Е-декларації для громадських активістів: чому Рада провалила аж шість законопроектів – детальний сюжет

Громадські активісти й надалі заповнюватимуть електронні декларації. Верховна Рада не змогла скасувати таку звітність для громадських організацій

Голосів забракло навіть на внесення відповідних законопроектів до порядку денного. Провалили всі шість документів. Думки парламентарів збирала кореспондент "5 каналу" Анна Мірошниченко. 

Від самого ранку депутати, які оприлюднили свої статки до 1 квітня, запевняли: антикорупційних активістів зі списку декларантів вони викреслять. Аж чотири законопроекти написали, але зашпорталися законотворчі вже на етапі, коли почали вносити їх до порядку денного. 

"На ефірах усі заявляють про підтримку цих законопроектів. Я би дуже хотів, щоб публічні заяви не розбігалися з діями", – зазначив голова ВР Андрій Парубій.

Автори двох законопроектів запропонували відтермінувати подачу активістами декларацій. Під двома іншими підписалися лідери кількох фракцій і сам спікер. Ними запропонували прибрати електронне декларування для активістів. Утім, всі чотири – підтримки не знайшли. Голови фракцій казали: тиснемо кнопки, але на табло голосів бракувало.

"Давайте виправляти помилки, які ми зробили. Давайте не перетягувати ковдру політичних дивідендів", – зазначив голова фракції "Народний Фронт" Максим Бурбак.

"Ці законопроекти треба внести і проголосувати, тому що ми переслідуємо людей, які, не маючи доступу до державного бюджету, контролюють тих, хто розкрадає бюджет", – упевнений голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

Щоразу після чергового голосування в залі гуділи у бік президентської фракції. Мовляв, вони не дають голосів. Бо щонайменше чотири десятки їхніх депутатів щоразу проти.

Зрештою, жоден із чотирьох законопроектів до порядку денного не внесли. Спікер не зупинявся. Дістав із шухляди ще два документи. Один – авторства "Батьківщини", щоб повністю скасувати декларування активістів. Інший – президентський. Також скасувати, але запровадити фінансову звітність для антикорупційних громадських організацій.

Та обидва депутати знову провалили. Зал укотре закивав у бік президентської фракції. У БПП уже після голосування виправдовувалися.

"Позиція фракції була голосувати. Тому треба персонально запитати в кожного депутата, чому вони не визначилися", – відзначила нардеп Ірина Луценко.

"У нас не було позиції фракції, в нас вільне голосування, тому я голосував так, як вважав за потрібне. Моя чітка позиція – максимальне декларування, і українці мають заповнювати декларації. Це реальний спосіб боротьби з корупцією", – переконаний депутат від БПП Дмитро Андрієвський.

"Це один з тих днів, коли мені, на жаль, соромно за наші рішення, які ми приймали у ВР", – коментує тим часом спікер Андрій Парубій.

У президентській фракції відразу заявили: створюють робочу групу, аби шукати компроміс. А радше – писати новий законопроект. Але припускають: у сесійній залі він може з'явитися не раніше, ніж за місяць.

Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір": чого чекати від завтрашніх звітів у ВР очільників НАБУ та САП – відео
Наступний матеріал
Журналісти "5 каналу" з'ясували, чому найпотужніший у світі літак "Мрія" майже два роки не мав контрактів