Завод "Більшовик"
Завод "Більшовик" kievvlast.com.ua

Приватизація "Більшовика": як відбувалися торги, хто придбав завод і що далі

Читайте по-русски
Перед аукціоном заздалегідь розіслали запрошення двом сотням українських інвесторів

Велика приватизація прокинулася. Фонд держмайна відзвітував про продаж першого великого об'єкта – частини території заводу "Більшовик" у столиці. Відкритий аукціон провели у середу. Тривав він у прямому етері усього 7 хвилин. Причому троє учасників майже не торгувалися, і вартість об'єкта від початкової зросла всього на три відсотки, або на 40 мільйонів гривень. У Фонду держмайна радість, в інвесторів, які зробили вигідне придбання – щастя. А у тих, хто стежив за підготовкою та проведенням аукціону – запитання. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

"Це ливарний цех, тут зупинилося життя більше 15 років тому. І загалі з 24 цехів на цій території на сьогоднішній день працюють тільки два", –  каже голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко.

Екскурсію закинутим заводом "Більшовик" нам проводить голова Фонду держмайна. Раніше тут виплавляли деталі для приладів і устаткування на заводи всього СРСР. Тепер дерев'яні форми розкидані біля стін, з підлоги стирчать обірвані дроти. Вітражне скло зі стелі випадає. А деталі печей розпиляні. Територію заводу щодня оглядають два десятки сторожів. Один із них, Юрій, показує, завод – окреме місто в місті. Але тепер усе занепало. Тут працювали три тисячі робітників, тепер заледве 200. Просто біля цеху басейн із вітражами. Поруч роздягальні. У кімнаті відпочинку навіть зберігся посуд. На третьому поверсі, де колись була кухня, тепер харчуються хіба що руфери і шукачі металобрухту на заводі. У гарному стані і спортзал, але ніхто тут не займається уже 15 років. Усього тут 35 гектарів землі на київській Шулявці – усе це продали на відкритому аукціоні в середу. Його проводив Фонд держмайна. Все наживо.

Перед аукціоном заздалегідь розіслали запрошення двом сотням українських інвесторів, через дипломатів зверталися і до закордонних. Зацікавилося 15 фірм, а от авансову вартість внесли і дійшли до торгів лише три – "Дженерал комерс" мільйонера Василя Хмельницького, "Інвест новація" сина ексмера столиці Степана Черновецького і ще одна "ДК каскад" бізнесмена Віталія Хомутинніка. Перші двоє підвищили вартість, третій учасник навіть не торгувався. Видання "Економічна правда" припускає, що двоє бізнесменів змовилися ціну не підвищувати.

"Чи була змова – не Фонд держмайна має це вивчати, якщо цим займуться правоохоронні органи, то контролювати процес має Антимонопольний комітет. На продаж такого формату активів можуть приходити тільки великі місцеві олігархи. І це питання до того, як працюють наші правоохоронні органи", – зазначила експертка Transparency International Христина Зелінська.

Голова Фонду Державного майна України Дмитро Сенниченко наголосив: "Ціна вже встановлена на базі ринку, радник оцінив її на базі розрахунків вартості землі, зобов'язань. Тому вона не могла підвищитися як на малих аукціонах. Якби ціна була бросова, і прийшло б троє, і не торгувалися, оце був би ризик. А мала приватизація – там ціну встановлює ринок на торгах".

Той самий радник – міжнародна аудиторська компанія KPMG. Вони і визначили нижню ціну. Спостерігачі за аукціоном організації StateWatch кажуть: порушень не побачили. Але все ж вважають: велику приватизацію варто проводити через майданчик електронного аукціону Prozorro.

"Велику приватизацію до сих пір не перевели, законопроєкт є, проголосований в першому читанні. Велика приватизація стартувала, а законодавча база не готова до цього", – зауважив голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський.

