Сумна статистика: скільки українців насправді інфікується та помирає від COVID-19

Максим Степанов 5 канал / Час. Підсумки тижня
Офіційна коронавірусна статистика від Міністерства охорони здоров'я викликає сумніви

За оперативними даними Центру громадського здоров'я МОЗ, коронавірусом уже перехворіли приблизно 3% українців. А от за оцінками лікарів, інфекцію підхопити могли вже від 12 до 30%. А ще лікарі говорять про те, що коли ви чуєте про кількість хворих за добу на COVID-19, множте на 5 і матимете справжню картину. Не менше загадок і зі статистикою смертей від вірусу. Приміром, людина має коронавірус, виліковується, а через три тижні помирає від тромбозу легенів. Це типове ускладнення. Проте до коронавірусної статистики такі випадки не потрапляють. Коли ж чиновники нам брешуть – у сюжеті "Підсумків тижня".

"Всі брешуть!" Так казав серіальний Доктор Лайтмен про людей, яких аналізував за їхньою мімікою. Ми ж, українці, щодня аналізуємо офіційну коронавірусну статистику від Міністерства охорони здоров'я. Та в серіалі, як і в нинішній Україні, все таємне стає явним. Головне – знайти свого розпізнавача ковідної брехні.

Китайського вірусу немає, переконані селяни з Чернігівщини. І тут же визнають, що їхній сімейний лікар, який працював на два села, помер від коронавірусу.

"Грудень місяць – перехворіло більше, як ускладнення йшло, як пневмонія. Перші симптоми були вдома, але коли погано, температура й задишка, то тоді їх госпіталізували", – розповіла сімейна медсестра села Нехаївка Олена Омелечко.

Госпіталізували до лікарні, що в сусідньому селі, де й могли перевіритися на коронавірус. Таких була мізерна частина – нехаївців, що мали ознаки недуги. Пунктів тестування, як і сімейного лікаря з експрес-тестами, в селі Нехаївка немає, тож імовірні недужі до офіційної коронавірусної статистики не потрапили. Як і ті українці, які вирішують перечекати ковідний період удома, а не тинятися по чергах або витрачати чималі кошти на тести.

"Знизилися звернення, а не кількість випадків. На підставі цього МОЗ звітує про успішність обмежувальних заходів, що теж не є правдивою інформацією", – зазначив лікар-інфекціоніст Володимир Курпіта.

"Менше переживають, коли хворіють на коронавірус і легкі хворі, дедалі менше звертаються
по тестування", – наголосив директор Інституту проблем математичних машин та систем НАН Ігор Бровченко.

Профільне міністерство каже, що січневий локдаун дав позитивний результат – кількість недужих та смертей поповзла донизу.

"Менше люди звертаються, менше виявляється підозр, тому що менше хворіють, в принципі. Цим обумовлено зниження тестування", – зазначив завідувач відділу організації епіднагляду Центр Громадського здоров'я МОЗ України Роман Родина.

На цьому наполягав і президент, який, до слова, сам не втрапив до загальної коронавірусної статистики. На момент його недуги лікарня "Феофанія", де він був шпиталізований, не була опорним закладом з лікування COVID, тож про виявлених тоді недужих лікарі не звітували, кажуть в Академії наук. Що ж до поліпшення статистики летальних випадків, на яких наголошують у МОЗ, то картина теж не оптимістична.

"Статистика з'являється тоді, коли хтось вносить дані, а вносять дані люди, які приходять у понеділок і йдуть у п’ятницю", – пояснив Курпіта. 

"Деякі люди могли померти і в грудні, і в листопаді. Все не відбулося прямо вчора, а відбулося з великими затримками", – уточнив Бровченко.

Інфекціоністи нагадують, що нині зафіксовано більш ніж 100 симптомів, які можуть проявлятися після перенесеного коронавірусу й стати причиною смерті. Та з цими діагнозами пацієнтів не зарахують до коронавірусної летальної статистики. Смертність у віддаленому понятті, яка пов'язана з ускладненнями серцево-судинних захворювань чи діабету, в нас не реєструється загалом. І який вклад дає коронавірус у віддалену смертність, на жаль, невідомо. МОЗ планує нарешті затвердити це в документах, кажуть чиновники. Неодноразово чули про ситуації, коли ознаки COVID-19 є, а тест негативний. Так сталося з почаївським лікарем Іваном Венжиновичем, котрий помер унаслідок коронавірусу. Та негативний тест не дозволив сім'ї отримати бодай грошову компенсацію.

"Розроблюємо проєкти наказу. Якщо людина помирає, і в неї симптоматика COVID-19, навіть якщо негативний тест при житті, ми прописуємо, що після смерті на розтині знову ж відбирається матеріал. Потім, якщо буде позитивний, то буде вважатися, що людина померла від коронавірусу", – зазначив Родина.

Поки в МОЗ чаклують над документами, чимало смертей від коронавірусу, але з негативними
тестами, потрапляють до інших статистик. Згідно з даними Держстату, в жовтні-листопаді 2019 року від хвороб органів дихання померло більш ніж 2 тис. українців, від грипу та пневмоній – більш ніж тисяча осіб. А от вже у жовтні-листопаді 2020-го такі недуги забрали в рази більше життів: від хвороб органів дихання – більш ніж 5200 громадян, а від грипу та запалення легенів – більш ніж 4 тис. співвітчизників.

"Смертність у жовтні-листопаді, грудні переважає середню фонову смертність в минулі 5 років. З цього можна зробити оцінку, що недовиявлення смертей, спричинених коронавірусом, у 2-2,5 рази більше", – наголосив Бровченко.

Про недостовірність коронавірусних даних кажуть і науковці Київської школи економіки. Зниження офіційної статистики нових випадків поки що не може однозначно свідчити про те, що українці стали менше хворіти. Бо в Україні нині найвищий у Європі коефіцієнт позитивних випадків і госпіталізації. І він тримається майже на одному рівні з грудневими показниками.

"Тестування тих, хто має симптоми, а не відстежуємо контактних осіб, система порушена. У США, Туреччині були команди з відстеження контактів. Були студенти, соцпрацівники, і вони не ходили по пацієнтах, а телефонували їм", – уточнив Курпіта.

Масового тестування українців у планах МОЗ немає, нині дедалі більше розмов про ймовірну вакцинацію. Та чи буде вона й головне – коли – невідомо. Однак відомо, що черговий пік захворюваності на грип та ГРВІ медики прогнозують на кінець зими – на лютий. Тоді ж, кажуть, зросте й кількість звернень та тестувань, а з ними й виявлення ковідних недужих. А поки медики звітують про тимчасовий спад інфікування, людям варто не лише дезінфікувати руки, а й тримати дистанцію. Навіть з офіційною інформацією, адже дані можуть бути далекими від реальності.

Олена Рибінська, Ігор Костюк, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
БУХовель, рояль і ЗЕпрещьонка: ТОП-10 ульотних серій "Вечірнього преЗЕдента"
Наступний матеріал
Фіаско ЗеКоманди: чи існує в Раді монобільшість
Loading...