"Перша хвилина миру": Київ символічно вшановує загиблих у Другій Світовій

Вшановувати загиблих у Другій Світовій почали ще напередодні ввечері – на символічну згадку про першу хвилину миру, який запанував на території Європи 73 роки тому

О 23:01 в Національному музеї історії України в Другій Світовій війні запалав вогонь пам'яті. Вінком із маків, що нагадують прострелені серця, заквітчали монумент Батьківщини-матері, а українці почепили маки біля серця. Докладніше – у сюжеті кореспондентки "5 каналу" Лесі Головатої.

8-го травня – у день капітуляції нацистської Німеччини – українці біля серця чіпляють мак, як символ кривавого сліду від пострілу. У такий спосіб Україна разом із Європою та світом відзначає День пам'яті та примирення.

Об одинадцятій вечора під монументом Батьківщини-матері, заквітчаним червоногарячим вінком, вшановують пам'ять жертв Другої Світової. Перша хвилина миру, який запанував 73 роки тому, нині починається тишею, щоби ніколи знову…

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ

Від восьми до десяти мільйонів українців загинули під час смертоносної боротьби між двома імперіями, які до 22 червня 1941 року були союзниками.

"Дві тоталітарні імперії – коричнева і червона – прагнули світового панування. Одна – під свастикою, інша – одержима комуністичною ідеологією, під кремлівською зіркою та під облудним прикриттям класового інтернаціоналізму. А Україна опинилася між молотом і наковадлом", – каже Президент Петро Порошенко.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ

Поправляючи маківку на сутані, глава УГКЦ Святослав Шевчук згадує своїх найближчих, яких війна розкидала по різні боки фронту.

"Мій дідусь воював у польській армії, старший брат моєї бабусі був воїном УПА, а молодший брат – пройшов від України до Берліну, а відтак – до приморського краю", – розповідає Святослав Шевчук.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ

Що таке війна – легендарний генерал-майор і Герой України Ігор Гордійчук знав із раннього дитинства. Усі повнолітні родичі-чоловіки або загинули на полях бою, або були репресовані радянською владою. Тож удома 9 травня не відзначали ніколи.

"По маминій лінії два брати загинули, батько – інвалід, без ноги все життя доживав. По батьковій лінії – батько і три брати було. Двоє загинули. Один у полон потрапив, потім був висланий у Сибір, був реабілітований",  – зазначає начальник Київського військового ліцею ім. Богуна, Герой України Ігор Гордійчук.

Рік у полоні бойовиків "ЛНР" провів Володимир Жемчугов. І найчастіше дискусії у в'язниці виникали саме про Другу Світову.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ

"Їм було цікаво зі мною поговорити. І всі ці розмови переводили на цю, як вони її називають, Велику Вітчизняну війну. З цього російські ідеологи зробили такий фундамент, на якому базується їхня ідеологія. Я вважаю, з ними потрібно просто правильно розмовляти", – каже бранець ОРЛО Володимир Жемчугов.

Українці поступово спростовують російську історичну міфотовчість. У цьому переконаний історик Володимир В'ятрович.

"Відкривається історична правда про події Другої Світової війни на території України – це з одного боку. А з іншого боку – російська пропаганда використовує різного роду радянські міфи і стереотипи про Другу Світову війну. І таким чином цілковито їх дискредитує", – зазначає голова Інституту національної пам'яті.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ

І черговий іспит на розуміння історії українці складуть уже 9 травня – у день перемоги над нацизмом, а не у Великій Вітчизняній війні.

Леся Головата, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Старша від арки в Парижі: які загадки Херсонської фортеці приваблюють туристів з усього світу
Наступний матеріал
"Щоб ніколи знову": які пристрасті вирували в Україні на 9 травня – великий сюжет