Володимир Зеленський
Володимир Зеленський president.gov.ua

Чи може стати Україна президентською республікою: що кажуть експерти та нардепи

Читайте по-русски
Ідею змінити державний лад в одному з інтерв'ю озвучив секретар РНБО

Оточення щосили намагається грати короля. А він, як в історії з гінцем від Фірташа, може справді і не знати, що там відбувається в інших кабінетах і хто від його імені з ким веде переговори. Але відповідальність за такі речі все одно лежить на главі держави. Бо це його люди, його довірені особи все контролюють і на все впливають. І він несе, зокрема і політичну відповідальність за їхні слова та вчинки. Можливо, щоб сподобатись, а можливо і справді в кабінетах на Банковій мріють про похід Зеленського на другий термін та готують для цього плацдарм. Бо ж не з проста секретар РНБО Данілов висловився за посилення владної вертикалі. Куди ще посилювати після того, як у президента свій ручний Кабмін, своя ручна монобільшість, своя ручна генпрокурорка, а голова СБУ з президентом сидить в одному офшорі, якщо під ним ДБР і НАЗК, Нацбанк і всі області, якої влади ще не вистачає для проривних і незворотніх реформ та боротьби з корупцією? А не вистачає просто стати президентською республікою. Тобто знову повернутися до автократії. А для цього потрібно вносити зміни до Конституції. Чи реально це, чи є навіть примарні шанси змінити знову державний устрій, розбиралася журналістка "5 каналу".

Усю владу – президенту! Ідею змінити державний лад в одному з інтерв'ю озвучує секретар РНБО Олексій Данілов. Каже, виступає за жорстку президентську республіку.

"Чому? Тому що тоді є відповідальна людина, яка розуміє, на що вона йде, навіщо і так далі. Нам раз і назавжди потрібно визначитися, яка у нас країна", – повідомив Олексій Данілов.

Від слів Данілова відразу ж відхрещується голова президентської фракції. Мовляв, "слуги" про таке і не думають.

"Це особиста позиція Данілова. Наскільки мені відомо, цю інформацію він ні з ким не погоджував", –  сказав голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Аналітик комітету виборців України Денис Рибачок запевняє: "Взагалі дуже рідко щось просто так політики говорять. Це може бути спосіб перевірити реакцію громадськості на можливий перехід країни до президентської республіки".

Нині українці живуть у парламентсько-президентській республіці. Де уряд і прем'єр-міністра обирає Верховна Рада. Ключова відмінність від президентської республіки в тому, що президент має більше повноважень і сам призначає Кабмін. Він його і очолює, а посада прем'єра зникає взагалі. І якщо нині президент відповідає за зовнішню політику, оборону та безпеку, то за зміни державного ладу, глава держави відповідатиме за все – від комуналки до пенсій.

"Завжди Зеленського критикують за те, коли він намагається розширювати свої повноваження. І він шукає інші механізми як приймати рішення, ноу хау Зеленського – це РНБО", – додав Денис Рибачок.

Але змінити державний лад, схоже, місія нездійсненна. У ймовірність втілити в життя цю ідею не вірять ті, кому за неї потрібно й проголосувати – народні депутати. Бодай тому, що процедура складна.

"Для того, щоб говорити про зміну форми правління, треба внести зміни до Конституції, а це дві сесії, 300 голосів народних депутатів, навряд чи можна сподіватися, що буде така підтримка", –  наголошує народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський.

І справді, необхідність зібрати конституційну більшість, а саме 300 голосів – може стати серйозною перепоною. Це стало б можливим, якби проголосували всі "слуги народу", депутатські групи і позафракційні. Фракції опозиції голоси за це не дадуть.

"Немає там 300 голосів для таких змін Конституції. Не просто критично, а анекдотично ставимося до заяв пана Данілова про президентську республіку, цього в Україні ніколи не буде", –  акцентувала увагу співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко.

Народний депутат від фракції "Батьківщина" Іван Крулько каже: "Я дуже сумніваюся, що 300 голосів під таку ініціативу можна буде знайти. Для україни більш притаманна все-таки парламентська форма.

"Більш ніж переконаний, що ані цей парламент, ані наступний на такі кроки не підуть", – зауважив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

А от чи виносити такі зміни на голосування, вирішити мають люди! Принаймні на це натякають у "слузі народу". Влада хоче почути думку українців.

