Володимир Зеленський
Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня

Піар чи користь для економіки: як ВР ухвалювала за основу законопроєкт про олігархів та чого від нього чекати

Читайте по-русски
Хто в країні олігарх, вирішуватиме Радбез

1 липня 2021 року Рада в першому читанні підтримала законопроєкт про "деолігархізацію".

Щоб українець увійшов до переліку олігархів, він має відповідати щонайменше трьом із чотирьох критеріїв:

  • брати участь у політичному житті;
  • впливати на ЗМІ;
  • контролювати природну монополію або мати монопольний бізнес;
  • володіти активами на понад 80 млн доларів.
Критерії визначення олігарха
Критерії визначення олігарха5 канал / Час. Підсумки тижня

Хто в країні олігарх, вирішуватиме Радбез. До речі, законопроєкт ухвалили лише у першому читанні. Тобто його ще доопрацьовуватимуть. І, приміром, спікер парламенту готовий повоювати за правки, щоб забрати саме у РНБО право визнавати когось олігархом. Цікаво, що самих олігархів законопроєкт вочевидь не налякав, адже депутати, яких так чи інакше пов'язують зі впливовими українцями, – за нього свої голоси віддали. Тож, відчуваємо, що щось тут не так. Кореспондент "5 каналу" Ірина Сисак розповість більше в "Підсумках тижня".

Парламентська перевірка на вірність. Законопроєкт про олігархів став для "Слуг народу" справжнісіньким екзаменом покірності президенту.

"У першому читанні хто не проголосує, це фактично собі вистріл у ногу", – сказав "слуга" Олександр Качура.

Підтримати документ Зеленського строкату монобільшість заохочували всіляко: і батогом, і пряником.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія каже: "Думаю, кожна людина сьогодні пам'ятатиме, яким чином вона заходила в цю будівлю, завдяки кому. Якщо народний депутат не буде тримати обіцянку, що він за деолігархізацію, ми тоді будемо вивчати, де олігархи позаду можуть бути...

...і помітне хвилювання Давида Арахамії було небезпідставним. Бо сумнівався, чи проголосують проти олігархів їхні негласні союзники.

Формально сесійна зала поділена на фракції, але насправді частина депутатів ділиться саме за впливом… олігархів. Здебільшого такі внутрішні групи є в "Слузі народу". Порахувати кількість таких нардепів неможливо, бо відкрито про це ніхто не говорить, але, за підрахунками журналістів, їх десятки!

Прихильні до бізнесменів Коломойського, Ахметова, Фірташа та інших великих і впливових гаманців. І це не лише окремі депутати, а й цілі групи парламенту.

Нардепи у Верховній Раді
Нардепи у Верховній Раді5 канал / Час. Підсумки тижня

Народна депутатка від "ЄС" Вікторія Сюмар говорить: "Що таке група "За майбутнє", я думаю, ні в кого жодних сумнівів нема, в "Довірі" там такі хлопці з грішми, які однозначно підпадають під ці визначення, але ставляться вони до цього з гумором...".

...тому й голосуватимуть "за", переконані в опозиції: мовляв, такого закону про олігархів ніхто не боїться.

Гео Лерос, позафракційний народний депутат, каже: "Це повний фарс. Ганьба кожному з вас, хто буде за це лайно голосувати". 

Зрештою, проголосувала більшість. На табло за основу – 275. За – обидві групи: "Довіра" та "За майбутнє". "Слуги народу" підтримки назбирали навіть із запасом – 231 голос.

Голосування за законопроєкт про олігархів
Голосування за законопроєкт про олігархів5 канал / Час. Підсумки тижня

Жодного голосу президентській ідеї не дали в опозиції. "Європейська солідарність", "Голос" та "Батьківщина" мали власний законопроєкт, та його відхилив комітет. Нині ж документ вимагають переписати.

Голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко говорить: "Приємно читати такі законопроєкти. Це просто такий треш, що хочеться сміятися".

А Олексій Гончаренко, нардеп від "Європейської солідарності", говорить: "Не голосувала опозиція, бо цей закон не ставить під загрозу олігархів, вони збагачуються при Зеленському шаленими темпами. Там мовиться про те, аби збільшити впливи на медіа, на великий бізнес, це підготовка до передвиборчої кампанії".

"Слуги" ж кажуть: мета документа – в іншому!

"Цей закон має бути рамковим законом, аби зробити визначення, хто такі олігархи, яке відношення держави до такого класу", – говорить Ірина Верещук, народна депутатка від "Слуги народу".

Єдине, що визначатиме, хто олігарх, а хто ні, – Рада нацбезпеки та оборони. Керована президентом, додають у фракціях меншості.

"Не має повноважень ні робити перевірки, ні когось призначати, де всі сидять люди з одної партії – партії влади", – каже Микола Княжицький, нардепутат від ЄС.

А міністр юстиції Денис Малюська каже: "РНБО може прийняти таке рішення за поданням будь-якого члена РНБО, Кабміну, СБУ, Нацбанку або антимонопольного комітету. Повноваження РНБО визначаються законом, власне цим законом ми це й врегульовуємо".

