Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Рада змінила Виборчий кодекс: як відбуватимуться місцеві вибори 25 жовтня – сюжет

Читайте по-русски
Тепер українці зможуть проголосувати не лише за політсилу, а своїми голосами підвищити у списку партії кандидата

Кандидати, зокрема на мерське крісло у столиці, мають час на підготовку до виборів. Напередодні Рада призначила їх на 25 жовтня. Сьогодні ж внесла правки до виборчого законодавства. Тож як відбуватимуться вибори і яка вона – остаточна редакція виборчого кодексу, – кореспондентка "5 каналу" Ірина Сисак розкаже.

Остаточно та офіційно. Верховна Рада призначила місцеві вибори на 25 жовтня. Слідом за ними ухвалила й зміни до Виборчого кодексу – політичний компроміс, казали в кулуарах, бо новації подобалися далеко не всім.

"Правки стали консенсусом між усіма політичним силами", – наголошує Іван Крулько, народний депутат, "Батьківщина".

Перезавантаження місцевої влади. Депутатів обласних, районних рад і громад, а ще місцевих голів обиратимуть у жовтні. І вже за оновленими правилами – змінити виборчий кодекс планували ще взимку. Втім, через карантин дотягнули до останнього.

"Чим ближче до виборів змінюється закон – тим більше хаосу ми отримаємо", – каже Олексій Кошель, голова Комітету виборців України.

"Коли виборче законодавство змінюється за 100 днів до виборів – це говорить про те, що вже на старті створюються нерівні умови для всіх гравців", – наголошує Ірина Геращенко, співголова фракції "Європейська солідарність".

Серед змін – зменшення виборчої застави у 9 разів. Це дасть можливість позмагатися на виборах на посаду місцевого голови не надто грошовитим кандидатам, кажуть депутати.

"Це дасть можливість новим людям, новим політичним проєктам потрапити до місцевого самоврядування", – вважає Олег Кулініч, народний депутат, група "Довіра".

Довгообіцяні владою відкриті списки – вже на місцевих виборах. А це означає, що тепер українці зможуть проголосувати не лише за політсилу, а своїми голосами підвищити у списку партії кандидата, якому вони найбільше симпатизують. Щоб обігнати претендента номером вище – кандидат має набрати 25 відсотків від виборчої квоти. Це умовна вартість одного мандата у голосах виборців. У декотрих фракціях упевнені, що такий поріг непідйомний.

"Вирішуватимуть менше люди і виборці, а більше партійні керівники. Хто буде першим, десятим у списку – визначатимуть партійні боси. Кандидату тепер набагато важче рухатися", – говорить Роман Лозинський, народний депутат, "Голос".

"Це дуже багато для виборців і, по суті, список стає закритим", – говорить Ольга Айвазовська.

"Ситуація, коли один-два голоси вирішують ситуацію, ну вона така, трохи важка для людей. Є маніпуляції, є скупка голосів, тому може краще зафіксувати на 25%", – вважає Олександр Корнієнко, перший заступник голови фракції "Слуга народу".

"Іншими словами, переможцями виявляться куми, свати, партійні спонсори", – каже Олексій Кошель.

Уважним слід бути і з бюлетенем. Його вигляд депутати оновили, та все ж, кажуть, розібратися буде нелегко.

"Не загубитися в бюлетені не вдасться, його треба вивчати, треба розуміти логіку", – говорить Ольга Айвазовська.

Бюлетень поділять на 2 колонки. У першій – список партій, навпроти обраної потрібно поставити галочку. Біля неї ж – порядковий номер обраного депутата. Імена кандидатів будуть зазначені праворуч від назви політсили.

Зі змінами зростає і роль партій. Тепер самостійно в депутати можна йти лише в тих населених пунктах, де живе менше ніж 10 тисяч людей, там зберегли змішану систему. У більших містах – голосувати зможуть лише за кандидатів із партійних списків.

"Це означає лише одне – партії шукають для себе комфортних умов виборчої гри. Тобто партії мають необмежені можливості", – каже Олексій Кошель.

І тут думки фракцій кардинально не збігаються.

"Ми повинні в нашій країні розвивати партії. Коли знищується партійна система – роль грають олігархи, гроші", – говорить Микола Княжицький.

"Це не партизація, це насильство, це коли палицою заганяють в офіс партійний. Це істотне обмеження прав людей впливати на депутата", – говорить Роман Лозинський, народний депутат, "Голос".

"Наша партія не буде огульно брати всіх до партії. Партії братимуть відповідальність за життя в країні, громадах", – говорить Олександр Корнієнко.

Волевиявлення призначили, але чи укрупнятимуть райони в межах завершення реформи децентралізації – досі незрозуміло. А тому й до яких райрад вибори відбуватимуться. За документ пообіцяли взятися у п'ятницю.

Ірина Сисак, Юрій Гончаренко та Валентин Стрєльцов, "5 канал"

Попередній матеріал
"Дикий захід" у Сербії: селище перетворилося на унікальний тематичний парк – сюжет
Наступний матеріал
"Хто проти державної мови, той є злочинцем": академік Юхновський звернувся до Зеленського
Loading...

Мовний протест під Радою та зміни до виборчого законодавства – "ІнфоВечір"

Як може перекроїтися політична мапа України після місцевих виборів – "ІнфоВечір"

Дива не сталося: як Дуда переміг на виборах президента в Польщі – сюжет

Вибори в Польщі: експерти вже прогнозують, яким буде майбутнє країни за другої каденції Дуди

Другий тур президентських виборів у Польщі: у кого більше шансів на перемогу

У Польщі проходить другий тур президентських виборів