Вибори в Україні
Вибори в Україні 5 канал

Голос народу: діагноз суспільства мовою виборчих цифр, або перетягування електорального канату

Читайте по-русски
Епоха традиційних виборчих кампаній померла

Один тур пережили. Нервова, емоційна, парадоксальна — як завгодно можна назвати ніч підрахунку голосів після нього. "Паті на хаті" з танцями й розвагами в штабі Зеленського. Порожній і сумний штаб Тимошенко, де попри усі спроби заявляти "от настане ранок, і ви побачите", просто в повітрі висів провал третього походу в президенти. Штаб Порошенка, де емоції боролися між радістю, що чинний президент виходить до другого туру і занепокоєністю, що розрив між ним і Зеленським виявився значно більший, ніж прогнозували.

Що важливо – попри закиди в заангажованості, соціологія Національного Екзитполу довела точність опитування на виході.

І другий важливий момент – цифри екзитолів, а потім і ЦВК продемонстрували – епоха традиційних виборчих кампаній померла.

Їх набралося аж 44. Кількість непрогнозована. Як і битва за перші місця. Фаворити були. Але стабільної підтримки суспільства жоден із них не мав. Хоча ще задовго до офіційного старту виборчої кампанії в Україні вже вималювалися лідери.

Юлія Тимошенко. Номер один. Вона лідирувала в усіх рейтингах. Свою виборчу кампанію почала раніше за всіх. Ще торік улітку повезла країною свій "Новий курс". І почала активно збирати молодий електорат. Нижче неї – Анатолій Гриценко, і це було його третє балотування на посаду Президента. Чинний президент. Десь там слідом ішли Юрій Бойко, Олег Ляшко. А ще нижче – шоумен Володимир Зеленський. Але на кінець року рейтинги змінилися. Шоумен проліз угору. Рейтинги решти просіли. Ніч 31 грудня 2018 року повністю змінила виборчу розстановку.

"У Зеленського дуже сильно змінився рейтинг після того як він сказав, що він іде", – стверджує генеральний директор КМІС Володимир Паніотто

І ось вже Зеленський стрімко пішов угору. Тимошенко почала котитися вниз. Соціологи пояснюють це тим, що саме шоумен забрав той молодий електорат, який так хотіла бачити біля себе Тимошенко. А нове обличчя Зеленського лише набирало електоральних обертів. І від початку року він уже не сходив з першого місця. А чинний Президент тим часом трохи набирав балів.

Порошенко
ПорошенкоFacebook / Петро Порошенко

"В першу чергу за рахунок людей старшого віку", – запевняє Бекешкіна.

Його "Армія. Мова. Віра" зробили свою справу. А ще січневий томос додав. І Глава Держави почав ділити друге місце з Тимошенко. Скандал в оборонці на рейтинг Порошенка теж особливо не вплинув. Молодь до Юлі не йшла. Просів Бойко. Розкол Опозиційного блоку фактично позбавив його шансів потрапити до трійки лідерів. Олег Ляшко, який поділився своєю аудиторією з Зеленським, теж уже не мав шансів. І Гриценко пішов донизу. Об'єднання з Андрієм Садовим його рейтинг не поліпшило.

Володимир Паніотто, КМІС:

"Гриценко впав після того, як Смешко з'явився і почав рекламуватися"

Єдине, у чому вже ніхто не сумнівався, так це те, що Зеленський попереду всіх. Він зробив ставки на молодь. І саме вона його вивела в лідери.

"За даними екзит-полів, молоді прийшло більше ніж зазвичай. На це ніхто не розраховував", – розповідає Бекешкіна.

Лишалася одна інтрига. Хто на другому місці.

Перші екзит-поли і перші емоції від кандидатів. Беззаперечний лідер перегонів – Володимир Зеленський.

Стриманий Президент. Він другий і з надією на другий тур.

І Тимошенко – з третім місцем і втраченою надією на перемогу.

Юлія Тимошенко на виборах
Юлія Тимошенко на виборах 24tv.ua

Сам процес голосування, а потім і підрахунок голосів минули спокійно. Без особливих порушень і хакерських атак, — заявили у ЦВК. Їхня виборча математика не змінила трійку лідерів, хіба що трохи посовала – комусь соті, комусь десятки.

За Зеленського віддали свої голоси майже 6 млн українців. Майже 3 млн підтримали чинного Президента. І майже два з половиною – це прихильники Тимошенко.

Шоумен Зеленський фактично об'єднав усю Україну. Найбільше голосів він зібрав у Дніпропетровській області, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Закарпатській, а також у Херсонській та Харківській областях. Загалом у 19 регіонах. Його головному супернику – чинному Главі Держави — вдалося здобути безззаперечну перемогу лише у двох областях – на Тернопільщині та Львівщині. Юля Тимошенко здобула перемогу лише в Івано-Франківській області.

У штабі чинного Президента потім говорили: розраховували на підтримку західних регіонів. Але там люди просто не прийшли голосувати.

"Цих людей фізично немає, бо міграція дуже сильна, вони перебувають за межами", – розповідає Ірина Бекешікна.

У столиці в обох кандидатів майже однаковий результат. До 400 000 виборців віддали за кожного свої голоси. Армія: передова переважно за Порошенка, тил надав перевагу Зеленському. Це означає, що з одного боку Порошенко в армії авторитет. З іншого – якщо порівняти підтримку Порошенка в армії з сумарною підтримкою його опозиціонерів, то результат вийде не на користь чинного лідера. Нині два переможці першого туру, врахувавши свої помилки, мізкують, як схилити виборців на свій бік. Грають у перетягування електорального канату і не тільки.

Анна Мірошниченко, "Час: Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Зеленський у новому відеоролику сказав, коли прийде на дебати
Наступний матеріал
Брифінг МВС щодо роботи правоохоронних органів в період виборчої кампанії – трансляція
Loading...

Жарти, важкі перемоги та "неправда" екзит-полів: як реагувала трійка лідерів кандидатів на перші результати голосування

Кандидатів чекають о 20:30: що відбувається в штабах Порошенка, Зеленського та "Батьківщини"

На відміну від планів "Ю" і "Зе": Порошенко пояснив, що робитиме у випадку поразки

До другого туру потрапляють Зеленський і Порошенко – "Социс"

Рекламна гонка кандидатів: ЦВК назвала лідерів по витратах на передвиборчу кампанію

Президентські вибори-2019: з'явилися нові дані соцопитування