Кожному по пістолету: чи легалізує Верховна Рада зброю та наскільки це безпечно

Зброя 5 канал / Час. Підсумки тижня
У парламенті збираються розглянути законопроєкти про обіг зброї

В Україні вкотре намагаються легалізувати зброю. У стінах Верховної Ради нині аж два законопроєкти з цього приводу. До речі, Україна залишається єдиною європейською державою, де досі законодавчо не врегульований обіг зброї в людей. Поліція зараз проти легалізації, адже переконана, що поклади в кишеню кожного пістолет – і зросте злочинність. А от депутати, навпаки, вважають, що так усім нам буде спокійніше. Тож поки рішення про узаконення не ухвалене, українці можуть вільно володіти лише вогнепальною мисливською зброєю, але все може змінитися одним рішенням парламенту. Що ж буде, коли кожному українцеві роздати по пістолету – у сюжеті "Підсумків тижня".

Олександр Матяш свій пістолет носить на поясі для самозахисту. Його отримав як ветеран АТО.

"Загалом, насправді, зброя дуже дисциплінує. Коли я переношу, він заряджений, але патрон не дослано до патронника, тобто він не приведений у бойове положення", – пояснив він.

Нині короткоствольну зброю в Україні цивільна людина не може мати. Законна вона лише для
правоохоронців.

"Я вважаю, що короткоствол потрібен. Коли зброя буде доступна, кожен злочинець буде знати, що він може зіштовхнутися зі збройним опором", – зазначив Матяш.

Мисливську ж або спортивну легально продають у магазинах. Та невдовзі на власників таких засобів самозахисту чекають зміни. Верховна Рада взялася виводити всю цивільну зброю з тіні, бо саме незареєстровані карабіни й рушниці виринають у руках кримінальних авторитетів і злочинців. В одного мільйона українців на руках більш ніж один мільйон одиниць вогнепалів. І це лише офіційно. В Асоціації власників зброї цю цифру множать щонайменше на два. Швейцарська компанія з дослідження малої зброї нарахувала в Україні до 5 млн одиниць, зокрема й незареєстрованої. А її в Україні уп'ятеро більше, ніж легальної.

Зброя
Зброя5 канал / Час. Підсумки тижня

Половина щонайменше травматичних пістолетів, імовірно, не потрапляє до бази, а просто людям виписуються дозволи, беруть гроші і все", – наголосив голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Нині законотворці користування зброєю хочуть прирівняти фактично до користування автомобілем.

Запроваджується поняття цивільної вогнепальної зброї. Раніше був поділ на гладкоствольну та нарізну мисливську зброю. Зараз зводиться до єдиного поняття "цивільна вогнепальна зброя", яка поділяється на чотири основні категорії – A, B, C, D. Це автоматична зброя, довгоствольна гладкоствольна, короткоствольна – це пістолети, й нарізна – це гвинтівки, карабіни", – пояснив Юрій Збанацький, член правління ГО "Мілітарний портал". 

Ліцензії видаватимуть на певну категорію зброї. Їх буде лише 5. На кожен пістолет чи рушницю видаватимуть технічний паспорт із даними власника та серійним номером.

"Не має використовуватися слово "дозвіл". Ми вільні люди. Нам не треба дозволяти. Має бути посвідчення", – додав Учайкін.

Дані щодо зброї в Україні
Дані щодо зброї в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Його можна буде отримати лише після навчання. Майже так, як навчають водіїв в автошколах, власників вчитимуть не лише як заряджати й стріляти, а ще й щодо покарання за необачний постріл. Навчатимуть і основ першої допомоги. Курси матимуть визначену програму й тривалість.

"Люди, які інвестуватимуть гроші у створення таких навчальних закладів, будуть усвідомлювати краще свою відповідальність за якість підготовки, ніж МВС, яке живе за гроші, які з неба падають", – зазначив Учайкін.

Ще одна нова норма – спільне володіння зброєю. Кілька членів родини зможуть користуватися одним пістолетом. Або ж навпаки – одна людина може мати одну ліцензію, а предметів три – пістолет, карабін і мисливську рушницю. Та от далі пропозиції нардепів розходяться. Справжня дуель розпочалася під куполом.

"Альтернативний законопроєкт дозволяє носіння цієї зброї, не тільки зберігання вдома. Ви можете ходити з нею по вулиці приховано. Більшість ситуацій самооборони відбуваються не вдома, а на вулиці", – наголосив Збанацький.