"Теоретично, якщо суспільство має таку потребу, то це можна вирішувати на референдумі", – додав Давид Арахамія.

Федір Веніславський повідомив: "Ми можемо лише запитати народ чи бажає він ту чи іншу форму правління, а тоді вже можемо моделювати".

"При правильній медійній кампанії воно може отримати підтримку більшості. Середньостатистичний виборець, він прихильно ставиться до президентської республіки, тому що парламент це незрозуміло, це складно, різні люди, багато скандалів. Люди готові довіритися більше президенту", – розповідає Денис Рибачок.

Де-факто вся влада в державі і так зосереджена на Банковій, де у кабінетах Офісу президента ухвалюють усі важливі рішення.

"Зеленському, яких повноважень вам ще не вистачає? В нього є вся повнота влади, монобільшість, ніколи в історії такого не було. Уряд, який призначається навіть не парламентом, а повністю формується на Банковій, де ще Зеленському не вистачає повноважень, важелів?", –  цікавиться Ірина Геращенко.

Експерт із конституційного права центру політико-правових реформ Олександр Марусяк запевняє: "Президент і так вже є дуже сильний, тому що в нього свій уряд і є фактично більшість у парламенті, навіщо ще більше повноважень це для мене є загадкою. А якщо президент хоче бути автократом, то треба так прямо і казати".

Бо, як пояснюють експерти, президентська республіка це – ризик узурпації влади – запобіжник, як-от парламент, у такій системі не спрацює.

"Просте перевірочне питання чи хотіли б ми дати Януковичу президентську республіку? Не вважаю, що повноваження сконцентровані в руках однієї людини це ефективний механізм", – каже Ярослав Железняк.

Іван Крулько додає: "Краще для України коли збережений баланс влад, коли є коаліційна більшість, немає монобільшості, тоді є дискусія, тоді є вироблення більш ефективних рішень".

Президенти, які прагнули абсолютної влади, в історії України вже були. Президентсько-парламентським лад був за Леоніда Кучми. Його широкі повноваження закінчилися революцією. І вже за Ющенка главу держави у правах обмежили. Аби повернутися до президентсько-парламентської держави Янукович здійснив конституційний переворот. Друга революція – і знову повноваження вже президента Петра Порошенка урізали.

"В нас президенти всі в історії неодноразово проявляли авторитарні тенденції, якщо їм дати ще більше повноважень, це неминуче призведе до встановлення автократії в Україні. Ми маємо прекрасні приклади з сусідніх держав", – підсумував експерт із конституційного права Центру політико-правових реформ Олександр Марусяк.

Наприклад, Росія. Де президент засів уже більш як на два десятки років. Похвалитися президентською республікою можуть республіки африканського континенту. Інший досвід – у Заходу. Президентською республікою із давньою традицією є хіба що Франція. А за океаном така форма правління – в США, але там там узурпація влади не загрожує, бо сильного президента врівноважують Конгрес і Верховний Суд.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Читайте також: Офіс президента веде переговори з Фірташем через "перемовника" з кримінальним минулим – "Схеми"

Попередній матеріал
За підробку COVID-документів не відкрито провадження щодо жодного лікаря – Радуцький
Наступний матеріал
Приватизація "Більшовика": як відбувалися торги, хто придбав завод і що далі
Loading...
Байден і Макрон зустрінуться в Римі – що обговорюватимуть

Байден і Макрон зустрінуться в Римі – що обговорюватимуть

Президенту Бразилії висунуть звинувачення в масових убивствах через смерті від COVID-19

Президенту Бразилії висунуть звинувачення в масових убивствах через смерті від COVID-19

Президента Чехії Земана позбавлять повноважень через стан здоров'я

Президента Чехії Земана позбавлять повноважень через стан здоров'я

Колишнього президента США Клінтона госпіталізовано

Колишнього президента США Клінтона госпіталізовано

Публікація Pandora Papers: у Чилі почали процедуру імпічменту президенту

Публікація Pandora Papers: у Чилі почали процедуру імпічменту президенту

Рейтинг Байдена зазнав рекордного падіння

Рейтинг Байдена зазнав рекордного падіння