"Перша хвилина миру": Київ символічно вшановує загиблих у Другій Світовій

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ 5 канал
Вшановувати загиблих у Другій Світовій почали ще напередодні ввечері – на символічну згадку про першу хвилину миру, який запанував на території Європи 73 роки тому

О 23:01 в Національному музеї історії України в Другій Світовій війні запалав вогонь пам'яті. Вінком із маків, що нагадують прострелені серця, заквітчали монумент Батьківщини-матері, а українці почепили маки біля серця. Докладніше – у сюжеті кореспондентки "5 каналу" Лесі Головатої.

8-го травня – у день капітуляції нацистської Німеччини – українці біля серця чіпляють мак, як символ кривавого сліду від пострілу. У такий спосіб Україна разом із Європою та світом відзначає День пам'яті та примирення.

Об одинадцятій вечора під монументом Батьківщини-матері, заквітчаним червоногарячим вінком, вшановують пам'ять жертв Другої Світової. Перша хвилина миру, який запанував 73 роки тому, нині починається тишею, щоби ніколи знову…

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ
73-річниця перемоги над нацизмом, Київ5 канал

Від восьми до десяти мільйонів українців загинули під час смертоносної боротьби між двома імперіями, які до 22 червня 1941 року були союзниками.

"Дві тоталітарні імперії – коричнева і червона – прагнули світового панування. Одна – під свастикою, інша – одержима комуністичною ідеологією, під кремлівською зіркою та під облудним прикриттям класового інтернаціоналізму. А Україна опинилася між молотом і наковадлом", – каже Президент Петро Порошенко.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ
73-річниця перемоги над нацизмом, Київ5 канал

Поправляючи маківку на сутані, глава УГКЦ Святослав Шевчук згадує своїх найближчих, яких війна розкидала по різні боки фронту.

"Мій дідусь воював у польській армії, старший брат моєї бабусі був воїном УПА, а молодший брат – пройшов від України до Берліну, а відтак – до приморського краю", – розповідає Святослав Шевчук.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ
73-річниця перемоги над нацизмом, Київ5 канал

Що таке війна – легендарний генерал-майор і Герой України Ігор Гордійчук знав із раннього дитинства. Усі повнолітні родичі-чоловіки або загинули на полях бою, або були репресовані радянською владою. Тож удома 9 травня не відзначали ніколи.

"По маминій лінії два брати загинули, батько – інвалід, без ноги все життя доживав. По батьковій лінії – батько і три брати було. Двоє загинули. Один у полон потрапив, потім був висланий у Сибір, був реабілітований",  – зазначає начальник Київського військового ліцею ім. Богуна, Герой України Ігор Гордійчук.

Рік у полоні бойовиків "ЛНР" провів Володимир Жемчугов. І найчастіше дискусії у в'язниці виникали саме про Другу Світову.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ
73-річниця перемоги над нацизмом, Київ5 канал

"Їм було цікаво зі мною поговорити. І всі ці розмови переводили на цю, як вони її називають, Велику Вітчизняну війну. З цього російські ідеологи зробили такий фундамент, на якому базується їхня ідеологія. Я вважаю, з ними потрібно просто правильно розмовляти", – каже бранець ОРЛО Володимир Жемчугов.

Українці поступово спростовують російську історичну міфотовчість. У цьому переконаний історик Володимир В'ятрович.

"Відкривається історична правда про події Другої Світової війни на території України – це з одного боку. А з іншого боку – російська пропаганда використовує різного роду радянські міфи і стереотипи про Другу Світову війну. І таким чином цілковито їх дискредитує", – зазначає голова Інституту національної пам'яті.

73-річниця перемоги над нацизмом, Київ
73-річниця перемоги над нацизмом, Київ5 канал

І черговий іспит на розуміння історії українці складуть уже 9 травня – у день перемоги над нацизмом, а не у Великій Вітчизняній війні.

Леся Головата, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Старша від арки в Парижі: які загадки Херсонської фортеці приваблюють туристів з усього світу
Наступний матеріал
"Щоб ніколи знову": які пристрасті вирували в Україні на 9 травня – великий сюжет
Loading...