А ще змагаються за те, хто ж вестиме Державний реєстр цивільної зброї. Основний законопроєкт "слуг народу" пропонує віддати це Міністерству внутрішніх справ. Досі саме вони видавали дозволи. Альтернативний від Асоціації власників зброї законопроєкт кіборга Андрія Шараскіна.

"У нашому безальтернативному законопроєкті ми прописали можливість самозахисту", – пояснив він.

Він віддає це Міністерству юстиції, так само, які і реєстр юридичних осіб, до прикладу. Інакше МВС матиме монополію. Поки обіг зброї регулює лише один наказ 622, він і затверджує відповідну інструкцію Міністерства внутрішніх справ. Тобто лише поліція вирішує, кому її давати і як вносити дані до реєстру.

"Ми в такий спосіб розбиваємо монополію, друге – прибираємо корупційні ризики. В основному, який намагаються пролобіювати структури МВС, відбувається узаконення наявних інструкцій, тому що в безпеці будуть почуватися злочинці", – зазначив Шараскін.

Міністерство внутрішніх справ
Міністерство внутрішніх справ5 канал / Час. Підсумки тижня

Основний закон дозволить тримати вогнепал лише вдома. Натомість законопроєкт Шараскіна запроваджує окремі зони, вільні від зброї. Це будуть публічні місця, школи, дитячі садки. Зараз обмежень на носіння немає.

"Зони, вільні від зброї, на свій розсуд встановлюються Верховною Радою, комітетами. В нас
практично, як у суспільному гардеробі – адміністрація не несе відповідальності. Ми говоримо і про відповідальність власників збої, і державних установ перед своїми громадянами", – додав Шараскін.

Нагородну зброю роздають Міністерство внутрішніх справ та Міноборони. Водночас пістолети за особливі заслуги опиняються не лише в руках ветеранів, а й кримінальних авторитетів. Торік улітку СБУ затримала учасників злочинного угруповання на Харківщині. Його чільник – кримінальний авторитет Казарцев на прізвисько Князь мав нагородний нарізний пістолет. У Міністерстві внутрішніх справ реєстр вести готові. Кажуть, що законопроєкт потрібен, але пістолети дозволяти принципово не хочуть. Вони непомітні, їх можна сховати, а від того – ще небезпечніші.

"Ми категорично проти вільного обігу короткоствольної зброї. У нас з 2021 року кожен має право купити рушницю з гладким стволом. Якщо хтось помахає ножем, людина виживе. А якщо в кожного буде в кишені пістолет, то це буде закінчуватися підвищенням і рівня злочинності і рівня вбивств", – заявив заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.

Фахівці наполягають, що цивільна зброя в законі давно потрібна. Вона допоможе зменшити злочинність.

"Якщо ми надаємо людям право збройного самозахисту із зареєстрованою зброю, то ми гарантовано протягом першого року відчуємо істотне зниження вуличної злочинності", – зазначив Учайкін.

А ще цивільна зброя може зменшити необґрунтовані поліцейські перевірки її власників і впорядкувати облік.

"Рішення про призупинення можуть бути предметом судового оскарження, тобто ми переходимо у правові інструменти. Те, що є зараз, ніяк не регулюється. Поліція під будь-яким вигаданим приводом позбавляти людину власності", – пояснив адвокат Віталій Коломієць.

Та от коли цивільні зможуть законно взяти до рук зброю? Це питання зависло в повітрі.

"Немає жодних регламентів використання зброї. Тобто людина зі зброєю приречена в разі її використання на якісь судові проблеми", – додав Учайкін.

Асоціація власників зброї зібрала кошти й замовила своє соцопитування. Його провела компанія Info Sapiens. За даними опитування, 62% людей все ж покладають відповідальність за власну безпеку на поліцію, третина (34%) – беруть усе в свої руки. Водночас понад 60% опитаних українців вважають себе готовими після навчання таки мати пістолет для самооборони.

Закону про обіг цивільної зброї її власники чекали 30 років. Не на камеру кажуть, сумніваються, що його ухвалять і цього разу, адже на кону інтереси впливового Міністерства внутрішніх справ і поліції. Втратити монополію на застосування сили вони не хочуть.

Марія Писаренко, Ганна Кудрявцева, Богдан Танасійчук, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Влада шукає союзників: із ким об'єднаються "слуги" та що буде з урядом Шмигаля
Наступний матеріал
Кран-балки та виходи для десантування: "Антонов" показав будівництво Ан-178 для ЗСУ – ексклюзив "5 каналу"
Loading...