Володимир Зеленський
Володимир Зеленський Офіс президента

50% на 50%: журналісти перевірили на правдивість факти, озвучені Зеленським під час прес-марафону

Читайте по-русски
У середньому президент озвучував не більш як один факт за годину

Шість із озвучених президентом Володимиром Зеленським фактів під час його 14-годинного прес-марафону були або неправдивими, або містили маніпуляції чи перебільшення. Такого висновку дійшла команда VoxCheck, яка влаштувала фактчекінг словам президента, повідомляє Ліга.net.

"Всього ми відібрали 14 тезисів від президента, які містили факти та цифри. Тобто в середньому Зеленський озвучував не більш як один факт за годину. З них шість містили маніпуляції, перебільшення, або ж були відверто неправдивими. Ще шість тверджень – правда. Зеленський здебільшого говорив правду, коли йшлося про міжнародну політику. Та й взагалі на цю тему президент під час конференції говорив багато", – порахували журналісти.

Озвучені Зеленським факти, які пройшли фактчекінг:

 • про безпекову допомогу Україні від США;
 • про налагодження відносин з Польщею;
 • про непричетність депутатів президентської фракції до законопроєкту про легалізацію медичного канабісу;
 • про умову МВФ щодо встановленні ринкової ціни на газ для населення;
 • про непідтримку продажу сільгоспземель іноземцям 80% населення;
 • про те, що закон про особливий статус Донбасу діятиме до 31 грудня 2019 року.

Неправдивими або перебільшеними виявилися відповіді Зеленського:

 • про соціологічні дані щодо частини населення, яка бажає закінчити війну (Зеленський називає цифру 89%, журналісти ж зазначають, що жодне з опитувань поважних соціологічних компаній, які є у вільному доступі, не мають таких цифр);
 • про те, що США ввели санкції проти Росії, вже ввели санкції проти "Північного потоку-2" (видання зазначає, що обмеження пройшли схвалення лише комітет Сенату США);
 • про те, що Данія підтримує українську сторону в питанні будівництва російського газогону (журналісти зазначають, що тут перебільшення, бо Данія поки утримується від остаточної відповіді)
 • про зменшення ціни на газ для населення з приходом нової влади (ціни почали знижувати ще в квітні за правління уряду Гройсмана);
 • маніпулятивною була відповідь про повернення українців з-за кордону з приходом нової влади (згідно з річними даними Держстату, міграційне сальдо зростало і у 2017, і у 2018 роках);

Зеленський допустив маніпулятивний факт
Зеленський допустив маніпулятивний фактЛіга

 • про бюджет РНБО та бюджет на безпеку й оборону президент перебільшив, назвавши неправдивою інформацію, що в проекті бюджету закладено 28 млрд грн на РНБО. Зеленський також зауважував, що більшість цієї суми повернулася в Міністерство оборони.

"За попередніми розрахунками, видатки на безпеку і оборону становитимуть 5,4% ВВП, а на оборону – 2,37% ВВП, а не 3%. У номінальному вираженні видатки на оборону залишаються на рівні 2019 року. Зеленський правий лише в тому, що за попередні 7 років оборона жодного разу не фінансувалась на 3% ВВП", – зазначає видання.

Ще дві тези, озвучені президентом, мали технічну помилку: про довіру до судової системи та про кількість прокурорів.

Нагадаємо, у четвер, 10 жовтня, президент Володимир Зеленський спілкувався з журналістами понад 14 годин поспіль. Захід був організований у закладі харчування у форматі прес-марафону: медійники та блогери сідали за стіл з президентом групами по 12 осіб. Всього на зустріч було зареєстровано 300 журналістів, інформували в Офісі президента. За підрахунками видання "Слово і діло", на заході пролунало 342 запитання, з них – 36 від іноземних ЗМІ.

Попередній матеріал
В Україні почалося цькування юристів, завдяки яким виграно справу в Лондонському арбітражі проти Коломойського
Наступний матеріал
Із ГПУ звільнили Горбатюка, який опікувався справами про злочини під час Революції Гідності
Loading...

Українці протягом року стали менше довіряти ЗМІ – соцопитування

Кількість громадян, задоволених напрямом руху України, знизилася – дослідження

Соціологи розповіли, скільки українців вважають хабарі "нормою життя"

В Україні адмінпослугами онлайн користуються лише 5% українців

Близько 20% росіян готові брати участь в акціях протесту – результати соцопитування

Кияни проти того, щоб Зеленський призначав голову КМДА