Його називали людиною-епохою, невтомним трудоголіком та оптимістом. Який до 101 року життя зберіг ясний розум та блискучу пам'ять. У Києві попрощалися з незмінним президентом Національної академії наук, винахідником Борисом Патоном. Віддати шану вченому та першому Герою України до Клубу Кабінету Міністрів прийшли близько півтисячі людей. Серед них – колеги науковця, студенти та політики. Дивіться у сюжеті "5 каналу".
Кількасот людей з квітами зранку вишикувалися до будівлі Клубу Кабінету Міністрів. Колеги-науковці, студенти та політики. Прийшли віддати останню шану інженеру-винахіднику, академіку та незмінному керівникові Національної академії наук.
"Вражає його бажання покращити світ, і вкласти якомога більше сил для цього. І те, як він зміг розвивати науку і робити молодь більш зацікавленими в науці", – говорить Віталій Вихристенко, студент.
"Багато людей заходили до академіка в кабінет, я був свідком, і він зразу називав по імені по-батькові. До останньої хвилини зберігав дуже ясну свідомість, дуже чудову пам'ять і він абсолютно керував всім процесом. Патон, з моєї точки зору, це була стабільність в науці, стабільність в академії", – каже Віталій Цимбалюк, президент Національної академії медичних наук.
На церемонію прощання з Борисом Патоном прийшов перший президент Леонід Кравчук. Поклали квіти до труни видатного академіка й Володимир Зеленський із дружиною.
У залі, де прощаються з науковцем, його родичі. Онука з чоловіком. Дружина та дочка Бориса Патона померли близько десяти років тому. На вулиці – черга тих, хто жити в один час із Патоном вважали за честь.
"Ми були не просто знайомі. Це відносини були близькі до дружніх. В Києві біля ста наукових праць, які побачили життя не просто в лабораторії, а в цехах і заводах", – каже Олександр Омельченко, Київський міський голова (1999-2006).
"Пам'ять залишиться про нього по тим вчинкам, об'єктам, по тим науковим досягненням, які він зробив. Це епоха, епоха Патона", – говорить Віталій Кличко, Київський міський голова.
Непрості часи для Національної академії наук прогнозує ексголова Верховної Ради Володимир Литвин. У 2006-2009-му він був віцепрезидентом наукової установи і працював із Борисом Патоном. У квітні цього року науковці мали обирати нового президента академії. Патон свою кандидатуру вже не подавав.
"Це планетарний розум і пам'ять, ви розумієте. Я купався в його інтелекті. Після смерті Бориса Євгеновича в академії можуть бути нові реалії і початок боротьби, оскільки він гуртував. Авторитет і слово його були незаперечні", – згадує Володимир Литвин, голова Верховної Ради України (2002-2006, 2008-2012).
На вибори очільника Національної академії тепер претендують п'ятеро людей. Серед них – економіст Богдан Данилишин та віцепрем'єр часів Азарова, ексрегіонал Володимир Семиноженко, який теж прийшов на церемонію.
Ще у 1982 році у Києві встановили бронзове погруддя Борису Патону. Науковець став першим киянином, якому встановили пам'ятник ще за життя. сам Патон говорив, що йому не подобається ця ідея. І пізніше в інтерв'ю зізнавався – йому незручно проходити повз.
Про смерть Бориса Патона стало відомо 19 серпня. Його госпіталізували до лікарні з серцево-судинною недугою. Поховали людину-епоху на Байковому кладовищі у Києві.
Ганна Рибалка, Михайло Третяк, "5 канал"