Президенти від Кучми до Зеленського та їхні "сірі кардинали": як оточення впливає на лідера – сюжет

Зеленський і Богдан nv.ua
Андрій Богдан запам'ятався всім запальними гулянками на розкішних курортах та відпочинком із президентом

Так куди ж дме вітер зараз? Гучне призначення керівником Офісу президента Андрія Єрмака, який свого часу був пов'язаний із "Партією регіонів", дало підстави багатьом звинуватити його у проросійських поглядах. І, мовляв, саме він тепер змусить президента Зеленського повірити президенту Путіну. Так це чи ні?

Поки що це лише припущення, трохи зачекаймо. Але історія свідчить: вплив керівника президентської канцелярії на самого президента не варто недооцінювати. "Сірий кардинал". Сірий – це непримітний. Але водночас він – кардинал. Він стоїть за спиною і впливає на рішення. Прямо чи опосередковано. Така людина є, мабуть, у кожній компанії. Якомусь керівникові він шкодить, а якогось навпаки підсилює. Так було і з усіма українськими президентами.

Зеленський

Запальні гулянки на розкішних курортах та відпочинок із президентом. У житті Андрія Богдана, здавалося, усе було прекрасно! Але з нового року провокативний чиновник несподівано засумував. У себе на Facebook написав "скукотіща". Цей пост став його останнім на посаді чільника Офісу президента.

Повіяло холодом восени. Темпераментний Богдан зі своїми витівками почав дошкуляти президенту.

25 квітня 2019 року Богдан "Укрправді" сказав: "Я люблю вечірки, я постійно ходжу в якісь клуби. Я не розумію, чому я маю від цього відмовлятися?".

Зеленський при цьому про Богдана говорив: "Андрію, заспокойся. Він не може, як-то кажуть, угомонитися. Він повинен заспокоїтися".

І бажано на відстані. Tі, хто ще вчора разом їли шаурму,

Володимир Зеленський та Андрій Богдан
Володимир Зеленський та Андрій Богдан5 канал

засмагали на одеських пляжах та милувалися Ніагарським водоспадом – більше не разом.

Володимир Зеленський та Андрій Богдан
Володимир Зеленський та Андрій Богдан5 канал

Перші місяці президентства на публіку Зеленський без Богдана – ніяк. Казали: саме він заправляє політичною кухнею країни, та чи не найбільше впливає на главу держави. За це його називатимуть "ciрим кардиналом" Банкової.

Журналіст Віталій Портніков говорить: "Бували ситуації, коли керівники адміністрацій були "сірими кардиналами". Ця традиція досить серйозної ролі адміністрації та її керівника в політичному житті країни, вона розпочалася із Леоніда Кучми".

Кучма

Як у далекому 1994-му до влади прийшов Леонід Кучма, згадує журналіст Віталій Портніков. Його адміністрацію очолив Дмитро Табачник. І у своїй впливовості перевершив недосвідченого новообраного президента.

Денис Іванесенко, керівник ГУ забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації президента, говорить: "Це було на зорі незалежностi, тоді ще не були вибудувані інститути влади".

Портніков додає: "І був той жарт, що Леонід Кучма працює президентом в адміністрації Табачника".

Леонід Кучма і Дмитро Табачник
Леонід Кучма і Дмитро Табачник5 канал

Жарти Кучма пропускав повз. Терпець увірвався, коли Табачник за його спиною присвоїв собі звання полковника. Такої нахабності президент не пробачив – звільнив із посади.

На другий термін Леонід Кучма йшов досвідченим та впливовим. Його незалежність похитнулася, коли у крісло глави Адміністрації сів Bіктор Медведчук.

Леонід Кучма та Віктор Медведчук
Леонід Кучма та Віктор Медведчук5 канал

"Виступав в ролі такого керівника президента в ситуації, коли була гостра політична ситуація в країні, пов'язана зі справою Гонгадзе тощо", – згадує журналіст Портніков.

Політична криза загострювалася, а посада президента Кучму вже втомлювала. Україна, шукаючи підтримки, тяжіла до Росії. У цьому люб'язно сприяв майбутній кум Путіна – Медведчук. Йому в останні роки президенства Кучма передав важелі влади.

