження і викликали журналістів на допит. Вивчатимуть і переписку, яку оприлюднили у ЗМІ. Водночас ДБР хоче отримати доступ до матеріалів, які перебувають у різних правоохоронних структурах.

Сергій Барбу, "Час:Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій – відео
Наступний матеріал
Брифінг МВС щодо роботи правоохоронних органів у період виборчої кампанії – відео
Loading...

"Фігурує 10 підприємств": Ситник розповів про розслідування з закупівлями в "Укроборонпромі"

НАБУ провело обшуки у Гладковських – Ситник

Порошенко: Україна ініціює комплексний міжнародний аудит "Укробронпрому"

У посольстві США дали пораду Україні після скандалу з Укроборонпромом

Скандал щодо "Укроборонпрому": хто міг би оцінити реальну вартість комплектуючих для бронетехніки й літаків ЗСУ – Романенко

НАБУ відкрило ще одну справу після журналістського розслідування про "відкати" Гладковському