Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Комітет ВР підтримав законопроєкт про олігархів: як це було – сюжет

Читайте по-русски
Засідання комітету тривало кілька годин

Закон про олігархів, який наступного тижня готують до повторного розгляду, у парламенті обріс не лише силою-силенною правок. У профільному комітеті вирішили боротися із законодавчим спамом і затвердили до розгляду 13 із 1271, поданої депутатами. У фракції "Слуги народу" підозрюють, що злити документ хоче спікер Разумков, тому і відправив його ще до ухвалення на експертизу до Венеційської комісії. Той факт, що документ наділяє РНБО повноваженнями, які не передбачені Конституцією, депутатів не лякає. Для них важлива своя процедура. Сьогодні парламентарі зібралися на комітетське засідання, аби домовитись, як "олігархічний" закон ухвалюватимуть. Журналістка "5 каналу" спілкувалася з депутатами.

1 липня – 275 народних обранців в першому читанні ухвалюють законопроєкт про олігархів. Далі документ починають допрацьовувати в комітеті. Свій висновок подає й уповноважена з прав людини. Людмила Денісова каже, що проєкт не відповідає Конституції. І пропонує звернутися за оцінкою до Венеційської комісії. Спікер Дмитро Разумков підтримує омбудсменку та відправляє листа до ЄС. Таке рішення у президентській фракції називають затягуванням процесу.

"Навмисна спроба збити закон про олігархів, і Разумкова в тому числі", – зазначив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Міністр юстиції Денис Малюська розповідає: "Спочатку довго будемо приймати, довго очікувати Венеційську комісію, а там, дивись, закон можна буде скасувати. Намагання цей закон не імплементувати".

І з такими думками міністр та "слуги" йдуть на засідання комітету. Слідом за ними звернення до Венеційської комісії коментують в опозиції.

"Без висновку Венеційської комісії вважаємо це неправильним і недружнім кроком у бік Європейського Союзу. Оцінка Венеційської комісії є ключовим елементом оцінки ЄС, законодавства іншої, будь-якої країни", – запевнив співголова фракції "Європейська Солідарність" Артур Герасимов.

Народний депутат від фракції "Батьківщина" Андрій Пузійчук зауважив: "Ні в одній європейській країні немає таких спроб боротися з опозицією, утисків, які зараз намагаються робити в Україні".

Згідно з документом, олігархів визначатимуть за чотирма критеріями: монополіст на ринку, має ЗМІ та активи понад 2 мільярди гривень, а також – впливає на політичне життя країни. Аби потрапити до списку, треба відповідати трьом із них. Перелік олігархів формуватиме РНБО, а ось візуватиме своїм підписом президент.

"Простіше зробити законопроєкт і подати як боротьбу, і перша мета – це суцільний піар, а друга мета – момент публічного приниження. Чого бояться олігархи, що в них будуть тикати пальцем", – акцентував увагу народний депутат від фракції "Голос" Сергій Рахманін.

Народний депутат від "Європейської Солідарності" Ростислав Павленко наголосив: "Не смішіть людей, ми бачили, як вони боролися з контрабандою, а потім фактично всіх митників повернули до роботи. Це не закон про боротьбу з олігархами – це законопроєкт про боротьбу з опозицією і переділ медіаринку".

Засідання комітету тривало кілька годин. До документа була 1271 правка, підтримали лише 13. Зокрема, ввели визначення "представник олігарха" – людина, яка проводить зустрічі від імені та в інтересах багатія-роботодавця. А ще кандидата до списку олігархів запрошуватимуть на РНБО.

"Ті особи, які будуть, імовірно, внесені до реєстру, зможуть брати участь у засіданнях, надавати свої факти, це буде змагальний процес і вони зможуть надати в законний спосіб", – повідомила народна депутатка від "Слуги народу" Ірина Верещук.

Іще комітет рекомендував парламенту розглядати проєкт за новою спецпроцедурою. Тобто без права депутатів поставити свої правки в залі.

"Якщо ми зробимо таку скриньку Пандори і дозволимо розглядати такий законопроєкт, без врахування правок, або без можливості ставити правки на підтвердження – все! На цьому робота нардепів майже закінчиться", – підсумував голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Уже наступного тижня, у четвер, парламентарі візьмуться за голосування закону про олігархів у цілому. До цього отримають і юридичні висновки щодо документа. Та от рекомендацій Венеційської комісії, до якої зверталися – не чекатимуть. Голосуватимуть, як погодив комітет.

Олена Рибінська, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Читайте також: "Не смішіть людей": Комітет із нацбезпеки розглядатиме законопроєкт про олігархів 

Попередній матеріал
Чому понад 50% населення проти вакцинації: як в Україні планують боротися з фейками щодо COVID-19 – сюжет
Наступний матеріал
"Це запорука всього": Портников пояснив, без чого неможливе нормальне життя в Україні
Loading...
"Не смішіть людей": Комітет із нацбезпеки розглядатиме законопроєкт про олігархів

"Не смішіть людей": Комітет із нацбезпеки розглядатиме законопроєкт про олігархів

"Навіть Ілон Маск міг би потрапити в перелік українських олігархів" – експерти про "деолігархізацію"

"Навіть Ілон Маск міг би потрапити в перелік українських олігархів" – експерти про "деолігархізацію"

Попри дискусії, президентський законопроєкт про олігархів підтримали: як голосували нардепи – включення

Попри дискусії, президентський законопроєкт про олігархів підтримали: як голосували нардепи – включення

"Любов із великими хлопцями" за грубі гроші": "деолігархізація" Зеленського є лише "грою для електорату" – Сюмар

"Любов із великими хлопцями" за грубі гроші": "деолігархізація" Зеленського є лише "грою для електорату" – Сюмар

Рада в першому читанні підтримала законопроєкт про олігархів

Рада в першому читанні підтримала законопроєкт про олігархів

Аналітик про законопроєкт щодо деолігархізації: "Його можна поправити тільки в один спосіб – викинувши у смітник"

Аналітик про законопроєкт щодо деолігархізації: "Його можна поправити тільки в один спосіб – викинувши у смітник"