Купила майно заводу за 1 мільярд 400 мільйонів фірма "Дженерал комерс". Її пов'язують з групою UFuture мультимільйонера Василя Хмельницького. Він вклався у будівництво інвестиційного парку Unit City на Дорогожичах – це такий комплекс житлових та офісних будівель на території колишнього мотозаводу. Такий самий комплекс планують звести і на гектарах "Більшовика". Та от аукціон уже критикують, мовляв, держава продешевила. А забудовник купує його заради землі, а не розвалених цехів.

"Землі у цього підприємства немає – є будівлі. Але є право піти до київської адміністрації і за додаткові кошти відвести землю під цими будівлями. Виходить, що одна сотка вартості землі вийшла 23 тисячі доларів. Якщо ми порівнюємо не з державними, а з приватними землями, то ця ціна має верхню планку", –  додав Дмитро Сенниченко.

Отримав покупець завод із тягарем боргів. Це близько 600 мільйонів. Більшість – не сплачені податки і пеня, а ще – зарплата працівникам. За умовами купівлі, тепер має їх виплатити за півроку, виробництво зберігати щонайменше три роки.

"Приватизаційні умови Фонд держмайна має право споглядати ще 5 років. Протягом часу у держави є всі інструменти у разі невиконання цих умов повернути цей актив назад державі", – акцентував увагу Дмитро Сенниченко.

У заводу були і судові спори щодо незаконної приватизації декількох цехів. Фонд держмайна визнав її незаконною у Верховному суді. Експерти кажуть, у цьому й ідея – віддати проблемний актив у приватні руки,а бізнесмени самі наведуть лад.

"Більшовик" – це так звана валіза без ручки, там є судові спори по земельних ділянках, неоформлені права власності, викрадені документи до 2019 року на окремі будівлі", –  каже експертка Transparency International Христина Зелінська.

Та судові позови іноземних інвесторів відлякують: вони не хочуть мати справу з українськими судами. Урядовці ж мізкують, як інвестора великих об'єктів захистити – пропонують за допомогою англійського права та гарантій.

"На вкладену гривню в приватизації інвестор вкладає 4,6 гривень у середньому", –  підсумував голова Фонду державного майна Дмитро Сенниченко.

Це перший такий аукціон за 15 років. Тоді продали теж проблемний завод "Криворіжсталь". Загалом же у Фонду держмайна 400 об'єктів по всій державі, які хочуть продати.

Марія Писаренко, Ганна Кудряцева, "5 канал"

Читайте також: "Влада провалила підготовку до приватизації" – Загребельська про символічний виторг за "Більшовик"

Попередній матеріал
Чи може стати Україна президентською республікою: що кажуть експерти та нардепи
Наступний матеріал
"Ключові конституційні функції просто дискредитують і це перетворюється в іграшку президента" – Рябошапка про санкційні списки РНБО
Loading...
"Влада провалила підготовку до приватизації" – Загребельська про символічний виторг за "Більшовик"

"Влада провалила підготовку до приватизації" – Загребельська про символічний виторг за "Більшовик"

Зеленський підписав закон щодо відновлення аукціонів "Великої приватизації"

Зеленський підписав закон щодо відновлення аукціонів "Великої приватизації"

Звіт командувача ЗСУ, бебібокси і приватизація: чому депутати позачергово збиралися на засідання

Звіт командувача ЗСУ, бебібокси і приватизація: чому депутати позачергово збиралися на засідання

Верховна Рада розблокувала велику приватизацію

Верховна Рада розблокувала велику приватизацію

Фонд держмайна підготував низку об'єктів до великої приватизації, чекає на рішення ВР – Сенниченко

Фонд держмайна підготував низку об'єктів до великої приватизації, чекає на рішення ВР – Сенниченко

Тиск олігархів на уряд відбувався з першого дня, тому що у всіх є свої інтереси – Криклій

Тиск олігархів на уряд відбувався з першого дня, тому що у всіх є свої інтереси – Криклій