Поважний та шанований. Тоді Путін – частий гість в Україні. Угоди, домовленості – усе із Росією спільне.

Тоді Путін говорив: "У наших країн спільні культурне і духовне коріння".

"Підсумки підбили і намітили головні орієнтири", – говорив Кучма. 

Кучма, Путін і Медведчук
Кучма, Путін і Медведчук5 канал

А Денис Іванеско коментує: "Кучма зберігав баланс, нейтралітет, не поспішав вступати в НАТО, у Росії були гарні відносини. Ющенко прийшов зі своїми гаслами, він проводив свою політику".

Ющенко

Влада змінилася в 2005-му. Стосунки з Росією охололи. Вектор руху країни Віктор Ющенко старався повернути у протилежний бік – на захід.

"Моя мета – членство України в ЄС", – наголошував Ющенко. 

Собі на підмогу головою Секретаріату президента призначає Олега Рибачука. Протягом року на посаді той активно просуває ідею європейської інтеграції України, виконуючи план президента.

Рибачук казав: "Програма євроінтеграції України вже в перші місяці її діяльності має абсолютно конкретні результати".

Віктор Ющенко та Олег Рибачук
Віктор Ющенко та Олег Рибачук5 канал

На посаді Рибачука змінив Віктор Балога. Пізніше саме його назвуть найвпливовішою фігурою епохи Ющенка та порівнюватимуть із Дмитром Табачником.

Віктор Ющенко і Віктор Балога
Віктор Ющенко і Віктор Балога5 каналБалога говорив: "Зараз є Балога, я вважаю, що нічого страшного всіх священників зберемо, посвятимо, думаю, що будемо нормально працювати".

Працювали нормально! Балога йшов з Ющенком і в вогонь, і в воду. І в ополонку на Водохреща.

Віктор Ющенко і Віктор Балога
Віктор Ющенко і Віктор Балога5 канал

Вплив Балоги на президента одного разу Ющенко підтвердив вже легендарною фразою "Балога – це я".

Балога говорив: "Він реально не керував, керували інші, це правда".

"Оця роль, яку Віктор Балога грав з точки зору його впливу, і вона продовжувалася аж до чаciв Януковича, коли Льовочкін був на посаді керівника АПУ", каже журналіст Портніков.

Янукович

Олігарх Сергій Льовочкін адміністрацією Віктора Януковича керував майже всю його каденцію.

Денис Іванеско каже: "Спілкування, звісно, було, певний вплив був, це ж не секрет".

Сергій Льовочкін
Сергій Льовочкін5 канал

Вони разом розвертають країну назад до Росії. Після цього Путін їздив до України, як до себе додому.

"Ми вважаємо взагалі, що територію нашої держави треба зробити небезпечною для наших громадян", – сказав тоді Янукович.

Така обмовка стала пророчою. В Україні починається Революція Гідності. А Сергій Льовочкін посаду чільника адміністрації завчасно покидає. Зупинився уже за поребриком – у Ростові, куди втік після Майдану.

Порошенко

Сергій Льовочкін залишається в Україні та підтримує нового президента Петра Порошенка. Останній призначає своїх. На посаду глави адміністрації заступає бізнеспартнер Борис Ложкін. Хоч і мав вплив на Порошенка, втім на посаді нічим особливим не відзначився. 

Борис Ложкін
Борис Ложкін5 канал

А голос його наступника Ігоря Райніна було чутно хіба що під час зачитування офіційних документів.

Ігор Райнін
Ігор Райнін5 каналЖурналіст Портніков говорить: "За часів правління Порошенка, незважаючи на вплив пана Ложкіна, такого впливу він не мав, як класичні керівники адміністрації. Це залежить дуже сильно від особи і стосунків із президентом".

Знову трохи про Зеленського і його "сірих кардиналів"

Ближчим до президента Зеленського виявився Андрій Єрмак. Саме він посунув Андрія Богдана із посади керівника Офісу глави держави.

Іванеско каже: "Він більш системний, і там не буде таких інновацій, які були при Богдані. Найбільші успіхи, які зараз має Зеленський, це все заслуга Єрмака".

