Мюнхенська конференція
Мюнхенська конференція 5 канал

"12 кроків до миру" Путіна VS протидія агресору: що залишилося за кадром Мюнхенської конференції – сюжет

Читайте по-русски
План із 12 пунктів викликав жорстку критику через численні антиукраїнські пункти

І ще одна можлива змова, про яку заговорили цього тижня. Мюнхенська. Безпекова конференція у Німеччині зібрала світових лідерів. Відбувається вона щороку. Це обмін думками, ланчі, обговорення. Але звісно, найцікавіше завжди – за кадром.

Наш Михайло Прудник кілька днів відстежує події у Німеччині. Мабуть, більше бачить, ніж ми по той бік екрану. Михайле, перше, що запитаю, Володимир Зеленський вперше за свого президентства поїхав на цю подію. Туди вже НЕ вперше поїхав п'ятий Президент. Удвох вони зустрілися там?

Зрозуміло. І тепер вже до тих заяв, які лунали на конференції. Я запам'ятала фразу президента Німеччини – Росії потрібні партнери в Європі. Тобто чи можна говорити, що Європа готова до міцних обіймів із Росією?

 

Назад в минуле. Повернути Росію до європейських сфер впливу і забути про порушення міжнародного права чи протидіяти агресорові. Думки учасників Мюнхенської конференції з безпеки кардинально розділилися. Одні хочуть якнайшвидше співпрацювати з Москвою, забуваючи про конфлікти, які розпочав Кремль. Інші закликають не гратися з вогнем і пригадати попередні вчинки Москви.

Європа має заступатися за Україну всіма силами, щоби не допустити нової агресії Росії. На цьому наголошували передусім представники балтійських країн, політики зі східної Європи, і навіть німецький президент Франк-Вальтер Штайнмаєр, який зазвичай захищав інтереси Росії у Європі. Закликають не вірити в маленькі поступки Москви. Санкції, зняття яких домагається Кремль, не можуть бути скасовані до повернення Україні усіх захоплених територій та виведення російських військ.

Президент Естонії Керсті Стальюлайд каже: "Ми маємо сильно підтримувати Україну, бо Грузію ми підтримали недостатньо, і тоді відбулася анексія Криму. Ми говоримо про Європу без війн, але не можемо повернутися до ведення бізнесу з Росією у звичайному форматі. Після вторгнення у Грузію, це відбулося уже через пів року, і тепер ми бачимо наслідки. Якщо ми не заступатимемося за Україну усіма силами, то постраждають верховенство права, ліберальна складова і демократія усієї Європи".

Президент Естонії Керсті Стальюлайд
Президент Естонії Керсті Стальюлайд5 канал

"Росія, без вагань, забувши про міжнародне право анексувала Крим. Це зробило військову силу і насильницьке переміщення кордоні на європейському континенті знову способом для реалізації своєї політики", – наголосив Штайнмаєр.

Вальтер Штайнмаєр
Вальтер Штайнмаєр5 канал

Потенційним агресором вважають Росію в НАТО. Вона порушила договір про нерозповсюдження ракет малої та середньої дальності, нарощує свій військовий потенціал, здійснює кібератаки і намагається втручатися у політику інших держав. У відповідь НАТО збільшує свою присутність у Східній Європі та в Чорному морі.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг сказав: "Ми координуємо дії з нашими партнерами - Україною та Грузією. На тлі незаконної анексії Криму Альянс збільшив присутність на морі та суші і посилив співпрацю з Україною".

Держсекретар США Майк Помпео наголосив: "США озброєю Україну, щоб допомогти цій сміливий країні захищатися від агресії Росії. США співпрацюють з країнами Балтії, щоби захистити їхні кордони від зазіхань Москви, на тлі нарощення Кремлем військового потенціалу поблизу європейських кордонів і численних кібератак".

А заступник Генерального секретаря НАТО Мірча Джоане наголосив: "Україна надзвичайно важлива держава з точки зору євроатлантичної безпеки. З Криму Росія поширює свою владу на Східне Середземномор'я, Північну Африку. Вона перетворила півострів на один зі своїх основних осередків військової сили. Тому ми і надалі інвестуватимемо в Україну. Якщо Київ продовжить реформи військово-промислового комплексу й, зокрема, розвідки, то Україна має всі шанси стати членом НАТО, як це було погоджено на саміті у Бухаресті 2008-го року".

Але лунали й інші заяви. Адвокатом Росії виступив французький президент Еммануель Макрон. Каже, Росія – це Європа і вона нібито також за демократичні цінності. А задля європейської безпеки, на думку французького президента, Росію треба залучати в усі проекти. Про агресію Москви в Україні – ні слова.

Макрон сказав: "Росія вперше за останні роки пішла на поступки, відпустивши політв'язнів. Я закликаю кожного уявити себе на місці Росії, яка залишилась у ізоляції. Я не є проросійським політиком, а є про європейським, але Росії треба дати стратегічні можливості".

Еммануель Макрон
Еммануель Макрон5 канал

Жодного разу агресором не назвав Росію і президент Володимир Зеленський. Натомість, виклав своє бачення врегулювання "конфлікту" на сході України. В ОРДЛО планує провести місцеві вибори у жовтні цього року. Однак за можливості контролю державного кордону. Водночас, вибори мають відбуватися за українським законодавством та за участі міжнародних спостерігачів. Київ готовий до переговорів із мирним населенням Донбасу, але діалог із незаконними формуваннями неможливий. Так само як із призначеними з Кремля ватажками. Ще запропонував нову схему розведення вогню. 

