У Івано-Франківську активісти реставрують старі двері
У Івано-Франківську активісти реставрують старі двері 5 канал

Нове життя старих дверей: активісти започаткували ініціативу "Франківськ, який треба берегти"

Читайте по-русски
Загалом активістам уже вдалося відновити понад два десятки дверей, і франківці такою ініціативою втішені

Нове життя старих дверей. В Івано-Франківську небайдужі мешканці започаткували ініціативу "Франківськ, який треба берегти". Об'єднавши зусилля активістів, благодійників та майстрів, вдалося відреставрувати більше двох десятків старовинних дверей. У планах – ще сотні.

"Тут використаний принцип правдивої реставрації, коли всі ці от вм'ятинки, пошкрябинки, ми їх навмисне залишили. Для того щоб людина, яка підійшла до дверей, могла дійсно переконатися, що цим дверям вже більше як сто років", – розповідає автор проекту.

Франківчанка Марія Козакевич три роки тому створила у Facebook спільноту "Франківськ, який треба берегти", щоб привернути увагу містян до збереження автентичності міста. Разом із командою однодумців заходилися відновлювати старовинні двері. Ось ці – дубові, прикрашають столітню будівлю. Хоча свого часу їх ледь не витіснив пластик.

"Тут колись була перша жіноча гімназія. А в часи Другої світової війни це був такий пункт збору людей, яких потім вивозили на примусові роботи до Німеччини. Років 8 тому їх поміняли на пластикові. На щастя, двері не викинули, вони всі ці роки зберігалися у них в гаражі. Ми звернулися до ректора університету з проханням, що все-таки вартувало би повернути двері на історичне місце, але їх відреставрувати", – каже Марія Козакевич.

А ось ці двері – соснові. Нині над ними працюють фахівці у майстерні. Кажуть, на реставрацію знадобиться цілий місяць. Адже мають чимало пошкоджень.

"На всіх дверях по 10-15 дірок. Це від пружин. 7-8 фарби, тому що скільки було днів Жовтневої революції або першого травня, так, хто могли, то і малювали фарбою. Підлоговою фарбою – всі коричневі в основному були. Рідко знайти живий колір, тому що 100 років пофарбували фарбою, звичайно, колір пропадає", – розповідає тонкощі столяр Василь Гавадзин.

Загалом активістам уже вдалося відновити понад два десятки дверей. Франківці такою ініціативою втішені.

"Ідеш, дивишся і вже – о, 1908-й рік. Так би ніколи й не бачив. А так подивився. Приємно. Це корисна справа і потрібна", – каже про двері мешканець Івано-Франківська Іван Прокоп.

А франківчанка Руслана Стасюк говорить: "Старовину, наші традиції – це все треба відновлювати. Як для мене, це є дуже добре. Це є прекрасно".

Деякі двері активісти знаходили мало не у смітниках і дарували їм нове життя. Спочатку шукали меценатів, які підтримали б реставрацію. Згодом підключилася мерія, тож на окремі об'єкти кошти виділяють уже з місцевого бюджету.

Марія Козакевич зауважує: "Багато скептиків говорили: "Ви не знайдете кошти, це нікому не потрібно, в нас немає реставраторів". Але тим не менше, щире бажання робити якісь позитивні хороші зміни, воно об'єднало людей, люди почали самі відгукуватись. Я часто повторюю, що ми не просто реставруємо двері, ми реставруємо історичну пам'ять містян, тому що не знаючи минулого, ми не можемо будувати наше майбутнє".

За підрахунками активістів, у місті ще близько трьох сотень дверей потребують реставрації. Тому шукають небайдужих, які готові підтримати цей проект.

Ольга Рега, Сергій Попович, "5 канал"

Попередній матеріал
Для людей "із мріями": історія про те, як жителька Чигирина перетворила власну квартиру на хаб для молоді
Наступний матеріал
"Громадяни 35 національностей": що відомо про авіатрощу Boeing 737 в Ефіопії, яка забрала життя 157 людей
Loading...