Філарет
Філарет 5 канал

Про дисципліну та наслідки, або Як Синод ПЦУ покарав Філарета

Читайте по-русски
Непублічно учасники Синоду зізнаються: серед пропозицій лунали заклики позбавити Філарета церковних звань. Але більшість – не підтримала

Почесного Патріарха Філарета позбавили права керувати Київською єпархією. Таким є рішення Священного синоду Православної церкви України. На ньому головував Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Рішення Синоду – це відповідь на результати зібрання, яке Філарет скликав 20 червня і назвав "собором відновленого Київського патріархату". Тим самим порушивши статут помісної церкви. Адже Київський патріархат був ліквідований 15 грудня – перед отриманням Томоса про автокефалію. Як в об'єднаній церкві встановлюють дисципліну і що означають рішення синоду – далі в сюжеті.

Вже традиційно до будинку Митрополита на території Софії Київської сходиться керівництво Православної церкви України. На Священний синод, куди входять, крім предстоятеля, 12 архієреїв. З них троє мають статус постійних членів. Сьогодні один з трьох – вперше відсутній. Мова про Почесного Патріарха Філарета.

Попри його відсутність, саме постать Філарета стала ключовою на зібранні. Присутні вирішували – що ж робити з одноосібними рішеннями Почесного Патріарха, які суперечать і церковним канонам, і статуту ПЦУ.

Довше, ніж передбачав порядок денний Синоду, єпископи радилися з приводу питання Філарета. Його рішення воскресити Київський патріархат і оголосити про існування кількох Православних церков України, після того, як Вселенський патріархат надав Томос незалежній автокефальній Церкві, більшість архієреїв обурила. Ігнорувати поведінку Філарета керівництво ПЦУ вже не може, пояснюють священнослужителі.

За рішенням минулого Синоду, всі церковні заклади до 25 червня мали пройти перереєстрацію і юридично стати частиною Православної церкви України. Але храмам і монастирям столиці, які раніше належали Київському патріархату, Філарет заборонив це робити. Навіть поскаржився до правоохоронців на ті храми, які самі почали переходити в підпорядкування предстоятеля Епіфанія. Віднині жодних переходів не потрібно. Синод постановив – всім майном, яке досі належало Київській єпархії, керує предстоятель ПЦУ.

"Було вирішено підпорядкувати Митрополиту Київському і всієї України, як безпосередньому єпархіальному архієрею, всі парафії та монастирі Києва, які до 15 грудня перебували у складі Київського патріархату. І згідно з рішенням Помісного собору Київського патріархату і Об'єднавчого собору, є у складі Православної церкви України", – звітує член Синоду ПЦУ, речник Православної церкви України архієпископ Євстратій (Зоря).

До цього переліку, зокрема, входить і Володимирський Собор, в якому служить Філарет. У ньому ж він проводив минулого тижня зібрання, яке називав "помісним собором". Тоді ж привселюдно заявив, що рішення Синоду ПЦУ вже не сприймає.

Непублічно учасники Синоду зізнаються: серед пропозицій лунали заклики позбавити Філарета церковних звань. Але більшість це не підтримала.

"Беручи до уваги особливі заслуги в минулому перед Українською православною церквою, констатували, що Почесний Патріарх Філарет залишається в складі єпископату Православної церкви України", – уточнює Зоря.

Також Почесний Патріарх залишається постійним членом Синоду ПЦУ. Адже його виключення з керівного органу чи заміна – не передбачені статутом Церкви.

Ірина Герасимова, Сергій Клименко та Юрій Усік, "5 канал"

Перша літургія ПЦУ в Словенії: як це було – ФОТО

ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії
ПЦУ в Словенії
/
ПЦУ в Словенії

Попередній матеріал
Бояться втратити позиції: біля Жолобка окупанти дошкуляють "з усього арсеналу"
Наступний матеріал
Ексклюзивне інтерв'ю Павла Клімкіна на "5 каналі" – відео
Loading...

Філарет втратив канонічні права та обов'язки з управлінням Єпархії – рішення Синоду ПЦУ

Брифінг після засідання Священного Синоду Православної церкви України – відео

У Сімферополі окупанти хочуть "віджати" собор ПЦУ

Священника, який приєднався до "собору Філарета", відсторонено від служіння в ПЦУ – документ

Після тривалої перерви ще 4 парафії Московського патріархату перейшли до ПЦУ

Нова церковна реальність Філарета: як розійшлися цілі Патріарха та ПЦУ після зібрання ліквідованого КП