Палац Потоцьких: історія резиденції польських магнатів і таємничих підземних ходів

"5 канал" продовжує серію сюжетів про палаци України. Третя наша історія – про палац Потоцьких в Івано-Франківську. Ця резиденція зачинена та оточена високим муром, і вже понад десятиліття поволі руйнується. Проте нині фахівці взялися за пам'ятку архітектури і планують розпочати реставрацію

За древніми воротами ховається колишня резиденція засновників міста, польських магнатів Потоцьких. Розташована вона майже в середмісті Івано-Франківська. Спочатку тут був палац, згодом – військовий госпіталь, пізніше комплекс споруд перейшов у приватні руки. Тож вільного доступу на територію франківці та туристи майже ніколи не мали.

Палац почали зводити ще в другій половині XVII століття. Який саме вигляд він мав, дослідники достеменно не знають. Кажуть: від часів володіння резиденцією Потоцькими збереглися лише окремі фрагменти.

"За пізнішими картографічними документами ми розуміємо, що є тільки ліве крило палацу. Він мав бути дзеркально симетричним, мав бути один корпус горизонтальний і два фланкуючих крила. Але ймовірно, що взагалі споруджена була тільки та частина, яку ми бачимо. Щоправда, ми не маємо достовірних даних первісного вигляду цієї споруди", – каже Лариса Поліщук.

Палац Потоцьких
Палац Потоцьких
Фото: 5 канал

У ХІХ столітті влада Австрійської імперії забрала палац у польського шляхтича через борги і відкрила тут військовий госпіталь. Медзаклад працював до 2000-х років. За кілька сотень років на його території час від часу добудовували споруди. Нині їх півтора десятка. Проте найбільший інтерес у дослідників викликають підземелля резиденції, оповиті численними легендами.

Палац Потоцьких
Палац Потоцьких
Фото: 5 канал

"Дуже ймовірно, що підземні ходи були скрізь під містом і, власне, що вони з’єднували споруди. Тому що місто в нас насипане, і коли робиться насип, набагато простіше викласти склепіння і зверху засипати, ніж, наприклад, рити ті самі підземні ходи", – пояснює директор КП "Простір інноваційних креацій "Палац" Володимир Гайдар.

Палац Потоцьких
Палац Потоцьких
Фото: 5 канал

Понад десятиліття палац стояв пусткою та руйнувався. І лише торік восени власник передав його місту. Тоді чимало івано-франківців уперше потрапили на територію маєтку.

"Як правило, ця територія закрита, і завжди хотілося туди зазирнути, подивитися, що там відбувається. Наразі він у досить сумному стані. І дуже хотілося би, щоб самі будівлі були відреставровані, а простір був облагороджений, щоб люди могли просто відпочивати там, як це відбувається в Європі", – зазначає мешканка Івано-Франківська Марія Мелінишин.

Палац Потоцьких
Палац Потоцьких
Фото: 5 канал

Натепер палац Потоцьких має статус пам'ятки архітектури місцевого значення. За його реставрацію відповідає комунальне підприємство. Попереду у фахівців – кропітка робота в архівах, проведення експертиз та розроблення плану дій для збереження цієї унікальної пам'ятки.

На час досліджень та ремонту будівлі частково відгородять, щоб на решті території могли проводити мистецькі акції.

Палац Потоцьких
Палац Потоцьких
Фото: 5 канал

"Це обов’язково різного роду музичні акції і заходи, театральні програми, інсталяції та виставки. Є бажання додати сюди наукову складову і практичну, бізнесову складову, тобто отака триєдиність. Тут би мали бути якісь науково-практичні конференції, семінари, лекторії, хакатони", – переконаний директор КП "Простір інноваційних креацій "Палац" Володимир Гайдар.

Уже найближчим часом палац Потоцьких прийматиме два мистецькі фестивалі. "Карпатський простір" збере своїх прихильників у травні, а "Порто Франко" – в червні.

Ольга Рега, Сергій Попович, Івано-Франківськ, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше