Україна-Угорщина
Україна-Угорщина zakarpattya.net.ua

Друзі Кремля, або сепаратизм по-будапештські: чому Київ дозволяє роздавати угорські паспорти на Закарпатті

На Закарпатті, за неофіційною статистикою, понад 100 тисяч громадян України також мають паспорт Угорщини

Консульство Угорщини, попри заборону подвійного громадянства українським законодавством, не шкодує своїх паспортів для мешканців Закарпаття. І вони охоче їх оформлюють. Адже надто велика спокуса в перевагах угорського паспорта за кордоном, не на камеру пояснюють власники цього документа. І не дивно, він посідає четверту сходинку в світовому рейтингу сили паспортів.

З паспортом Угорщини можна:

  • Без візи потрапити до понад 150 країн, зокрема до США та Великої Британії.
  • Працювати у згаданих країнах. Із зарплатнею вищою, ніж там виплачують громадянам України.
  • Придбати дешеве авто з Європи.
  • Отримати за страховкою якісне медичне обслуговування.
  • Одержувати пенсійне забезпечення, пільги на іпотеку і харчування.

Те, про що ніхто не говорив відкрито, таки стало явним. На відео, яке з’явилося в мережі три тижні тому, громадяни України одержують громадянство сусідньої держави, співають гімн Угорщини та присягають їй на вірність. Все це відбувається у приміщенні консульства Угорщини в українському Береговому. Далі шампанське й інструктаж від угорських дипломатів: "Приховуйте від державних структур України факт отримання угорського громадянства".

Угорські документи українцям на Закарпатті роздають не перший рік, розповідає Дмитро Тужанський з Мукачевого, експерт з українсько-угорських відносин.

Дмитро Тужанський, політичний експерт:

Подвійне громадянство на Закарпатті – це не новина. Це відео, думаю, почуття дежавю в багатьох закарпатців. І не тільки тих, хто прийняв угорське громадянство, румунське, можливо словацьке громадянство. Українці угорське громадянство отримують уже 7 років. Але скандал тільки тепер. Тобто чому Київ не реагував? Ну, він реагував, але наскільки ця реакція була адекватною – важко сказати.

Відео стало першим явним доказом порушення Угорщиною українського законодавства. Консула, який підбурював українців на правопорушення, МЗС пригрозило вислати додому. Міністр Павло Клімкін поскаржився на нього своєму угорському колезі під час переговорів на полях Генасамблеї ООН. Але марно.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України:

По ключових питаннях ми не досягли згоди. І я так розумію, ми не можемо досягти згоди, тому що в нас принципово різне бачення, як допомагати угорській громаді. Ми не хочемо зробити угорців менш угорцями, ми хочемо їх зробити угорцями та справжніми громадянами України і будемо послідовно іти до цієї мети.

У Будапешта мета інша, відповів керівник закордонного відомства Угорщини в Москві. Петер Сіярто вважає, що консульство в Береговому не порушувало українського законодавства. А позицію України називає далеко неєвропейською.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини:

У дипломатичних представництвах Угорщини за кордоном усе відбувається законно. Тому в мене немає підстав відкликати угорського консула. Якщо в Україні ухвалять таке рішення, то я негайно випроваджу українського консула з Угорщини.

До погроз Угорщини Україні не звикати. Свою неприязнь Будапешт почав виявляти ще у 2017 році, після ухвалення закону про освіту. Спочатку м'яко, потім – жорстко. Дійшло до обіцянок будь-що завадити Україні рухатися в бік Євросоюзу та НАТО.

І свої погрози угорські чиновники виконують як можуть. Минулого тижня саме через позицію Будапешта не відбулася комісія Україна-НАТО, вже не вперше. Але й Київ не дав задню. Як і обіцяв, консула-порушника Дьордя Ваша вислав.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України:

Це питання принципу, це питання порушення Угорщиною Віденської конвенції про консульські зносини. Я наголошую, що ми маємо просунути дуже жорстко та послідовно на Закарпатті наші національні інтереси. Ми не маємо тиснути на нашу угорську громаду, адже це саме наша угорська громада, ми маємо їй допомогти.

