"5 питань Зе"
"5 питань Зе" 5 канал

"5 запитань від президента": про які результати звітують у штабі "слуг" та як це оцінюють спостерігачі

Читайте по-русски
За даними спостерігачів руху "ЧЕСНО", проводили опитування лише на половині дільниць

"Давайте порахуємо. Я можу пригостити тістечком того, хто їх більше 100 знайде в інтернеті", – сказав голова партії "слуг" Корнієнко.

Це – про порушення, бо у штабі "Слуги народу" переконані: опитування "5 запитань від президента" відбулося без проблем. Опитали трохи більше як 4 мільйони українців біля дільниць. Однозначні відповіді люди дали на чотири запитання із п'яти.

Понад 80% опитаних – "за" довічне ув'язнення за корупцію і хочуть скоротити кількість нардепів до 300. Переважна більшість – близько 74% – підтримують право України щодо гарантій Будапештського меморандуму. Майже 65% опитаних "за" легалізацію канабісу з медичною метою. А от розділилися думки лише щодо вільної економічної зони на Донбасі, майже порівну – "за" проголосували на 0,2% більше.

"Якоїсь авральної історії, що зараз терміново по цих питаннях буде 5 законів, такого не буде. Але поступово ми це обов'язково так чи інакше дамо хід питанням, які люди підтримали. Ми почнемо із питання про скорочення кількості депутатів", – заявив Корнієнко.

Координував опитування Артем Гагарін, музичний редактор "95 Кварталу". Його порад опитувачі, яких ми зустріли в Києві, дотримувалися сумлінно.

Врешті у штабі "слуг" назвали загадкову соціологічну компанію – це "ЗеМедіа".

За даними відкритого реєстру компаній YouControl, заснована вона у 2007 році. Займається в основному виробництвом фільмів і телепрограм та рекламою. Про соціологічні дослідження – жодної згадки. У партії переконують: вони мають досвід маркетингових досліджень.

Скільки волонтерів проводили опитування, замовники ще не знають. Кажуть: людей добирала сама "ЗеМедіа".

"Так, були випадки, коли батьки залишали на дітей. І діти проводили опитування ці", – підтвердив координатор опитування "5 запитань від президента" Артем Гагарін.

У Черкасах на одній із дільниць так звані бланки для опитування роздавали на дільниці разом із бюлетенями. Фіксували спостерігачі чимало конфліктів. У Бердянську члени комісії просили опитувальників вийти за межі дільниці. На Тернопільщині інтерв'юерці погрожували виборці. Скаржилися на опитувачів і до поліції. У Міністерстві внутрішніх справ такі звернення – не рахували, бо порушенням президентське опитування не вважають.

"Ми не маємо право виносити підозри будь-яким особам, які займалися поза межами дільниць будь-яким опитуванням громадян", – зазначив заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.

За даними спостерігачів руху "ЧЕСНО", проводили опитування лише на половині дільниць. Найбільше волонтерів було у південних областях, найменше – біля дільниць на Заході. У соцмережах незгодні з таким незаконним опитуванням викладали фото зіпсованих бланків.

У громадянській мережі "ОПОРА" нагадують: опитування не мало репрезентативної вибірки. Тобто довіряти йому не можна. Засудили опитування і спостерігачі ОБСЄ: вважають, воно створило невиправдану політичну перевагу партії президента. А в Комітеті виборців України підсумовують: опитування спотворило останній тиждень перед виборами.

"Ми повинні були побачити принаймні часткові дискусії, програми, стратегії, привернення уваги до проблем громад. А президентське опитування повністю змінило акцент виборчої кампанії і, на нашу думку, достатньо суттєво вплинуло на якість виборів", – переконує голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

"Слуги народу" точно самі не знають, скільки їм коштуватиме таке опитування. Компанія виставить їм рахунок пізніше. А заплатять не свої, а спонсорські гроші. Витрати обіцяють показати у своїх звітах. Та от коронавірусні зміни дозволяють цей процес відтермінувати. Подати звіт треба найпізніше через 40 днів після ще не визначеного дня завершення карантину.

Марія Писаренко, Сергій Барбу, Ірина Шевченко, "5 канал"

Попередній матеріал
Степанов пообіцяв, що до кінця року в Україні робитимуть 75 тисяч тестів на коронавірус за добу
Наступний матеріал
Домашнє насильство: що здатна змінити Стамбульська конвенція та чи потрібна вона Україні – "Час: Online"
Loading...
На виборах президента по Львову з великим відривом переміг би Порошенко – соцопитування

На виборах президента по Львову з великим відривом переміг би Порошенко – соцопитування

Рейтинг Зеленського і його партії падає, а показники Порошенка зростають – SOCIS

Рейтинг Зеленського і його партії падає, а показники Порошенка зростають – SOCIS

Рейтинг недовіри до Зеленського зріс утричі з вересня 2019-го – соціологічне опитування

Рейтинг недовіри до Зеленського зріс утричі з вересня 2019-го – соціологічне опитування