Карпатська Україна
Карпатська Україна 5 канал

"Сили були нерівні": як Карпатська Україна втратила свою недовготривалу незалежність

Читайте по-русски
Історія Карпатської України – яскравий приклад для сучасників в умовах війни на сході країни, переконаний голова Українського інституту нацпам'яті

"Наша земля проголошує: вона була, є і хоче бути українською", – це назва виставки до 80-річчя проголошення Карпатської України. Експозицію презентували в Києві. 20 тематичних банерів зі світлинами, свідченнями очевидців та історичними документами розмістили на Хрещатику. Про драматичну, хоч і дуже коротку історію незалежності Карпатської України – в сюжеті Ірини Сисак.

"Найменша держава з найбільшими національними амбіціями", – так у міжвоєнний період у Європі називали Карпатську Україну – сучасну територію Закарпатської області. Тоді, восени 1938-го, Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехо-Словацької Республіки. За кілька місяців, 15 березня 1939-го – проголосила повну державну незалежність. Яка протривала лише кілька днів – на Карпатську Україну з війною пішла Угорщина.

"Це був спільний план Німеччини та Угорщини, це була змова двох країн. 12 березня 1939 Угорщина отримала "зелене світло" на окупацію Карпатської України, і це вони реалізувати 14-18 березня в ході розпаду Чехо-Словацької Республіки", – пояснює історик та автор виставки Олександр Пагіря.

Карпатська Україна першою здійснила відкритий збройний спротив гітлерівським планам і виступила проти регулярних угорських військ. До зброї взялися добровольці Організації Оборони "Карпатська Січ". Але сили були нерівні.

"Молоді, не навчені, не озброєні достатньо українські війська ще не були здатні чинити достатньо сильного опору, але цей опір був справді безпрецендентним на той момент, коли Чехо-Словацька армія без жодного пострілу капітулювала в Богемії та Моравії, а карпатські українці, не маючи солідної бази, мужньо і гідно вступили в бій з ворогом", – розповідає історик.

Тоді керівником "Карпатської Січі" був Дмитро Климпуш – дід Іванни Климпуш Цинцадзе, віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Саме він кілька місяців автономії Карпатської України опікувався формуванням цього воєнізованого підрозділу. Після нападу Угорщини Дмитро Климпуш змушений був переховуватися. З приходом радянської влади у 1944-му – був звинувачений у шпигунстві на користь Німеччини та 8 років відсидів у таборах. Лише посмертно його реабілітували.

"Це великий виклик – бути частиною такої родини, яка доклалася до формування незалежної України, і нести той прапор сьогодні і звіряти свої думки, свої дії з пам'яттю про діда. Дідо пішов з життя після таборів ГУЛАГу з тавром "ворога народу", – ділиться віце-прем'єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Історія Карпатської України – яскравий приклад для сучасників в умовах війни на сході країни, переконує голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

"Українська влада має робити всі від неї залежні кроки для того, аби заручитися міжнародною підтримкою, але заодно розуміти, що головним джерелом, на яке можна опиратися для захисту держави, є саме сили українського народу, якраз історія Карпатської Січі – це історія про прагнення українців відстоювати свою свободу", – пояснює В'ятрович.

Побачити виставку унікальних фото та документів того часу на Хрещатику можна буде до травня. Такі самі інформаційні стенди з'являться в Хусті та Ужгороді в Закарпатті.

Ірина Сисак, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Донецький спротив був, і був потужний": переселенці влаштували акцію в центрі Києва
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": гід, фотомодель і блогерка Хельга Топольська в ефірі "5 каналу"
Loading...

Дослідники взялися робити човен ХІІІ століття: вдалося відтворити й відповідну атмосферу

Нове життя старих дверей: активісти започаткували ініціативу "Франківськ, який треба берегти"

Не має точного аналогу: український музей отримає унікальний тисячолітній меч

"Булава – зловісний інструмент української історії": історик Олександр Палій у програмі "Кендзьор"

Колись мешкав геній, нині – безхатьки: чому в Києві руйнується легендарний будинок Сікорського

Уламок "дерева бажань": в Уельсі знайшли вкриту монетами гілку