Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Рада ухвалила зміни до Виборчого кодексу

Читайте по-русски
Невирішеними залишається питання щодо укрупнення районів

В Україні оновлений Виборчий кодекс. 308 народних депутатів проголосували "за". Що це означає – розкаже кореспондентка "5 каналу" Ірина Сисак.

Зменшили заставу та заборонили продуктові набори від кандидатів. За 100 днів до місцевих виборів Рада таки ухвалила Виборчий кодекс.

Невирішеним залишається питання щодо укрупнення районів. Тобто незрозумілим залишається питання, за яким територіальним устроєм відбуватимуться місцеві вибори, буде більше районів чи менше.

Закон встановлює, що позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові проводитимуться двічі на рік – в останню неділю березня та останню неділю жовтня. Крім того, відповідно до пропонованих змін у рік проведення чергових місцевих виборів усі місцеві вибори проводитимуться один раз на рік – в день проведення чергових місцевих виборів – останню неділю жовтня п'ятого року повноважень місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, обраних на останніх чергових місцевих виборах.

Також планується запровадження можливості використання у виборчому процесі електронних сервісів та інноваційних технологій.

Ухвалений закон передбачає унормування наслідків для виборчого процесу в разі введення воєнного або надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях, усунення інших неузгодженостей та прогалин у положеннях Виборчого кодексу, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу; формування складу виборчих комісій; порядку висування та реєстрації кандидатів; внесення грошової застави; територіальної організації виборів; встановлення результатів виборів та інших аспектів проведення виборів.

До Книги другої, яка визначає основні засади організації та проведення виборів президента України, пропонуються зміни в частині запровадження механізмів боротьби із "двійниками", вдосконалення порядку формування та функціонування виборчих комісій, конкретизовано окремі положення, що стосуються висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах.

Змінами також передбачається, що партія, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати, після початку виборчого процесу та до подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати одним платежем вносить у безготівковій формі на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії грошову заставу в розмірі однієї тисячі мінімальних заробітних плат, визначених у місячному розмірі (станом на день початку виборчого процесу).

Грошова застава вноситься партією, яка висунула кандидата на посаду президента, або особисто кандидатом на пост президента, висунутим шляхом самовисування, у безготівковій формі одним платежем на спеціальний рахунок ЦВК (після початку виборчого процесу та до подання документів до ЦВК для реєстрації) в розмірі 650 мінімальних заробітних плат, визначених у місячному розмірі (станом на день початку виборчого процесу).

Кандидати в депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25% розміру виборчої квоти, розміщуються на початку територіального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення кількості голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата в депутати.

При рівній кількості голосів кандидати розміщуються в черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів. Після кандидатів у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25% розміру виборчої квоти, у територіальному виборчому списку розміщуються інші кандидати в черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів.

Крім того, вносяться зміни до Кримінального кодексу щодо вдосконалення низки статей, які захищають виборчі права громадян.

Зокрема, перешкоджання вільному здійсненню виборцем, учасником референдуму свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності члена виборчої комісії чи члена комісії референдуму, члена ініціативної групи референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень чи здійсненні своїх прав, поєднані з обманом або примушуванням, – караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

"Виборчі квоти – це бар'єр, коли хто буде першим, хто десятим, хто в кінці списку, будуть визначати не виборці, а партійні боси в закритих офісах. Також 10 тисяч – це межа самовисування. Було – 90. Це теж партизація – заганяння людей в офіс партійний, де будуть вирішувати ці питання", – наголошує нардеп від "Голосу" Роман Лозинський.

"Чим більша конкуренція між кандидатами, ми розуміємо, що це демократична європейська модель. Багато людей з фракції це підтримали", – заявляє перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

"В результаті затвердили бюлетень, де, якщо в списку буде більше ніж 10 осіб, треба буде дописувати якийсь там нулик. Це форма бюлетеню, який нам показали в останній момент. В цьому проблема – що голосували всупереч регламенту, бігом. В результаті затвердили бюлетень, який, по-суті, відкриває шлях до фальсифікації", – каже народний депутат "Європейської солідарності" Микола Княжицький.

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Це рішення підтримали депутати Верховної Ради в середу, 15 липня.

Попередній матеріал
30-та річниця ухвалення Декларації про суверенітет: урочисте засідання ВРУ
Наступний матеріал
На Закарпатті через спалах коронавірусу закрили ринки в одному з районів
Loading...
Дива не сталося: як Дуда переміг на виборах президента в Польщі – сюжет

Дива не сталося: як Дуда переміг на виборах президента в Польщі – сюжет

Вибори в Польщі: експерти вже прогнозують, яким буде майбутнє країни за другої каденції Дуди

Вибори в Польщі: експерти вже прогнозують, яким буде майбутнє країни за другої каденції Дуди

Другий тур президентських виборів у Польщі: у кого більше шансів на перемогу

Другий тур президентських виборів у Польщі: у кого більше шансів на перемогу

У Польщі проходить другий тур президентських виборів

У Польщі проходить другий тур президентських виборів

Тетерук: місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях – це питання навіть не 2024 року

Тетерук: місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях – це питання навіть не 2024 року

Facebook розкрив в Україні мережу фейкових акаунтів, які використовували для впливу на президентські вибори

Facebook розкрив в Україні мережу фейкових акаунтів, які використовували для впливу на президентські вибори