Приватні компанії вугільної генерації електроенергії не виконали ліцензійних умов щодо мінімально необхідних запасів вугілля на складах ТЕС, і до них можуть застосувати штрафні санкції. Про це в ефірі ток-шоу "Країна" на "5 каналі" сказав депутат "Слуги народу", голова парламентського комітету з питань енергетики і ЖКП Андрій Герус.
За словами депутата, саме приватні генеруючі компанії винні у поточній ситуації у вугільній енергетиці.
"Фактична цифра менша, ніж прорахована. Але фактична цифра – це не розрахунки чиновників, а скільки компанії завезли на склади. Є три компанії – це найбільша компанія "ДТЕК", далі компанія "Центренерго" і компанія "Донбасенерго". З них лише в "Центренерго" контрольний пакет акцій належить державі", – зазначив Герус.
"Є очевидний факт – порушені правила гри. Як у футболі, є прописані правила гри. Якщо хтось їх порушує, він отримує жовту або червону картку. В цьому випадку були порушені правила гри – ті мінімальні норми, які встановлені – гарантовані запаси – вони не були дотримані компаніями, а це передбачено в їхніх ліцензійних умовах. І ці правила були написані давно, всі про них знали. Відповідно, далі має бути санкція", – наголосив він.
"Регулятор каже, що до кінця цього тижня він завершує свою перевірку. Сподіваємося, там будуть названі і причини, і відповідальні, і будуть санкції", – сказав голова комітету ВР з питань енергетики та ЖКП.
Водночас Герус погоджується, що реакція Міненерго на катастрофічну ситуацію з запасами вугілля на приватних ТЕС запізнилася щонайменше на місяць.
"Я згоден, що Міністерство енергетики, коли бачить, що мінімальні запаси вугілля порушені, і фактично нижчі, ніж мінімальні, воно мало б бити в набат у грудні минулого року. Але не всі там активно, скажімо так, спрацювали. І тільки в десятих числах січня почали говорити, що в нас проблема з вугіллям, збирати наради і це почало підніматися на вищий політичний рівень. Ті керівники, які були в нас у грудні – їх уже немає, і можливо, саме по тій причині, про яку ми сьогодні говоримо", – додав він.
Дивіться повний запис програми "Країна":
Нагадаємо, станом на 25 січня запаси вугілля на складах українських теплових електростанцій становили 455 тис. тонн – рекордний мінімум. В НАК "Укренерго" попередили, що це загрожує енергетичній безпеці країни.