Вакцина від грипу
Вакцина від грипу Фото з відкритих джерел

Pfizer, Sinovac чи російський "Спутник" – чим вакцинуватимуться українці

Читайте по-русски
Поки більшість країн Європи почали вакцинацію, Україна уклала договір лише з одним виробником

У лютому Україна може отримати вакцину від коронавірусу американсько-німецького виробництва Pfizer та BioNTech. Про це в інтерв'ю виданню "Лівий Берег" заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Сироватка може надійти в межах міжнародної ініціативи COVAX. Тим часом поки єдиний виробник вакцини, з яким Міністерство охорони здоров'я встигло домовитися, – китайська компанія "Сіновак". Напередодні з'явилися дані, що ефективність їхньої сироватки лише 50%, тоді як того ж Pfizer та BioNTech – більш як 90%. То чому тоді українці вакцинуватимуться саме цим препаратом – дізнавалася Ірина Саєвич. 

Велика Британія, Ізраїль, США, більшість країн Європи – вакцинацію у світі почали проводити майже пів сотні країн. Роблять щеплення здебільшого американсько-німецькою сироваткою Pfizer/BioNTech. Україна ж поки уклала угоду лише з одним виробником. Вакцинуватимуть українців китайським Sinovac.

В Україну її привезуть у березні – так стверджує український посередник. Міністерство охорони здоров'я домовилося про поставку мільйона дев'ятисот тисяч доз.

Поки що китайська вакцина, як і всі інші, лише закінчує третій, останній етап клінічних випробувань. Для Sinovac вони тривають у Туреччині, Індонезії, Бразилії. В останній заявили – ефективність вакцини лише 50%. На це одразу відреагував міністр охорони здоров'я.

"Якщо компанія не буде відповідати цим стандартам ефективності, яку ми заклали – не нижче 70%, і не буде діяти цей договір, то компанія відшкодує кошти в повному обсязі", – заявив Максим Степанов, чільник МОЗ.

Та інфекціоністи стверджують – проміжні результати досліджень свідчать, що вакцина ефективна.

"Усі вакцини, які зараз проходять дослідження: чи це китайська, чи це Pfizer, чи це AstraZeneca, вони всі захищають від тяжкого перебігу", – каже лікар-інфекціоніст, викладач школи охорони здоров'я НаУКМА Володимир Курпіта.

А це і є ключове завдання вакцини. Чому ж тоді показники ефективності Sinovac у Бразилії 50 з лишком %, а в Туреччині – більш як 90%? Бо досліджували різні фактори – наскільки вакцина знижує рівень смертності, наскільки захищає від тяжкого перебігу захворювання й наскільки загалом від інфікування.

"100% – ефективність запобігання смерті. Ефективність в попередженні тяжкого перебігу, госпіталізації і смерті – 92%, якщо я не помиляюсь. Якщо ми говоримо про будь-який ковід-19: легкий перебіг, субклінічний перебіг, середньої тяжкості, тяжкий, летальний випадок, там іде 55%. Для мене це є прийнятні абсолютно цифри", – каже лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Чому МОЗ обрало саме Sinovac? Кажуть: вели перемови з різними виробниками, але з китайцями домовилися найшвидше, з іншими досі це роблять. Та в держпідприємстві "Медзакупівлі" стверджують інше: мовляв, МОЗ дозволило їм проводити закупівлі лише наприкінці грудня минулого року. І при цьому розпорядилися погоджувати кожен крок із міністерством. У результаті МОЗ затвердило лише одного виробника. Хоча нібито було кілька.

"В такому наказовому порядку міністр доручає ДП купити цю вакцину", – пояснила членкиня Комітету з питань здоров'я нації Ольга Стефанишина.

Купує Україна вакцину не напряму у виробника, а через посередника. Компанію "Лекхім". Міністр Степанов пояснює: на тому, щоби саме ця компанія була посередником, наполягав китайський виробник. Підтверджують це і в "Лекхімі".

"Вони зверталися, але Sinovac дав сигнал, що уповноваженим представником є компанія "Лекхім". Всі питання щодо закупівель, доз, ціни, – звертайтеся до них", – каже директор департаменту з розвитку групи компаній "Лекхім" Михайло Ренський

Україна закупила в компанії мільйон дев'ятсот тисяч доз вакцини. Її постачатимуть двома частинами. Загалом "Лекхім" планує до березня завезти в Україну 5 мільйонів доз – більше не можуть, бо така квота виробника. Різницю пропонують закупити, зокрема, промисловим підприємствам для вакцинації своїх працівників.

"Скільки скажуть металурги, скільки скажуть хіміки, торгівля. Давайте заявки до 15 лютого. Об'єднуємо і розуміємо скільки. Десь резерв у 3 мільйони в нас є", – каже голова наглядової ради групи компаній "Лекхім" Валерій Печаєв.

Ціна – 504 гривні за дозу, якщо курс долара не зміниться. Зароблять на цьому, кажуть, лише 3-4%. Це приблизно 2 мільйони гривень. Але це лише на словах.

"Ми бачимо лише ціну досить-таки високу, більше ніж 17 доларів, за вакцину, проте ми не знаємо, скільки "Лекхім" отримав на цій вакцині прибутку. Інші країни купують вакцини напряму у виробників", – пояснює виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.

У благодійному фонді "Пацієнти України" кажуть: Валерій Печаєв – особистість відома за часів, коли міністром охорони здоров'я була Раїса Богатирьова.

У "Лекхімі" кажуть: цю інформацію поширили, щоби дискредитувати і компанію і міністра Степанова.

"З 12 по 14 рік, коли була Раїса Василівна, "Лекхім" не виграв ні одного тендера, ні одного", – переконує голова наглядової ради групи компаній "Лекхім".

Поки що компанія чекає на реєстрацію вакцини Sinovac у Бразилії, після цього зможуть зареєструвати її в Україні. Прогнозують – це станеться до 5 лютого. А вже наступного року хочуть і зовсім виробляти китайську вакцину в Україні. 

Ірина Саєвич, Ігор Костюк. "5 канал"

Попередній матеріал
"Викликає великі запитання": Зубко про закупівлю китайської вакцини до завершення її випробувань
Наступний матеріал
В Україні почали діяти штрафи для підприємців за відсутність масок у відвідувачів – що думають клієнти
Loading...

Президент Туреччини вакцинувався від коронавірусу

Норвегія перевіряє причини смерті 23 літніх людей після щеплення вакциною Pfizer

Ляшко повідомив, що Україна може отримати вакцину від коронавірусу Pfizer

Купувати вакцину від коронавірусу для України можуть доручити іноземному посереднику

Харківський "Біолік" і "Спутнік V": хто і навіщо просуває російську вакцину в Україні

Папа Франциск вакцинувався від коронавірусу