Ярослав Железняк
Ярослав Железняк 5 канал

Розкол у партії "Голос": як розділилася політсила та чи вплине це на електорат

Читайте по-русски
Хоч і воюють публічно, обидві сторони, кажуть: розуміють – така ситуація явно не на користь рейтингам партії, а репутаційні втрати неминучі

Навесні, 2 роки тому, тут на Старокиївській горі, "Голос" вперше пролунав на всю країну. За цей час партія пройшла до парламенту, залишилася без лідера Святослава Вакарчука, а нині переживає гостру кризу. Та чи втримається?Творити нову політику до парламенту "Голос" ішов як одне ціле. Молоді та амбітні єдналися під брендом Святослава Вакарчука та ліберальних поглядів.

"На початку 19-20 років ми дійсно простежували таку організовану роботу політсили", – зазначив провідний експерт політико-правових програм центру Разумкова Олексій Розумний.

Але нещодавно монолітність політсили поставили під сумнів, коли внутрішні чвари набули розголосу, і їх почала обговорювати вся країна.

"Намагалися вирішити внутрішніми методами, але дуже прикро, що довелося виносити назовні", – каже нардеп "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Парламентська 20-ка депутатів "Голосу" розділилася на два табори. Половина політикою керівництва партії та фракції незадоволені. Хоча ті на посадах нещодавно. Восени замість Святослава Вакарчука, який вдруге гучно пішов із політики, головою партії стала Кіра Рудик. А фракцію замість Сергія Рахманіна взимку очолив Ярослав Железняк. І лінія, яку гне нова верхівка "Голосу", не всім депутатам до вподоби.

"Не розумію, як окремі кроки нашого керівництва співставляються з інтересами партії. У нас є питання, але, на жаль, нам не вдається їх задати", – розповів Юрчишин.

"Звичайна криза росту, що є добрим і поганим одночасно", – вважає голова фракції "Голосу" Ярослав Железняк.

Хоча бунтарські настрої керівництво партії пояснює іншим...

"Коли висока конкуренція, то хтось вважає себе переможеним, а хтось переможцем, тому дійсно, лишилися дуже незадоволені депутати. Це породило ескалацію емоцій, яка, на жаль, з ініціативи декількох депутатів вийшла назовні", – пояснив заступник голови партії "Голос" Андрій Осадчук.

У таборі незгодних свій протест аргументували. Серед претензій, зокрема, відмова керівництва політсили підписувати постанову про звільнення генпрокурорки Ірини Венедіктової, а ще розмови про коаліцію зі "Слугою народу", про яку обмовилася Кіра Рудик.

"Було величезним здивуванням, коли керівництво партії пішло всупереч ціннісним установам, з якими ми збиралися, в першу чергу мовилося про співпрацю з вулицею Банковою, і щодо коаліції з монобільшістю", – зауважила депутатка Соломія Бобровська.

А от у керівництві певні: цінностям та орієнтирам зрадили ті, хто проголосував за направлення на перевірку до Конституційного Суду законопроєкту, який дозволить президенту призначати керівників НАБУ та ДБР. За це депутатів нібито рішенням політради мали виключити з партії, але в "Голосі" такі заяви спростовують.

"Частина депутатів невідомо з яких мотивів проголосувала "за" разом зі "слугами" і політрада "Голосу" засудила голосування зі "Слугою народу" і олігархічними групами і все!" – каже Осадчук.

Хоч і воюють публічно, обидві сторони, кажуть: розуміють – така ситуація явно не на користь рейтингам партії, а репутаційні втрати неминучі. Тому шукають компромісу.

"Ми дуже шкодуємо, що наші виборці є свідками оцього публічного срача", – заявив Андрій Осадчук.

"Виборці точно не схвалюють те, що відбувається там. У хорошому сценарії буде порозуміння, фракція вийде сильнішою, в гіршому випадку, будемо мати розкол в одній із фракцій", – аналізує викладач бізнес-шкіл Валерій Пекар.

Попри все, домовлятися "Голосу" доведеться, бо якщо виключення з партії не тягне жодних наслідків, то виключення з фракції – просто може її розвалити.

"Найменша фракційна група – це 17 осіб, відповідно якщо виключать хоча б 4, то насправді фракції не буде, тому ми мусимо співіснувати, але надіюся знайдуться механізми, як співпрацювати", – сподівається Юрчишин.

А поки половина вимагає провести з'їзд партії, аби переобрати керівництво, сама ж партія організувала контрольно-ревізійну комісію, щоб оцінити кризу зсередини та розібратися, хто винен. Тим часом експерти оцінюють шанси партії на майбутніх виборах.

"Відхід Вакарчука був найсильнішим ударом по іміджу. Шанси скоріше як низькі, і скоріш за все в майбутньому, коли конкуренція на прозахідному патріотичному фланзі посилиться, боюсь, що для "Голосу" там залишиться дуже мало місця", – міркує експерт.

Схожа історія в українській політиці вже була. "Голос" часто порівнюють із партією "Самопоміч", яка гучно зайшла до парламенту минулого скликання, але до кінця каденції підтримку втратила. Але на відміну від "Самопомочі", у "Голосу" є ще 3 роки, аби змінити своє звучання.

Ірина Сисак, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Із 1 квітня пологи мають бути безкоштовними – що ще зміниться
Наступний матеріал
Закидали яйцями, відключили світло: російський пропагандист Познер утік із Грузії через протести
Loading...

Фракції "Голос і "Довіра" допомагають "слугам" ухвалювати рішення в Раді – КВУ

Сподіваюся, це "свято санкцій" вдарить і по брату Медведчука – депутат

Нові погрози радника-афериста з Банкової – "Час Ч"

Діалог з Росією дає тільки втрати на фронті, треба шукати інші формати – Осадчук

Бігати від зими до зими і кричати, що в нас катастрофа на енергоринку – це не стратегія – Василенко

За результатами нашого дослідження, 70% українців підтримують володіння зброєю – Шараскін