Трагедія Павлокоми
Трагедія Павлокоми 5 канал

Трагедія Павлокоми: як вояки польської Армії Крайової стратили понад 300 мирних українців

Пам'ять 366 вбитих українців вшанували у польському селі Павлокома. Нині це територія Підкарпатського воєводства

Українців протягом 2 та 3 березня 1945 року стратили вояки польської Армії Крайової. На скорботні заходи у село Павлокома приїхала численна українська делегація. Біля братської могили провели молебень та поклали квіти. Побували на заході і кореспонденти "5 каналу".

Свого батька Леся Федак пам'ятає лише за фотографією. Його вбили вояки Армії Крайової. Разом із ним розстріляли також її старшого брата.

"Братові було 10 років. Батько його взяв у криївку. Вони не думали, що буде щось таке відбуватися. Батька вивели із ним на подвір’я та вбили...Вони відводили людей до церкви і сортували: одних у правий бік відводили, потім на цвинтар вели і вбивали", – розповідає пані Леся.

Леся Федак
Леся Федак5 канал

Напередодні трагедії невідомий озброєний підрозділ схопив і вивіз у невідомому напрямку сімох поляків. Місцева польська самооборона та підрозділи Армії Крайової вирішили, що це справа УПА і влаштували криваву помсту. Хоча українські історики стверджують: поляків схопив підрозділ НКВС.

Страта цивільних мешканців українського села Павлокома тривала з 1-го по 3 березня 1945 року. Тоді загинули 366 людей. Серед них було чимало жінок та дітей. Врятувалися лише 36 осіб. Переважно це діти.

Трагедія Павлокоми
Трагедія Павлокоми5 канал

"Мама врятувалася з нами, бо маленьких дітей до 7 років – ні хлопців, ні дівчат не вбивали. З нами жила незаміжня татова сестра. Вона мене взяла маленьку на руки і так врятувалась, ніби має маленьку дитину", – пригадує свідок тих страшних подій.

Найбільше українців розстріляли на місцевому цвинтарі. Тут армійці розрили великі могили. Перед стратою людей роздягали, потім вбивали та скидали у глибокі ями. Нині на місці братської могили стоїть пам'ятний знак. Його встановили 2006 року. Сьогодні до меморіалу несуть квіти – на згадку про невинно вбитих.

Трагедія Павлокоми
Трагедія Павлокоми5 канал

Цього року до Павлокоми приїхали 1,5 тисячі українців. Прийшли на жалобну акцію й представники регіональної влади.

"Цивільних, мирних жертв Павлокоми сучасна Польща вшановує нарівні з українським народом. Ми також цього дня сумуємо. Я вважаю, цей урок історії наші народи мають винести з гідністю", – каже віце-воєвода Підкарпатського воєводства Люцина Подганич.

Трагедія Павлокоми
Трагедія Павлокоми5 канал

Історик Іван Сварник каже: "Для поляків Павлокома була символом української активності в Польщі. То було дуже свідоме село, де діяла читальня просвіти; де був народний дім імені Шевченка; майстерня, яка виготовляла дахівку. Тобто, вони жили повноцінним українським життям. Поляки мотивували (свої дії) тим, що Павлокома є осередком УПівців , що там є збройний загін; що звідти можуть нападати на польські села. А при нападі жоден поляк не загинув". 

Трагедія Павлокоми
Трагедія Павлокоми5 канал


17 серпня 1953 року польський воєводський суд у Ряшові за цей злочин засудив чотирьох осіб до різних термінів ув'язнення, а за три роки Верховний суд вироки скасував. Лише у 2005 році громада села дала дозвіл на встановлення меморіалу на місці масового розстрілу.

Марта Шикула, Євген Радіон, Польща, Павлокома, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею: 

"Бог, честь і Батьківщина": Як пройшов марш націоналістів у Польщі – фоторепортаж

Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/
Марш націоналізму у Польщі
/

Попередній матеріал
У Чернігові найдостойніших відзначили званням "Народного Героя": декого – посмертно
Наступний матеріал
Брифінг речника Міноборони України – відео
Loading...