Жертв Волинської трагедії 1943-1944 років вшановує Україна й Польща. Польський Президент Анджей Дуда приїхав до України. Натомість Петро Порошенко вирушив до Польщі. Під час свого виступу в селі Сагринь глава держави заявив: будь-яке протистояння між польською та українською сторонами послаблює обидві країни, а особливо – під час гібридної війни, що підживлюється Росією.
Пані Галина Кирикилиця 74 роки тому вбивство своїх рідних бачила на власні очі. Тоді була дитиною. Той час, каже, і дотепер згадувати надзвичайно важко: "Тут похоронений мій дідусь, бабуся, мамин рідний брат один, другий. Маминої сестри чоловік і син. І ще мамина одна сестра була поранена. Її зґвалтували і вистрілили в обличчя. Але вона була жива. Коли звозили трупи, то її знайшли ще живу".
Наслідки кривавого протистояння закарбовані на обеліску. На ньому сотні прізвищ. Проте імена деяких і дотепер не вдалося встановити. 1944-го року Сагринь зрівняли із землею, жителів винищили, хати спалили.
Кілька тисяч українців зібралися біля цвинтаря у Сагрині. Тут поховані убиті польськими батальйонами хлопськими та Армією Крайовою українці. Точні цифри вбитих історики і дотепер назвати не можуть. За різними оцінками, це від 800 до 1,2 тис. українців. Серед них щонайменше 100 дітей. І це лише у Сагрині. А таких сіл на Холмщині було десятки.
Президент України наголошує: "Закликаємо нинішнє і прийдешнє покоління і українців, і поляків не допустити подібної трагедії. Будь-які прояви використання будь-якими політичними силами історичної пам'яті задля підвищення своїх рейтингів є абсолютно неприйнятними. Мірятися пролитою кров'ю наших народів і здобувати на трагедії політичні дивіденди – це є ганебно".
"Атмосфера у Польщі протягом останніх років змінилася на гірше, ці відносити дуже ускладнилися. Зараз на території Холмщини українців дуже мало. Це жменька людей, які у важких обставина зуміли зберегти свою ідентичність", – зауважує історик і голова Українського товариства в Любліні Григорій Купріянович.
Місць компактного мешкання українців на Холмщині майже не залишилося. І це добре відчутно на прикладі Сагрині. Це було велике українське село на початку минулого століття. А тепер – лише кілька вулиць, де мешкають лише поляки.
Сергій Барбу, Сергій Клименко, "5 канал"
"Чорний список" та історична правда: Як проходила зістріч Порошенка і Дуди у Харкові – ФОТО