Мюнхенська конференція
Мюнхенська конференція Twitter

55-та Мюнхенська конференція: протистояння агресивним діям Кремля та розбудова колективної оборони

Європейські лідери висловилися стосовно нарощування кількості озброєння Росією, захоплення українських кораблів та військовослужбовців поблизу Керченської протоки та відверте втручання у внутрішньополітичне життя Європи

Росія залишається агресором. З кожним роком дедалі ближче підбирається до кордонів Європейського Союзу. Учасники мюнхенської безпекової конференції обговорюють останні дії Кремля. Якщо раніше тривогу били лише східноєвропейські держави, то тепер про загрозу заговорили навіть країни, які дотепер зберігали нейтралітет.

Припинення договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності через порушення його норм Росією, нарощування кількості озброєння, захоплення українських кораблів та військовослужбовців поблизу Керченської протоки та відверте втручання у внутрішньополітичне життя Європи. А ще – відсутність бажання Москви до будь-якого діалогу. Все це непокоїть європейських лідерів.

Тон цьогорічним дискусіям у Мюнхені задає Велика Британія. Вона відверто і неприховано називає речі своїми іменами. Розірвання ракетного договору ставить під загрозу ледь не всю Європу, а деякі з російських ракет здатні нести ядерні заряди. Зупинити такі ракети вкрай важко, адже вони мають малий час польоту. В разі такого протистояння великої кількості жертв уникнути не вдасться. 

"Через 30 років після падіння Берлінської стіни та 5 років після анексії Криму Росія залишається загрозою нашій безпеці. Федерація продовжує незаконну діяльність на суходолі – на Донбасі та в морі – після захоплення українських суден та ув'язнення моряків. Ми бачили грубу байдужість і нехтування людськими життями на вулицях Британії. Федерація діє всупереч договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. Натомість розгортає дедалі більше установок, здатних нести ядерні боєголовки. Росія намагається підштовхнути світ до гонитви озброєнь. Ми повинні реагувати й не залишимо в біді ті країни, на які нападає Росія", – наголосив міністр оборони Великої Британії Ґевін Вільямс.

Ангела Меркель, канцлер Німеччини:

"Ще одна погана новина для нас. І вона теж пов’язана з Росією. Це порушення Росією договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. І хоча цей договір був укладений зі США, він створювався саме для захисту Європи"

Спроби Генсека НАТО переконати Москву під час переговорів з міністром закордонних справ Росії повернутися до ракетного договору не увінчалися успіхом.

"Хоч ми і хочемо уникнути гонки озброєнь, ми не можемо дозволити собі бути наївними... Ми маємо готуватися до світу без ядерної угоди і з більшою кількістю російських ракет у Європі", – заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Столтенберг_Мюнхен
Столтенберг_Мюнхен5 канал / Час. Підсумки тижня

Наступна загроза. І з нову з боку Росії. Будівництво російського газогону "Північний потік-2", який ставить під загрозу енергетичну безпеку Європи.

Петро Порошенко, Президент України:

"Хочу нагадати, що напад на Українські кораблі в Керченській протоці Росія пояснила бажанням захистити Керченський міст. Ви можете уявити, яка може бути реакція у Балтійському морі, коли вони захищатимуть "Північний потік-2?"

Німеччина, яка найбільше зацікавлена в цій російській трубі, нарешті визнає: окрім економічної, "Північний потік-2" має і політичну складову.

"Ми підтримуємо Мінські домовленості, ми підтримуємо санкції проти Росії. Я на боці пана Порошенка, але питання, пов'язані з "Північним потоком-2", також лишаються для мене важливими. Україна має залишитися транзитером російського газу до Європи", – наголосила канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Напад на українські кораблі в Керченській протоці ще раз підтвердив неприховане бажання Кремля контролювати Чорне та Азовське моря. У Мюнхені закликають підтримати країни, які нині найбільше страждають від російської агресії. І нагадують, що на їхньому місті може опинитися будь-яка інша країна.

"Хочу сказати вам та всьому українському народу дуже просту річ: ми разом з вами та підтримуємо вас. Останні події біля Керченської протоки нагадують нам про виклики, з якими стикається Україна внаслідок агресії Росії. Хочу запевнити: США продовжать підтримувати Україну. Ми надалі співпрацюватимемо, щоб досягти безпеки у Європі", – заявив віце-президент США Майк Пенс.