5 канал / Час. Підсумки тижня

З відповіддю угорське міністерство закордонних справ не забарилося. Вислало українського консула з Будапешта.

Колишній міністр закордонних справ України пригадує – схожі конфлікти в Києва були й з іншими країнами. Не шкодували своїх паспортів для українців ті ж самі Румунія чи Росія.

Борис Тарасюк, міністр закордонних справ (1998-2000, 2005-2006):

Враховуючи тісні взаємини між прем’єр-міністром Орбаном і російським Путіним, враховуючи те, що тактика збігається, Росія видавала паспорти, Угорщина видає паспорти, то можна сказати, що ці дві держави проводили і проводять недружню, ворожу політику щодо України.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Така політика для Будапешта може коштувати репутації в Євросоюзі, вважає дипломат. До цієї країни вже сьогодні чимало претензій. Навіть заговорили про можливе позбавлення Угорщини голосу в Раді ЄС.

Борис Тарасюк, міністр закордонних справ (1998-2000, 2005-2006):

Угорщина поводиться не так, як добропорядний член Європейського Союзу і країна, що поділяє Європейські цінності. Власне, і поведінка Угорщини щодо України свідчить про те, що там не поважають європейських цінностей, і я думаю, що подальша поведінка Угорщини дедалі більше ізолюватиме її і всередині Європейського Союзу, і всередині НАТО.

Відео з Берегового долетіло до українського Парламенту і змусило депутатів шукати вихід – як розв'язати проблему, що накопичувалася роками. В кулуарах подекуди звучать пропозиції – дозволити подвійне громадянство. Але більшість переконує – навпаки, треба встановити суворе покарання для тих, кому українське громадянство нічого не варте. і відповідні законопроекти вже є.

Леонід Ємець, голова Комітету ВР з правової політики:

Поки півень, вибачте, в зад не клюне, то чогось ніхто не чухається. Дочекалися моменту, коли це перетворилося на скандал, дочекалися моменту, коли це перетворилося на протистояння двох держав, і тепер розповідають – так, треба зайнятися розв'язанням цієї проблеми. Давно треба було зайнятися розв'язанням цієї проблеми. Законопроекти відповідні є, ініціативи, бажання є, але не в усіх.

А поки народні обранці міркують, як юридично врегулювати питання подвійного громадянства, тріщина між Україною та Угорщиною лише збільшується. Українці з двома паспортами причаїлися і сховали подалі документи інших країн.

Ірина Сисак, Сергій Клименко, Михайло Третяк, Час. Підсумки

Попередній матеріал
СБУ затримала відомого бізнесмена Тимофія Нагорного – яка причина
Наступний матеріал
У Миколаєві встановили меморіальну дошку кулеметнику, який загинув від кулі снайпера
Loading...
Чи можливе на Закарпатті повторення ситуації з Кримом і Донбасом – експерт оцінив ризики

Чи можливе на Закарпатті повторення ситуації з Кримом і Донбасом – експерт оцінив ризики

Угорщина не змінила скандальну назву "уповноваженого з Закарпаття", попри домовленість – МЗС України

Угорщина не змінила скандальну назву "уповноваженого з Закарпаття", попри домовленість – МЗС України

Угорщина видає свої паспорти не тільки на території України – політексперт

Угорщина видає свої паспорти не тільки на території України – політексперт

Влада вже має план, як працювати з угорською нацменшиною – Клімкін

Влада вже має план, як працювати з угорською нацменшиною – Клімкін

Не дописали одне слово: яку помилку зробила Україна в 1991 році, підписуючи Договір про дружбу з Угорщиною

Не дописали одне слово: яку помилку зробила Україна в 1991 році, підписуючи Договір про дружбу з Угорщиною

Чому Угорщина конфліктує не тільки з Україною, а й з Румунією та Словаччиною – політексперт

Чому Угорщина конфліктує не тільки з Україною, а й з Румунією та Словаччиною – політексперт