Врегульовують, кажуть в уряді. Створюють ризик корупції, доводять в опозиції. Бо є загроза: за місце реєстрового олігарха… торгуватимуться.

"Нагадує мега корупційну схему, за принципом "вхід рубль, вихід – 10". Таке враження, що РНБО оголошує: "Вільна каса", тільки розраховуватися пропонують сайтами і телеканалами", – каже Вікторія Сюмар.

Народний депутат від "Батьківщини" Сергій Соболєв каже: "Цей законопроєкт фактично відкриває шлях до того, щоб запрошувати тих, кого вважають олігархами, на Банкову, і далі з ними вести переговори включати вас у список чи не включати".

І тут погоджуються навіть декотрі "слуги"! Тож документ доопрацьовуватимуть до другого читання. Поправити його хоче і спікер Дмитро Разумков.

"Я дійсно вважаю, що це не зона відповідальності РНБО, ні з точки зору логіки, ні з точки зору конституції", – каже Дмитро Разумков, голова Верховної Ради.

Дмитро Разумков
Дмитро Разумков5 канал / Час. Підсумки тижня

"Тут лунають думки, що це б мала бути НАЗК, суд, я вважаю, наприклад, що це має бути суд", – говорить Ірина Верещук, нардеп від "слуги". 

Нині документ пропонує реєстровим багатіям заборонити фінансувати політсили і брати участь у великій приватизації. Натомість вони обов'язково мають подавати щорічну декларацію і звітувати про публічні зустрічі із топчиновниками. Але як це зробити – проєкт не деталізує.

"Контакти бувають різними. Ви ж нам поясніть, які контакти треба декларувати? Коли зараховуються, а коли ні?" – запитує з трибуни ВР Анна Скороход, нардепка із депутатської групи "За майбутнє".

Вікторія Сюмар каже: "Розуміємо мету – записати Порошенка в олігархи. Я собі уявляю, як він заходить в залу і всі депутати кидаються щоденно писати звіти, що вони контактувати з Порошенком чи ще з ким вони тут у залі вирішать записати".

В опозиції вже обіцяють: точно всипатимуть правками – по суті і змісту.

Головне, аби не "поправковий спам", застерігають "слуги".

І ще один цікавий момент. Разом із законопроєктом про олігархів у Раді розглядають інший – про збільшення податків, зокрема підвищення ренти на видобуток залізної руди. А це вже царина інтересів найбільших товстосумів, зокрема Ріната Ахметова.

Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики "слуга" Данило Гетманцев каже: "Усуває пільги та привілеї великого олігархічного бізнесу. При ціні руди 200 доларів за тону сплачується трошки більше як 2 долари. Пропонується ввести ставку 3,5% до 100 доларів за тону, від 100 до 200 – це 5%, від 200 і вище – 10%".

Попри це, в документі чимало інших вагомих податкових змін для великого та середнього бізнесу. У першому читанні депутати неохоче його підтримали. Обіцяли переписати. Та на чию користь?

Тому аби знайти голоси за закон проти олігархів, на Банковій розуміють: доведеться шукати компроміс. А поки президент вітає перше успішне голосування.

Зеленський заявив: "Олігархи – це минуле. Усі вони мають стати просто великими бізнесменами. Нам потрібні прозорі економічні відносини та рівні правила гри для всіх".

Сергій Рахманін своєю чергою говорить: "Абсолютно піарна мета, задекларувати і назовні, і всередині, що я борюся з олігархами, про боротьбу з олігархами там тільки в назві, всередині нічого немає".

Коли ж закон про олігархів проголосують "під ключ", у монобільшості ще не вирішили. Розглянути до канікул – 16 липня – не дозволяє регламент. Можливо, збиратимуться на позачергову сесію. А доки "слуги" квапляться ухвалити закон в цілому, українці наміри Володимира Зеленського побороти олігархат вважають популізмом.

Так висловилися понад третина опитаних. Люди переконані: президент намагається підвищити собі рейтинг. Хоча частина вірить: Зеленський щиро прагне справедливості.

Ставлення українців до закону про олігархів
Ставлення українців до закону про олігархів5 канал / Час. Підсумки тижня

Ірина Сисак, Юрій Усік та Микола Довгий, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Чому олігархи сміються, читаючи президентський законопроєкт – ток-шоу "5 копійок"
Наступний матеріал
Як Зеленський НЕ заважає другу-олігарху "кошмарити" стратегічного канадського інвестора – "Стоп Реванш"
Loading...

Чому олігархи сміються, читаючи президентський законопроєкт – ток-шоу "5 копійок"

"Зеленський хоче наслідувати Путіна початку 2000 років": Синютка прокоментував законопроєкт про "деолігархізацію"

"Антиолігархічний" закон та перший крок до звільнення Криму – "ПОЛІТКЛУБ" Віталія Портникова

Олігархи в законі: заява опозиції, думки експертів, реакція депутатів і Зеленського

"Ганьба кожному, хто буде за це лайно голосувати": Гео Лерос жорстко розкритикував законопроєкт Зеленського щодо олігархів

Закон про "деолігархізацію" від Зеленського: депутати отримали довідку, хто головний олігарх України