Читати Київ
Читати Київ Facebook

Прочитати про Київ – у столиці створили проект з цитатами відомих митців про знакові місця

Читайте по-русски
Аналогічний проєкт хочуть запустити в Запоріжжі та Дніпрі

Василь Стус, Микола Зеров, Павло Загребельний – у кожного з цих авторів є чудові рядки про Київ, однак багатьом вони не відомі. Щоб змінити ситуацію, дві подруги створили урбаністично-літературний проєкт "Читати Київ". Вони знайомлять киян та гостей столиці з листами від українських письменників із цитатами їхніх творів, у яких змальовують знакові місця Києва. Як виникла ідея проєкту та чи планують поширювати його в іншим містах – знають журналісти "5 каналу".

Місто, яке можна розглядати, досліджувати, а тепер ще й читати. Ось такі 20 табличок розташовані у знакових місцях столиці. На них – цитати, які розповідають про Київ. Ось, наприклад, Василь Стус майстерно змальовує пам'ятник Богдана Хмельницького.

Одну зі співавторок проєкту – Вікторію ще з університету цікавили тексти, пов'язані з Києвом. Улюблені цитати виписувала до спеціального зошита. Її засмучувало, що українським письменникам, пов'язаним із Києвом, у столиці майже немає пам'ятників. Тоді разом із подругою вирішила створити проєкт "Читати Київ". Це 20 постаментів, на них – цитати українських поетів і прозаїків, присвячені місту чи конкретній історичній пам'ятці.

"Усвідомлення, того що в кожного автора який написав бодай кілька рядків про Київ, у кожного був свій голос, до кожного місто поверталося своєю якоюсь гранню, своєю барвою, і це дуже цінно, тому що це свідчить про те що Київ справді був дуже важливим простором для української культури. І ось ця ідентична українська ідентичність Києва вона є, її не треба десь вигадувати чи придумувати чи притягувати, вона є і її просто треба відкрити, зробити відомою і впізнаваною", – каже співавторка проєкту Вікторія Назаренко.

Ідея проєкту – зробити українських авторІв актуальними та впізнаваними, а також розповістИ про цікаві сторінки історії головних об'єктів міста, – розповідає співавторка проєкту Дарія Лисенко. Цитати обирали з урбаністичних творів 20-21 століття. Головне, щоб ті стосувалися конкретного об'єкта в місті та вимальовували своєрідний туристичний маршрут центром столиці.

"Це цілий маршрут ми проклали насправді, який починається, з Подолу і до Києво-Печерської Лаври. Тобто це така прогулянка, яка більше 2 годин займає. Ми хочемо показати, що українська література є цікавою, у такий грайливий, ненав'язливий спосіб", – каже Дарія Лисенко.

Юрко Позаяк, один із київських поетів та автор рядків, які представлені у проекті "Читати Київ" згадує: написав вірш "Я був у Ленінграді" ще 1987 року. У ті часи він сприймався як жарт. Утім поет навіть і подумати не міг, що через 30 років саме ці рядки стануть окрасою одного зі столичних двориків.

"Там йдеться: ніде так не п'ється як в тихім дворі у Києві. Отут оця брама, вхід туди, це був один з двориків, так званий безаварійний дворик, хоча це був центр Києва, але чомусь міліція туди не заходила і не ганяла хлопців і дівчат, які на лавочці кружляли вино. Таких двориків по Києву я можу згадати багато, але вибрали цей, як один з них", – каже поет Юрко Позаяк.

Екскурсоводка Владислава Осьмак уже не один рік проводить екскурсії столицею. Вважає, що цей унікальний проєкт відкриває Київ з іншого ракурсу.

"Читати Київ це відчувати Київ , а відчувати Київ це ставитися до нього інакше, це таке прекрасне просвітництво, яке крім того дозволяє будувати власні маршрути, воно залучає в гру, інтерактивну, кожного разу , кожен текст, кожен письменник, створює окремий простір навіть часопростір, і все це у підсумку гуманізує міський простір", – каже екскурсоводка Владислава Осьмак.

Ініціаторки проєкту планують додати щонайменше 5 нових листів. Такою ідеєю надихнулися і в інших містах України. Зробити й собі таку екскурсію вже захотіли в Запоріжжі та Дніпрі. 

Катерина Ментус, Павло Тихоненко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Харкові створили мобільні апарати вентиляції легень – такі використовують у Британії
Наступний матеріал
Недільний протест у Білорусі: людей заштовхують до автозаків, у місті не працює інтернет
Loading...
Станції метро "Майдан Незалежності" і "Хрещатик" зачинено: причини (оновлено)

Станції метро "Майдан Незалежності" і "Хрещатик" зачинено: причини (оновлено)

Лінію, яка живить лівий берег столиці, тимчасово знеструмлять – чоловік заліз на електроопору (оновлено)

Лінію, яка живить лівий берег столиці, тимчасово знеструмлять – чоловік заліз на електроопору (оновлено)

Зустріч нацгвардійця Віталія Марківа в Україні – відео

Зустріч нацгвардійця Віталія Марківа в Україні – відео

Коронавірус у Києві: за добу одужали більш ніж 200 осіб

Коронавірус у Києві: за добу одужали більш ніж 200 осіб

Стало відомо, коли оголосять проміжні результати місцевих виборів у Києві

Стало відомо, коли оголосять проміжні результати місцевих виборів у Києві

Кличко розповів, коли в Києві можуть запровадити жорсткий карантин

Кличко розповів, коли в Києві можуть запровадити жорсткий карантин