Зеленський сказав: "Лінія розмежування розбивається на сектори, здійснюється поступове розведення сил і засобів. Перехід від одного сектора до наступного можливий лише після того, як СММ ОБСЄ верифікує, що в секторі відсутні будь-які незаконні збройні формування. Нас переконують, що таким дієвим механізмом є прямий діалог з так званою місцевою владою в ОРДЛО. Ми готові до діалогу з мирним населенням цих територій. Але не з тими, хто є невизнаним з точки зору міжнародного права, а отже, не може представляти місцеве населення".

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал

Прокоментувала ці слова Зеленського і нардеп від "Європейської солідарності" Марія Іонова, яка теж приїхала на Мюнхенську конференцію. Вона сказала: "Не вистачає цього глобального лідерства, де б чітко використовували термінологію. Хотілося б щоб це російська агресія, що в нас немає припинення вогню, що в нас гинуть люди, що є катування, що Крим це Україна. А наразі всередині країни ми обговорюємо постачання води, що означає легалізацію російського режиму в Криму… Для мене, особливо після виступів керівництва держави трошки дисонанс. Тому, що в середині держави ми говоримо одне, на зовні говориться інше".

Не обійшлося без скандалів. На самому початку конференції, з'явився так званий план примирення України та Росії – "12 кроків зі зміцнення безпеки в Україні та Євроатлантичному регіоні". Його автори три західних аналітичних центри та Російська рада міжнародних справ. Серед підписантів і троє українських експертів, які відомі відстоюванням російських інтересів. План також підписав голова Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер, який цьогоріч закликав Москву відпустити з ізоляції.

Вольфґанґ Ішинґер, президент Мюнхенської конференції з безпеки, сказав: "Навіть якщо ми маємо визнати, що Росія пішла геть від Європи, навіть попри її дії в Сирії, Грузії та Україні..., це все одно наше зобов'язання тримати двері відкритими, давати шанс".

План із 12 пунктів викликав жорстку критику через численні антиукраїнські пункти. Він передбачає перегляд санкцій проти Росії та активне долучення російських експертів для облаштування "миру в регіону", відновлення співпраці Росії та заходу без повернення Криму. А ще початок загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, з врахуванням поглядів сусідів. Під тиском українських політиків та партнерів, за кілька годин текст плану таки зник. Однак наприкінці конференції він знову з’явився на сайті. У Сполучених Штатах вже назвали "мюнхенський план" неприйнятним.

Президент України (2014-2019) Петро Порошенко наголосив: "Цей папірець не є офіційним документом Мюнхенської безпекової конференції. З цим ми в першу чергу звернулися до організаторів. Цей план не Мюнхена, це план Кремля. Це мир на російських умовах. Це те, що ти побачиш, коли заглянеш в очі Путіну. Ти там побачиш "руський мір", оце так називається. А для України такий план є капітуляція. Для України – це червоні лінії, які не можна перетинати, це план виведення Росії з під санкцій. Це план ключа України до НАТО. Більше того, вони пішли далі і заявили, що питання самоідентифікації України, має вирішуватися в Росії".

Петро Порошенко
Петро Порошенко5 канал

Висловився щодо такого плану і Курт Волкер, спецпредставник США з питань України (2017-2019), він сказав: "Я погоджуюся, що це антиукраїнський сценарій, тому що він частково скасовує ті, зобов'язання, які має виконувати Росія в рамках Мінських домовленостей. Не зобов'язує Росію вивести свої війська, не зобов'язує припинити озброювати незаконні формування, водночас незаконна влада в самопроголошених республіках залишається… Мене обурює, що якась група людей складає подібний план, не залучаючи до цього український уряд".

Такий крок Москви один з елементів широкомасштабної кампанії для зняття санкцій. У січні Росія повернулася до Парламентської сесії ПАРЄ, де вже вимагає захищати права російськомовних. Цього вівторка відбудеться Радбез ООН, щодо врегулювання конфлікту в Україні. Проведення сесії ініціювала Росія, щоб оприлюднити своє бачення миру. На Європейському континенті Москва активно веде переговори про поновлення співпраці та спільні економічні проекти. Умиротворення агресора ніколи не приносить результатів, нагадують історики, а доля миру у світі залежить від дій політиків.

З Мюнхена Михайло Прудник, Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
Фінансування реформ Євросоюзом та чим може похизуватися влада – "ІнфоДень"
Наступний матеріал
Евакуація з Уханю: на облавок не пустять пасажирів із симптомами ГРЗ
Loading...

Порошенко: "Альтернативи Мінську немає – це доводить відсутність стратегії нової влади щодо завершення війни"

Мюнхенська безпекова конференція: заяви для ЗМІ Петра Порошенка – завершено

"Дуже печальне видовище": Гончаренко поділився враженнями від виступу Зеленського

Порошенко і Волкер засудили так званий "мюнхенський план": "Це російська провокація"

США виділить $1 млрд, щоб захисти Європу від зазіхань Москви – Помпео

"Мир на російських умовах" – Порошенко гостро розкритикував "мюнхенський план"