Зо дві тисячі мітингарів пікетували під Верховною Радою. Це представники організацій Save ФОП та "АвтоЄвроСила". Закликали проголосувати за низку законопроєктів – одні щодо здешевлення розмитнення автомобілів, інші щодо скасування касових апаратів для певних груп підприємців. Частково ФОПи досягли свого. Яким чином – знають журналісти "5 каналу".
Від 6-тої ранку в урядовому кварталі гаряче. Представники "АвтоЄвроСили" припаркували свої автівки вздовж вулиці Грушевського й заблокували рух.
Тим часом парламент засліпили прожекторами. До ради сходяться мітингарі. Хоч і у масках та без дотримання дистанції, вимагають зробити доступним розмитнення автомобілів з єврономерами.
Максим приїхав із Чернівецької області. Каже: купив за кордоном машину за півтори тисячі євро, розмитнення обійдеться у дві.
"Прийдеться ще рік пахати, щоб набрати хоча б на якусь тисячу-півтори на розмитнення. Якщо зараз не приймуть розтаможку, їх просто розберуть на запчастини і здадуть на металолом", – каже Максим Крупка, власник автівки з єврономерами.
Із такими поясненнями "євробляхарі" приходять під Раду не вперше. На цей раз налякані повідомленнями у ЗМІ, що поліція почала карати власників нерозмитнених автомобілів. Штраф – 8,5 тисяч гривень за перше порушення, 17 тисяч і позбавлення прав за друге.
"Більше 60-ти штрафів було виписано по всій території України. З останнього – це вчора у другій половині дня на окружній Києва був відібраний автомобіль. Ця ситуація може потягнути за собою масові протести", – переконаний голова організації "АвтоЄвроСила" Олег Ярошевич.
І це при тому, кажуть у "АвтоЄвроСилі", що торік президент обіцяв не штрафувати "бляхарів", допоки не буде ухвалений закон. Наразі ж його навіть не виносили під купол.
"Закон про доступне розмитнення передбачає повне скасування акцизу, пільги для АТО-вців, для багатодітних сімей, для осіб з інвалідністю", – каже власник автівки з єврореєстрацією Іван Казачок.
Рада минулого скликання знайшла компроміс із "євробляхарями", каже членкиня профільного комітету Ніна Южаніна. Але тепер вони вимагають більшого.
"Зараз вони вимагають наступних поступок. Це їхнє право. Нехай влада приймає це рішення і зважує всі за і проти", – заявила Южаніна.
Поряд із "бляхарями" мітингували й ФОПи, малі підприємці вимагали відтермінувати або й зовсім скасувати впровадження для них касових апаратів. Це вимога закону, який парламент ухвалив торік.
"Касові апарати підлягають тому, що ми повинні вести повністю документацію. Я як малий підприємець, я не бухгалтер, я не можу його вести. Це потрібна первинна документація, первинної документації нам ніхто не дає, навіть коли ми їдемо купувати товар", – каже приватна підприємиця Ольга.
У кількох метрах від мітингу ФОПів – акція за тотальний перехід на касові апарати.
Та поки підприємці можуть розслабитися. Парламентарі таки вирішили відтермінувати перехід на касові апарати для ФОПів на рік – до 1 січня 2022 року.
"Сьогодні повинен бути зареєстрований цей законопроект, завтра буде дано доручення комітету невідкладно його розглянути, і я впевнений, що ніхто не буде заперечувати, якщо завтра ми його розглянемо", – заявив спікер ВРУ Дмитро Разумков.
Водночас "євробляхарі" кажуть: якщо не дослухаються і до них, то ночуватимуть в автівках в урядовому кварталі, а потім поїдуть під домівки депутатів.
Ірина Саєвич, Віктор Сніжко, "5 канал"