У лютому Україна може отримати вакцину від коронавірусу американсько-німецького виробництва Pfizer та BioNTech. Про це в інтерв'ю виданню "Лівий Берег" заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Сироватка може надійти в межах міжнародної ініціативи COVAX. Тим часом поки єдиний виробник вакцини, з яким Міністерство охорони здоров'я встигло домовитися, – китайська компанія "Сіновак". Напередодні з'явилися дані, що ефективність їхньої сироватки лише 50%, тоді як того ж Pfizer та BioNTech – більш як 90%. То чому тоді українці вакцинуватимуться саме цим препаратом – дізнавалася Ірина Саєвич.
Велика Британія, Ізраїль, США, більшість країн Європи – вакцинацію у світі почали проводити майже пів сотні країн. Роблять щеплення здебільшого американсько-німецькою сироваткою Pfizer/BioNTech. Україна ж поки уклала угоду лише з одним виробником. Вакцинуватимуть українців китайським Sinovac.
В Україну її привезуть у березні – так стверджує український посередник. Міністерство охорони здоров'я домовилося про поставку мільйона дев'ятисот тисяч доз.
Поки що китайська вакцина, як і всі інші, лише закінчує третій, останній етап клінічних випробувань. Для Sinovac вони тривають у Туреччині, Індонезії, Бразилії. В останній заявили – ефективність вакцини лише 50%. На це одразу відреагував міністр охорони здоров'я.
"Якщо компанія не буде відповідати цим стандартам ефективності, яку ми заклали – не нижче 70%, і не буде діяти цей договір, то компанія відшкодує кошти в повному обсязі", – заявив Максим Степанов, чільник МОЗ.
Та інфекціоністи стверджують – проміжні результати досліджень свідчать, що вакцина ефективна.
"Усі вакцини, які зараз проходять дослідження: чи це китайська, чи це Pfizer, чи це AstraZeneca, вони всі захищають від тяжкого перебігу", – каже лікар-інфекціоніст, викладач школи охорони здоров'я НаУКМА Володимир Курпіта.
А це і є ключове завдання вакцини. Чому ж тоді показники ефективності Sinovac у Бразилії 50 з лишком %, а в Туреччині – більш як 90%? Бо досліджували різні фактори – наскільки вакцина знижує рівень смертності, наскільки захищає від тяжкого перебігу захворювання й наскільки загалом від інфікування.
"100% – ефективність запобігання смерті. Ефективність в попередженні тяжкого перебігу, госпіталізації і смерті – 92%, якщо я не помиляюсь. Якщо ми говоримо про будь-який ковід-19: легкий перебіг, субклінічний перебіг, середньої тяжкості, тяжкий, летальний випадок, там іде 55%. Для мене це є прийнятні абсолютно цифри", – каже лікар-інфекціоніст Федір Лапій.
Чому МОЗ обрало саме Sinovac? Кажуть: вели перемови з різними виробниками, але з китайцями домовилися найшвидше, з іншими досі це роблять. Та в держпідприємстві "Медзакупівлі" стверджують інше: мовляв, МОЗ дозволило їм проводити закупівлі лише наприкінці грудня минулого року. І при цьому розпорядилися погоджувати кожен крок із міністерством. У результаті МОЗ затвердило лише одного виробника. Хоча нібито було кілька.
"В такому наказовому порядку міністр доручає ДП купити цю вакцину", – пояснила членкиня Комітету з питань здоров'я нації Ольга Стефанишина.
Купує Україна вакцину не напряму у виробника, а через посередника. Компанію "Лекхім". Міністр Степанов пояснює: на тому, щоби саме ця компанія була посередником, наполягав китайський виробник. Підтверджують це і в "Лекхімі".
"Вони зверталися, але Sinovac дав сигнал, що уповноваженим представником є компанія "Лекхім". Всі питання щодо закупівель, доз, ціни, – звертайтеся до них", – каже директор департаменту з розвитку групи компаній "Лекхім" Михайло Ренський
Україна закупила в компанії мільйон дев'ятсот тисяч доз вакцини. Її постачатимуть двома частинами. Загалом "Лекхім" планує до березня завезти в Україну 5 мільйонів доз – більше не можуть, бо така квота виробника. Різницю пропонують закупити, зокрема, промисловим підприємствам для вакцинації своїх працівників.
"Скільки скажуть металурги, скільки скажуть хіміки, торгівля. Давайте заявки до 15 лютого. Об'єднуємо і розуміємо скільки. Десь резерв у 3 мільйони в нас є", – каже голова наглядової ради групи компаній "Лекхім" Валерій Печаєв.
Ціна – 504 гривні за дозу, якщо курс долара не зміниться. Зароблять на цьому, кажуть, лише 3-4%. Це приблизно 2 мільйони гривень. Але це лише на словах.
"Ми бачимо лише ціну досить-таки високу, більше ніж 17 доларів, за вакцину, проте ми не знаємо, скільки "Лекхім" отримав на цій вакцині прибутку. Інші країни купують вакцини напряму у виробників", – пояснює виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.
У благодійному фонді "Пацієнти України" кажуть: Валерій Печаєв – особистість відома за часів, коли міністром охорони здоров'я була Раїса Богатирьова.
У "Лекхімі" кажуть: цю інформацію поширили, щоби дискредитувати і компанію і міністра Степанова.
"З 12 по 14 рік, коли була Раїса Василівна, "Лекхім" не виграв ні одного тендера, ні одного", – переконує голова наглядової ради групи компаній "Лекхім".
Поки що компанія чекає на реєстрацію вакцини Sinovac у Бразилії, після цього зможуть зареєструвати її в Україні. Прогнозують – це станеться до 5 лютого. А вже наступного року хочуть і зовсім виробляти китайську вакцину в Україні.
Ірина Саєвич, Ігор Костюк. "5 канал"