Міністр закордонних справ України Павло Клімкін переконаний, що нинішня позиція Будапешта щодо мови шкодить українським угорцям.
Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.
"Завтра відвідаю Ужгород. "Товариство угорської культури Закарпаття" запросило мене на своє засідання...Особливо ж для мене важливо буде поговорити з тими українськими угорцями, чиї інтереси безпосередньо зачіпають нинішня напруженість між Будапештом і Києвом", – написав міністр.
Клімкін зазначив, що жодних "випадів" проти угорської громади у нього немає.
"Так, я дискутую з офіційним Будапештом з питань викладання державної мови, я рішуче засудив практику масової роздачі угорського громадянства (причому таємної, що мене особливо дратує), але жодних випадів проти угорської громади у мене не може бути ні на практиці, ні в теорії! Навпаки, я завжди стверджував, що немає жодних підстав звинувачувати угорців з подвійним громадянством у зраді чи сепаратизмі", – наголосив очільник МЗС.
Клімкін пояснив, чому нинішня позиція Будапешта щодо мови шкодить українським угорцям.
"Наприклад, які перспективи чекають хлопців і дівчат з Берегова, якщо по закінченню школи вони двох речень не зможуть зв’язати державною мовою?", – підкреслив Клімкін.
За словами міністра, ситуацію з подвійним громадянством він закликає розв’язати таким чином, щоб не зашкодити людям, які вже мають два паспорти.
"Зрештою, я був першим, хто запропонував розпочати дискусію про те, як вирішити проблему, ба навіть розглянути можливість розсудливого і збалансованого застосування подвійного громадянства. Але мої критики цього чомусь не помічають", – додав Клімкін.
Нагадаємо, за словами міністра освіти Лілії Гриневич, Угорщина погодилася з тим, що Україна має виконати рекомендації Венеційської комісії щодо закону по освіту, натомість знаходить нові приводи для невдоволення мовною політикою в Україні.
Новим законом "Про освіту", який набув чинності 28 вересня 2017 року, в Україні вводиться 12-річна середня освіта, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова – українська. Право осіб, які належать до національних меншин, на навчання рідною мовою реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної нацменшини поряд з державною мовою.