Вакцина "Спутнік V"
Вакцина "Спутнік V" dw.com

Харківський "Біолік" і "Спутнік V": хто і навіщо просуває російську вакцину в Україні

Читайте по-русски
Експертний центр МОЗ поки не почав розглядати заявку щодо реєстрації

Немає даних випробувань – не буде розгляду заявки. У відповідь на запит "5 каналу" у МОЗ повідомили, що не розглядають заявку харківської компанії "Біолік" щодо реєстрації "Спутніка V" – російської вакцини проти COVID-19. Чи є перспективи, що російська вакцина зможе потрапити на український ринок – досліджувала Ганна Рибалка.

Зброя від агресора – внутрішньом'язово. Заявку на реєстрацію російської вакцини харківська компанія "Біолік" подала ще 6 січня. І стала першою, хто забажав зареєструвати будь-яку сироватку проти коронавірусу в Україні.

Зареєструвати чи ні російський "Спутнік V" – вирішуватиме Державний експертний центр Міністерства охорони здоров"я. Саме до цієї установи всі виробники ліків і вакцини подають пакет документів. На запит "5 каналу" в Центрі відповіли – однієї заявки замало. Харківський "Біолік" має подати ще й реєстраційне досьє з інформацією про всі три фази випробувань.

Цю інформацію в етері "5 каналу" підтвердила й екскерівниця Центру. Більше того – пакет документів досі не отримали й від виробника китайської вакцини – "Сіновак", контракт з яким підписало МОЗ.

"Ми можемо стверджувати, наскільки достатньо доказів ефективності, тільки ознайомившись з матеріалами реєстраційного досьє. По жодній з вакцин реєстраційне досьє не подавалось до експертного центру. По одній вакцині російського виробництва надійшла заявка", – сказала колишня директорка Державного експертного центру МОЗ Тетяна Думенко.

Тільки-но заявник надасть повний пакет документів – рішення про реєстрацію російської вакцини можуть ухвалити за кілька днів. Однак зробити це законно – неможливо, вважають у Національній групі експертів з імунопрофілактики. Бо третю фазу клінічних випробувань Росія – провалила.

"Шанси зареєструвати дану вакцину і почати її виробництво в Україні, практично нульові. Чому – бо ми не говоримо про особливі процедури, які йдуть для країн з сильною регуляторною політикою, або постачання вакцин через міжнародні організації. Тут має бути виконана процедура стандартної реєстрації, яка передбачає повне досьє", – каже голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики МОЗ Федір Лапій.

Експерт додає – жодна вакцина у світі нині не закінчила третю фазу клінічних досліджень. Тож кожна країна ухвалює рішення щодо реєстрації тієї чи іншої вакцини індивідуально. Україна теж має спрощену процедуру реєстрації. Утім, за законом, країни-агресорки вона не стосується. "Біолік" тим часом заявив – готовий виробляти російську вакцину в Україні.

"АТ "Біолік", як національний виробник вакцин, технічно здатний здійснити виробництво вакцини від коронавірусу, але лише за наявності її державної реєстрації в Україні. На даний момент АТ "Біолік" не підписувало жодних контрактів, не отримувало ніяких трансферних технологій відносно виробництва вакцини "Супутник V", – сказано в заяві компанії.

Тим часом інформаційний простір довкола російської вакцини в Україні окуповує кремлівська риторика. Замість зброї – маніпуляції щодо масової вакцинації українців, кажуть в організації STOPFake.

"Низка каналів говорили про те, що Україна отримає вакцину в 22-му році разом з найбіднішими країнами. І посилалися при цьому на видання The Economist, і дійсно, в цьому виданні була така мапа. Де говорилось про терміни, коли буде ця вакцина розповсюджена. І Україна була з позначкою: 22-й рік. Але там мова йшла про максимальне охоплення населення", – пояснює заступниця головного редактора сайту "STOPFAKE.ORG" Вікторія Романюк.

Медіаекспертка каже – тему можливої вакцинації українців саме російським "Спутніком V" як дешевим і швидким способом – активно просувають, зокрема й ЗМІ, які пов'язують із кумом Путіна – Віктором Медведчуком. З посиланням на "Опозиційну платформу – за життя" російські інформагентства "стріляють" заголовками про збір підписів в Україні за реєстрацію неперевіреної вакцини. Чекає на укол "Спутніком" місцевий депутат на Харківщині, який потрапив до бази "Миротворець" як посібник терористів. На мітингу підбурював і місцевих.

З 2012-го вакцина російського виробництва на наш ринок не потрапляє. Раніше українців щеплювали препаратами з Федерації від туберкульозу та кліщового енцефаліту. Утім, навіть якщо нині МОЗ відмовиться зареєструвати російську вакцину, потрапити до нас вона таки може як гуманітарна допомога.

Ганна Рибалка, Оксана Нечепоренко, Анна Кудрявцева, Іван Лємєхов та Олексій Іванченков. "5 канал"

Попередній матеріал
Доки уряд керується стратегією "як нам пережити зиму", нам не розвинути країну – депутатка
Наступний матеріал
"У найближчі три місяці ціна на газ має зрости": економіст про обіцянки політиків знизити тарифи
Loading...

Угорщина не купуватиме російську вакцину від коронавірусу

Посол США в Росії відмовився робити щеплення російською вакциною від COVID-19

Путін збирається зробити щеплення російською "вакциною" "Супутник", яка не пройшла остаточні випробування – ЗМІ

Стало відомо, скільки людей у світі вже зробили щеплення від COVID-19

Лихоманка й ломота в тілі: росіяни скаржаться на побічні ефекти від вакцини "Супутник V"

Російський журналіст випробував вакцину "Спутнік V" – і заразився коронавірусом