Обидва обміни полоненими, повернення українських катерів, Норманська зустріч у Парижі та загадкова поїздка в Оман – усюди приклав руку радник та друг Зеленського Андрій Єрмак.

Володимир Зеленський і Андрій Єрмак
Володимир Зеленський і Андрій Єрмак5 канал

"Ніяких інтриг, все буде прозоро та чесно", – заявив Єрмак на брифінгу після новопризначення.

Нині він – ключова політична фігура. Його також називають тіньовим міністром зовнішніх справ, адже довгий час займається зовнішньою політикою. Зокрема, напрям переговорів із Росією – його парафія.

"Сьогодні для президента України, для офісу є і завжди буде припинення війни на Донбасі", – каже Єрмак.

Для цього має й контакти у Федерації – Дмитро Козак, новопризначений куратор українського напрямку.

Володимир Зеленський і Андрій Єрмак
Володимир Зеленський і Андрій Єрмак5 канал

Єрмак журналістам сказав: "Я ще не розмовляв з паном Козаком після його призначення, але незалежно від того, хто буде представляти в Мінську, принципи, які задекларував Володимир Зеленський, вони є незмінними".

Журналіст Портніков коментує: "Президент сам визначає свій курс, а задача керівника його офісу вже впроваджувати в життя".

А Денис Іванеско каже: "Це командна гра, в Україні так повелося, що всі партії залежать від рейтингу, рейтинг є, як правило, в одного лідера".

Хто ж у командній грі Зеленського визначає курс?

Портніков говорить: "Вплив інших людей на Зеленського, насамперед того ж Шефiра, який у набагато більш серйозних стосунках, ніж десять Богданів, теперішній вплив Єрмака. Ми не знаємо, яку роль буде відігравати Єрмак на посаді глави Офісу президента, не можна через 2 дні робити прогноз".

Впливовість керівника канцелярії Банкової напряму залежить від того, наскільки сильна постать президента. І... політичним впливом можуть похвалитися далеко не всі українські керманичі.

Але як станеться. Який президент такий і курс держави. Такого ж і очільника його адміністрації чи офісу він бере на роботу. Головне – зберегти баланс і відчути межу, де той, хто сидить на кріслі, ось тут, у будівлі по сусідству. На Банковій.

Ірина Сисак, "Час.Підсумки тижня"

Звісно, де в чому він, звичайно, змінився. Пригадати Зеленського в "Кварталі 95" і нині – це різні образи. Допускаю, що він став трохи іншою людиною. А от чи змінився як управлінець і як президент? Якби це сталося, то ми б з вами відчули це на собі. А поки бачимо хіба кадрову ротацію в українських традиціях. І бажання президента мати біля себе фахових людей. Але керувати бізнесом і керувати країною – це геть різні речі. Кажуть: сильний президент – сильна держава?… Поставлю тут три крапки. У тому, що керівник справді працює на благо своєї країни, можна засумніватися тоді, коли немає відповіді на певні запитання. Згадаймо загадковий візит Зеленського до Оману. Банкова намагалася пояснити – що ж це було, але досі не змогла.

І ось цього тижня з'явилося скандальне розслідування журналістів програми "Схеми". За їхньою інформацією, під час перебування Зеленського в Омані туди прилітав і секретар Ради Нацбезпеки і оборони Росії Микола Патрушев. Журналісти лише припустили факт зустрічі українського президента з московським чиновником, бо інформації обмаль. Але практично за мить до відставки з посади керівника Офісу президента згаданий Богдан дещо прояснив загадкову подорож журналістам. Офіційно заявив: в Омані було не відрядження, а приватна подорож.

Банкова, звісно, заперечила всі припущення журналістів. Навіть кличе їх до суду за наклеп. Доводитиме, що Зеленський ніколи не зустрічався з російським високопосадовцем. Але знову ж таки – відповіді конкретної на запитання – про літак, яким Зеленський повертався в Україну – досі немає. Ми солідарні з колегами і теж хочемо знати, що ж сталося в Омані, бо це наше право. 

Попередній матеріал
Повітряний терор: як Кремль знищував цивільні літаки
Наступний матеріал
Дружини і коханки президентів: все про перших леді – від Кравчук до Зеленської
Loading...