Навіть розмови про можливість "нормандського формату" нині можуть бути небезпечними для України. Таку думку в ефірі "5 каналу" висловив політичний експерт агентства моделювання ситуацій Валерій Гончарук.
"Мінські угоди-1 і Мінські угоди-2 були після Іловайська і після Дебальцевого в контексті перемовин, які відбувалися в "нормандському форматі". Хто зараз гарантує те, що ми відведемо війська з наших позицій, а росіяни знов не зроблять умовний Іловайськ чи Дебальцево, і змусять Україну підписати Мінськ-3. І в цьому Мінську-3 буде прописано чітко: внесення змін до Конституції, легітимізація окупаційної влади (в ОРДЛО – ред.) і так далі", – вважає Гончарук.
Він вважає такий сценарій більш реалістичним, ніж те, що Зеленський поїде на зустріч у "нормандському форматі", зможе переконати Меркель і Макрона (особливо після того, як він у телефонній розмові з Трампом скептично їх оцінював).
"Тому в цьому сенсі переговори і дипломатичний шлях, безумовно, мають бути пріоритетними. Але якщо ми висловлюємо свою дипломатію, то маємо чітко артикулювати, з якими ідеями ми йдемо на ці переговори: коли говорять про "червоні лінії", то будь ласка, озвучте ці "червоні лінії", – вважає політолог.
Він додав: "Компроміси неминучі, це будуть болісні компроміси, але ви (влада – ред.) озвучте ті речі, які для нас є принциповими: що російська присутність із цих територій повинна бути фактично виведена". І тоді вже можна починати переговори, говорити про вибори навіть із тією владою, яка є, вважає Гончарук.
"Поки там буде російська присутність, поки кордон ми не контролюватимемо, фактично будь-які переговори – прямі, непрямі, з ким завгодно – вони не мають ніякого сенсу. Бо якщо Пушилін, наприклад, сьогодні скаже 35-40 тисячам "здавайте зброю", вони що, зброю здадуть? Ні, очевидно. І питання полягає в тому, що це конкретна справа – роззброєння. Хто їх повинен роззброїти? Якщо РФ, то РФ чітко повинна сказати: роззброює, вивозить на свою територію. Але чітких меседжів зі сторони Росії ми не маємо і, вочевидь, найближчим часом не почуємо", – підсумував експерт.
Дивіться повний запис розмови:
Нагадаємо, раніше блогер Віктор Литовченко висловив думку, що для України не буде мінусом, якщо зустрічі в "нормандському форматі" припиняться.