Прибирання
Прибирання 5 канал

Могила богданівців на Замковій горі: як у Києві пройшов Петлюрівський суботник

Читайте по-русски
16 козаків Першого українського полку – це перша кров Української революції

У Києві музейники і волонтери розчистили занедбану могилу козаків полку імені Богдана Хмельницького. Це перші загиблі під час Української революції початку 20-го століття. Розстріляли їх на той час ще союзники – військові російської армії. Та тривалий час ніхто не знав, де їхня могила. Тепер історичну пам'ять відновили. І хочуть зробити місце поховання відомою пам'яткою Києва. Як саме і хто ж такі ці богданівці розкаже кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко.

Суботнім ранком група чоловіків крокує Андріївським узвозом з лопатами і граблями. Зібралися на Петлюрівський суботник. Його проводить Національний музей історії.

Волонтери йдуть на Замкову гору. Це один із трьох пагорбів, розташованих біля Андріївського узвозу у середмісті Києва.

Саме тут, у хащах біля старого кладовища Фролівського монастиря, могила 16 козаків Першого українського полку. Це перша кров Української революції. Керівник військового генерального комітету Симон Петлюра звертався до російської влади за дозволом створити Національні збройні сили. Але врешті їх утворили самовільно.

"Цей полк започаткував хвилю українізації підрозділів в українській армії. Тоді почали творитися Полки Полуботка, був полк імені Грушевського, наприклад", – розповідає Олександр Хоменко, співробітник Національного музею історії України.

8 серпня 1917 їх нарешті відправили на фронт німецько-російської війни без зброї. Йшли воювати у складі імперської армії, але вперше під синьо-жовтими прапорами і козацькою корогвою. Та на виїзді з Києва почали розстрілювати ті, кого вважали своїми – російські підрозділи Київського гарнізону, налаштовані проти всього українського.

"На станції Пост Волинський за Києвом вогонь став особливо інтенсивним, почали стріляти з кулеметів, вагони зупинилися, кірасири почали добивати козаків прикладами", – говорить Олександр Хоменко, співробітник Національного музею історії України.

Ветеран війни на Донбасі та активіст Ігор Мазур приходив сюди ще в студентські часи. Був одним із тих, хто встановлював тут знак у 1989 році.

"Ми несли хрест великий дубовий сюди, він був тяжкий доволі. Знову його були зрізали. Різна публіка тут відпочиває, і ясно, що різне відношення до української ідеї", – розповідає Ігор Мазур, ветеран російсько-української війни.

"В 2009 році цей от залізних хрест встановлювали три співробітники Києво-Могилянської академії. І допомагали їм от ми, тоді вчилися от хлопці", – каже Євген Квасков, учасник Петлюрівського суботника.

Але тоді всі думали, що тут поховані герої бою під Крутами. Тож тепер табличку з неправильною інформацією планують замінити.

"Тут написано вірним синам Батьківщини січовим стрільцям, загиблим в січні 1918 року. Єдиний хто тут міг бути похований – це військовослужбовці Богданівського полку. Є дуже багато джерел, які підтверджують, що це саме вони ось тут на Замковій горі", – говорить Богдан Скопненко, співробітник Національного музею історії України.

Прибирають, бо готуються до 103-ої річниці поховання богданівців. 12 серпня тут проведуть урочисту варту і невелику реконструкцію. Це вперше полеглих вшанують за їхнім справжнім ім'ям – не крутян, а вояків Першого українського полку імені Богдана Хмельницького.

А ще позбирали сміття – аби легше було пройти до пам'ятного хреста.

"Щоб люди могли вільно проходити навіть після цієї події і знати, що є таке історичне місце, на жаль, непопулярне", – каже Вікторія, учасниця Петлюрівського суботника.

"Ця могила має бути поставлена на облік як пам'ятка державного значення", – вважає Олександр Хоменко, співробітник Національного музею історії України.

Тоді музейники зможуть перемонтувати підмурок. І позначити це місце на туристичній мапі столиці.

Марія Писаренко, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
У Бейруті знову протести: мітингарі захопили будівлю МЗС, силовики відкрили вогонь
Наступний матеріал
"Санкції мають тривати" – МЗС про 12-ті роковини збройної агресії Росії проти Грузії
Loading...

Іуда продав Христа за 30 срібняків, у скільки сторгує Україну Зеленський? – Зенон Позняк у #Кендзьор

"Подорож невідомим Кримом": у Києві просто неба відкрили виставку про маловідому історію півострова

На Прикарпатті в лісі виявили бункер часів Першої світової: хто і як натрапив на знахідку

Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди

"Я не вірю в нинішню державу" – "слуга" Верещук

5 канал - трансляція наживо