Старша від арки в Парижі: які загадки Херсонської фортеці приваблюють туристів з усього світу

5 канал
"5 канал" продовжує серію сюжетів про українські замки. 6-та історія про Херсонську фортецю, яку називають містом у місті

Херсонська фортеця, ось вже 240 років є головною історичною пам'яткою архітектури півдня України. Справжня військова оборонна споруда з великою кількістю тунелів та півтора десятками кварталів. . Пам'ятка входить до переліку семи чудес України. Зведене у 1778 році укріплення і нині залишається одним із визначних історичних місць півдня України.

Історик Сергій Нікітенко розповідає: "У 1778 році розпочалося спорудження фортеці і одночасно з цим будувалося місто, місто якраз будувалося з цього місця. Займало 100 гектар, була огороджена і обкопана волами, потрапити можна було лише через очаківські ворота і північні. Це була єдина фортеця побудована у ті часи на півдні України Кошти величезні, побудований арсенал, шість порохових льохів, аптека, величезний собор, палац Потьомкіну, навіть була історія про будівництво монетного двору".

Фортечний колодязь, який має глибину в 40 метрів, - найзагадковіше місце фортеці. Археологи і нині намагаються з'ясувати, чи пов'язаний він з підземними ходами укріплення. Існує легенда, якщо кинути у цей колодязь монетку, то бажання обов'язково здійсниться.

"Нібито цей колодязь будували спеціально. Аби скидувати туди хворих на чуму або навіжених. Раніше глубина колодзя була біля 80 метрів. Є історичні довідки, що тут була конструкція, яка добувала воду у дерев’яних діжках, потім ніби була парова машина. Є легенди, що під Дніпром є прохід", - каже засновник центру туризму та пригод ХерсON Олексій Білецький.

Олексій чи не щодня водить екскурсії фортецею. Каже, хоча до наших днів уціліли лише деякі частини оборонного комплексу, подивитися на них приїздять туристи зі всього світу.

"Починаємо саме біля північної брами, адже прогулюючись парком, зручно розповісти хто жив у ті часи, до Потьомкіна, бо є таке уявлення, що прийшла російська імперія і розпочалося. Ця будівля це лише маленька арка - як у Парижі, однак за віком більш доросла, ніж в Парижі.

Найпопулярніший у туристів - Катеринівський собор, який також розташований на території фортеці.

Як розповідає краєзнавець Наталя Макієнко, фортеця мала велике значення для південних регіонів: "Якби не було Херсона, пізніше не був би завойований Очаків, не побудовано Одесу та Миколаїв, не завойований Крим. Місце має велике значення для всієї України. Окрасою фортеці є собор Катерини".

Хоча Херсонська фортеця була зведена для захисту, жодного пострілу з її веж так і не здійснили. Нині уся ця територія охороняється законом.

Тетяна Савуля, В’ячеслав Нікітченко, Херсон, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Google запустив віртуальний тур по старовинним церквам Карпат – фото

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Зруйнований 1644-го": чим і досі вражає туристів Невицький замок на Закарпатті
Наступний матеріал
"Перша хвилина миру": Київ символічно вшановує загиблих у Другій Світовій
Loading...