Сотні людей уважно дивляться на екран монітора. Просто зараз на ньому видно, як китайський апарат "Zhurong" своїми колесами вперше торкається поверхні Марсу. З моменту його приземлення на червону планету минуло вже вісім днів, протягом яких він на спеціальній платформі досліджував довколишні краєвиди.
"Причина, з якої нам знадобилися цілих вісім днів, полягає в тому, що марсохід повинен був зафіксувати чіткі зображення району приземлення. Проведення оцінки допомогло нам налаштувати рейку для спуску апарату, а також визначити, в якому напрямку він рухатиметься", – каже заступниця головного командира зонду Тяньвень-1 Чжан Юхуа.
Колеса апарата торкнулися марсіанської поверхні в південному районі Утопії Планіція. Це велика рівнина у північній півкулі Марсу. Там "Zhurong" вивчатиме марсіанський пейзаж тривимірними зображеннями з високою роздільною здатністю. А також аналізуватиме, з чого складається поверхня планети.
"У нас є п'ять основних наукових цілей, включаючи картографування морфології поверхні Марсу та вивчення змін його геологічної будови. Також ми дослідимо підземну структуру планети. Можливо, навіть з'ясуємо, чи є на Марсі вода і чи є якась можливість життєдіяльності людини в майбутньому", – розповідає заступник головного конструктора першої китайської дослідницької місії Марсу Лі Чунлай.
Марсохід "Zhurong" був запущений на орбітальному апараті Тяньвень-1 у липні 2020 року. Після його успішного приземлення Китай став другою країною в історії людства, яка успішно досягла поверхні Марсу.
"Протягом багатьох років, щоби дослідити Червону планету, людство, включаючи Китай, 22 рази намагалося потрапити і в атмосферу, і на поверхню Марсу. Лише у 10 випадках нам вдалося досягти успіху. При цьому 9 разів - це США, а 10-й - це Китай. Водночас ми єдина країна, яка здійснила вихід на орбіту, приземлення та виїзд на поверхню за одну місію", – каже старший космічний експерт Є Пейцзян.
"Zhurong" досліджуватиме Марс упродовж 92-х земних днів, під час яких орбітальний корабель Тяньвень-1 передаватиме зв'язок із марсохода на Землю.
Євген Пилипчук, "5 канал"