Порошенко і Пенс_Мюнхен
Порошенко і Пенс_Мюнхен5 канал / Час. Підсумки тижня

У відповідь на захоплення українських кораблів, Європейський Союз готує нові санкції. Спочатку вони торкнуться конкретних персон. Ці обмеження можуть запровадити вже у понеділок. Тепер обговорюють можливість секторальних обмежень. Є ідея недопуску російських кораблів у європейські порти. Обіцяють також фінансову підтримку українських територій, які постраждали від агресії. А Франція та Німеччина хотіли направити спостережну місію до Азовського моря, однак Москва таке рішення вкотре заблокувала.

"Були консультації в нас дуже класні з французами і німцями, у понеділок. Сьогодні я з Гайко Маасом обговорював це питання. Вони зрозуміли, що як надіслати пару німців і пару французів у окуповану Керч, то це не місія. Зараз ми говоримо про те, щоб це була місія, яка могла б спостерігати і з космосу, і з повітря, Для того щоб усі знали, що Росія робить, а що не робить. Вони захопили болгарський корабель і тримають дев’ять днів. Кажуть, що шукають терористів. Я тоді сказав, що якщо шукати їх дев'ять днів, то їх треба, все це ФСБ позвільняти. Тому тут ми маємо отримати постійну місію, але Росія поки що від неї відмовляється", наголосив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

"Перша вимога – це негайне звільнення полонених моряків. По-друге, треба забезпечити вільні й справедливі вибори. За ці 5 років російська війна проти України викувала в українцях сильну ідентичність – прозахідну, продемократичну, проєвропейську, спрямовану на реформи та вступ у НАТО. Тепер Україна скептично ставиться до ідеї повернення на російську орбіту. Така Україна заслуговує нашої підтримки", – зазначив спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер.

Курт Волкер, Мюнхен
Курт Волкер, Мюнхен5 канал / Час. Підсумки тижня

Єдина ефективна організація, яка може протидіяти Росії – це НАТО, в один голос твердять дипломати. Агресія змусила країни збільшувати витрати на оборону та нарощувати міць. Нині дедалі більше членів намагаються наблизитися до 2 відсотків ВВП витрат на оборону, як це було ухвалено під час Уельського саміту в 2014. Для Європи це пріоритет на найближчі роки. Україна хоче якнайшвидше долучитися до НАТО. Тому фіксує євроатлантичний курс у Конституції. 

Петро Порошенко, Президент України:

"Агресор – один з постійних членів Ради Безпеки ООН, тому вона не працює. Україна платить за це велику ціну. Колись нам казали, що не слід нервувати Росію, тому Україні не слід вступати в НАТО. Нагадаю всім присутнім: у 2014 році в України не було плану дій щодо членства в НАТО, вона мала нейтральний статус. Це не захистило нас від російської агресії. Ось чому нам слід припинити цю невизначеність. Інакше не лише Україна, а і Європа заплатить за це високу ціну. Ви повинні вивчити уроки з війни в Грузії та Україні, адже ми є східним флангом НАТО і європейського континенту. Моя держава, мій народ – частина європейської сім’ї і майбутні члени Європейського Союзу"

Найімовірніший наступник голови Єврокомісії, лідер Європейської народної партії Манфред Вебер запропонував створити спільну системи протиракетної оборони ЄС з Україною. Саме такий комплекс допоміг би подолати розділення Європи на Схід і Захід. А в НАТО наголосили, в часи ядерної загрози всі союзники мають об’єднуватися і виступати єдиним фронтом проти агресора.

З Мюнхена Михайло Прудник, Іван Довганик, "Час:Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
ЄС збирається запровадити нові санкції проти Росії: коли саме
Наступний матеріал
Ситуація в зоні ООС: про що звітують у Міноборони – відео
Loading...

Україна припинить існування, якщо не захищатиметься від РФ – Порошенко

Столтенберг пояснив, чи зможе "європейська армія" замінити НАТО

Я на боці Порошенка, однак Європа не перериватиме відносини з РФ – Меркель

Лагард, Меркель і сотні мільйонів інвестицій: яким був перший день України у Давосі

Росія озброюється за гроші Заходу – пояснення міністра оборони Польщі

Гопко прокоментувала виступ опального Лаврова на 55-ій Мюнхенській конференції