Фіаско ЗеКоманди: чи існує в Раді монобільшість

Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Рейтинги чинної влади невпинно знижуються

На собі вони точно економити не будуть і вочевидь продовжать годувати українців обіцянками про зниження тарифів. Але давати обіцянки стає дедалі важче, бо люди їм уже не вірять. І цифри останнього соціологічного опитування говорять самі за себе. Усі ми пам'ятаємо про більш ніж 70% підтримки чинного президента. Якби президентські вибори відбувалися в другій половині січня, то Володимира Зеленського підтримали б – 19,8%, Петра Порошенка – 15,7%. Третє місце посідає Юлія Тимошенко з 11,8%, далі Юрій Бойко – 11%, а закриває п'ятірку Ігор Смешко – 8,9%. А тепер погляньмо на парламентські справи. Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в другій половині січня, то результати могли би бути такими: "ОПЗЖ" – 20,7%, "ЄС" – 15,3%, "Батьківщина" – 12,6%, "Слуга народу" – 11,2%, "Сила і честь" – 8,3%.C

Зрозуміло, що рейтинги чинної влади тягнуть донизу не лише невиконані обіцянки. Тут дається взнаки інше. Повний розбрат всередині самої партії влади. За рік, за підрахунками Комітету виборців, у монобільшості залишилося 211 депутатів. Тобто без депутатів інших фракцій монобільшість уже фактично недієздатна. Докази – у сюжеті "Підсумків тижня".

Після канікул і локдауну до роботи. Почали із головної обіцянки президента – закону про референдум. Народовладдя вершили під погрозами від голови фракції "Слуги народу". Закон проголосували – від "слуг" – 226 за. Хоча двоє депутатів колективізм проігнорували. І не було голосів від опозиції. Закон про референдум, переконували "слуги", ухвалювали для українців, але чомусь одразу ж активізувалися політики. Найімовірніше, саме великим партіям, а не пересічним ідейним громадянам під силу ініціювати референдум: зібрати 3 млн підписів у більшості регіонів за 90 днів. Про такі наміри вже заявили у "Батьківщині".

Не перевзулася, але з Офісом президента таки спілкується. Цього тижня Юлію Тимошенко застукали за листуванням із правою рукою Зеленського – Андрієм Єрмаком. Для керівника Офісу президента лідерка "Батьківщини" підготувала матеріали. Передати їх мала під час гостювань, у вечірній час. Пікантності розмові додає лагідне "Обіймаю" від Тимошенко. 

У "Слузі народу" знову посипалося. Президентських вказівок, як виявилося, його депутати геть не чують. Хоч як не просив виключити з фракції Олександра Дубінського чи, наприклад, призначити в уряд Юрія Вітренка – не склалося. Депутати президентське прохання проігнорували. Через особисте у політичну кризу фракцію завів одіозний нардеп Олександр Дубінський. Під американськими санкціями за втручання у вибори США і в немилості президента, але зі "Слуги народу" виходити не хоче. "Слуги" сигнал з-за океану, кажуть, розуміють, але задумалися, чи є санкції вагомою підставою для виключення. Глава держави відповідальність переклав на керівництво фракції. А воно пообіцяло вирішити питання з Дубінським за 2-3 дні.

"Дубінський не є самостійним, це людина Коломойського, а можливості впливу Коломойського
насправді дуже широкі. Це відключити від ефірів його канали, це запустити всі телеграм-канальчики, щоб поливали брудом, витягали брудну білизну, "слуги" до цього чутливі, це не найсміливіша фракція", – зазначив нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Втім, сміливості "слугам" вистачило, щоби збити протеже Офісу президента Юрія Вітренка. Він претендував на посаду міністра енергетики та першого віцепрем'єра. За колишнього топменеджера "Нафтогазу", а нині в.о. міністра парламент голосував уже вдруге, і вдруге – провал! лише 204 "за" відправили Юрія Вітренка додому без урядового портфеля. Чи не найбільшою проблемою у Вітренка й формальною причиною заваленого голосування стала
премія. 4 млн доларів йому нещодавно заплатила держава за виграш газової справи у Стокгольмському арбітражі. Той гроші взяв, а депутати не пробачили. Інша причина невдачі –
внутрішні торги між групами впливу у "Слузі народу", які так і не змогли домовитися.

"Спочатку його проштовхував Коломойський, а потім, коли Вітренко домовився про щось з Ахметовим, то інтереси Коломойського були порушені, й це призвело до того, що не голосувала група Коломойського", – пояснила нардепка від "ЄС" Вікторія Сюмар.

Та що там казати, сам спікер кандидатуру Вітренка проігнорував – утримався. Пізніше пояснив, що це пов'язано в першу чергу з преміями, адже українці такого рішення не зрозуміють. Ось так монобільшість перетворюється на мономеншість. У кулуарах опозиція робить висновки: президент своїх депутатів не контролює, а у влади криза на всіх фронтах.

У такій ситуації чергового падіння рейтингів владі чекати не довелося. Соціологія свідчить, що нинішня парламентська більшість постійно втрачає підтримку. В опозиції ж прогнозують, до відставки уряду вже недовго. А там можлива й нова коаліція.

"Для того, щоб переформатувати уряд, потрібно створювати хоч номінально коаліцію. "ОПЗЖ" вимагатиме, скоріш за все, свого міністра охорони здоров'я, щоби просувати "Спутнік", і, дуже ймовірно, хотітиме повернення російського газу", – наголосив Юрчишин.

"Шмигаль своє віджив, всі це розуміють, ви бачите цю активну критику, пов'язану зі зростанням тарифів, і як деякі політичні сили обіцяють знизити тарифи шляхом лобіювання поставок в Україну російського газу", – додала Сюмар.

А за російським газом, з гіркого досвіду, приходять російські танки, телеканали та "русский мир". Чи розуміє всі ризики президент і з ким наважиться на коаліцію? Ситуацію підігріває й тарифна криза. Позаяк, депутати прогнозують, у цих складних умовах Денис Шмигаль у кріслі прем'єра ще втримається до весни.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Сумна статистика: скільки українців насправді інфікується та помирає від COVID-19
Наступний матеріал
Трагедія в Харкові: як з’являються нелегальні пансіонати
Loading...