У Києві презентували відновлений фрагмент "Стіни Пам'яті" на Байковій горі

У столиці далі працюють над відновленням цієї "Стіни Пам’яті"

У рамках Третього Міжнародного фестивалю мистецтва "Kyiv Art Week", що стартував у п'ятницю в українській столиці, відбулася презентація відновленого фрагменту грандіозної "Стіни Пам'яті" - скульптурного пам'ятника, який залили бетоном навесні 1982 року за вказівкою першого секретаря КП України Володимира Щербицького. І лише цьогоріч один з художників – Володимир Мельниченко – представив фрагмент "Стіни Пам'яті", очищений від радянського бетону. Детальніше про меморіал  розповість Валерія Павленко.

13 років поспіль художники-монументалісти Ада Рибачук та Володимир Мельниченко працювали над стіною завдовжки двісті метрів. Роботу майже завершили. Залишалось тільки вкрити горельєф кольоровою глазуррю. Проте не встигли. Тодішня влада ухвалила рішення "Рекомендовано ліквідувати". У фільмі під назвою "Стіна", знятому 1988-го року Ада Рибачук, якої не стало вісім років тому, розповідала, як все відбувалось: "І вони бігом оточили нашу стіну, нашу стіну, над якою ми працювали ось стільки часу, 14 років ми її працювали. І раптом вони її оточили, а ми стоїмо на верхньому майданчику і все це перед нами розгортається, як ніби ми якісь спостерігачі і якусь кінокартину дивимося".

/
/
/

Лише через 36 років одному з авторів проекту "Стіна Пам'яті" вдалося отримати дозвіл на демонтаж бетону. Володимир Мельниченко, який починав роботу над горельєфом у 1967 році, демонструє, як мав виглядати один з фрагментів: "Вона називається сім'я, чоловік і жінка, але замість дитини – планета".

"Стіна Пам'яті" простягається на 213 метрів і повністю замурована бетоном. Встигли розкрити лише малу частину під назвою Оборона Вітчизни. За словами автора, саме так символічно мало початися відкриття горельєфу.

Щоб зняти бетон з кількох метрів стіни, витратили понад 50 тисяч гривень. Куратор проекту усвідомлює, що повне відновлення стіни триватиме ще багато років.

А перший заступник директора Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк говорить: "Ми маємо сьогодні таку унікальну можливість побачити все те, що приховувала 35 років від киян ця стіна".

/
/

86-річний Володимир Мельниченко усвідомлює, що цей проект дуже вартісний. Утім мріє, щоб роботи з відновлення меморіалу завершилися якомога швидше. Художник побоюється, що відтворити Стіну пам'яті без автора буде немоливо.

Валерія Павленко, Олександр Полодюк, "5 канал"

Попередній матеріал
СБУ виклала докази участі "вагнерівців" у військових злочинах на Донбасі – відео
Наступний матеріал
Порошенко до Дня Європи: "Твердо вірю у близьке європейське майбутнє України"

Окраса Одещини: Аккерманську фортецю запропонували внести до світової спадщини ЮНЕСКО

У Росії завалився "рубль": поліція шукає винних

Трагічна мить, що змінила світ: у Києві вшанували пам'ять загиблих внаслідок аварії на ЧАЕС

У Києві майже 1000 новобранців Нацгвардії склали присягу на вірність українському народові

Історії живих Героїв сучасної війни: у Києві презентували збірку "Вклоняємось доземно українському солдату"

Київ у віртуальній реальності: "Google Україна" оцифрувала 3 тис. столичних архітектурних об'єктів