Історичний будинок у Києві
Історичний будинок у Києві 5 канал

Історія у вогні: чому раптово спалахують старовинні будинки в Києві

Читайте по-русски
Активіст розповідає, що на місці будинку – одного з останніх прикладів первинної забудови Європейської площі – планували звести багатоповерхівку

У столиці цьогоріч уже палали щонайменше п'ять старовинних будинків. Деякі й по кілька разів. Усього ж за останні роки займалося півтора десятка історичних будівель. Активісти вбачають у цьому стійку тенденцію. Впевнені – передусім у руйнуванні будинків у ласому середмісті зацікавлені забудовники. Олена Соловйова навідалася до нещодавніх погорільців. Враженнями готова поділитися.

У січні 2019-го у самому серці столиці палав історичний будинок. На Грушевського, 4-б зайнялося 700 квадратів дерев'яного даху, його гасили 70 рятувальників. Ледь вберегли сусідні будинки.

"По-суті, знову відбувся підпал, на нашу думку, скоріш за все, забудовником. Для того, щоб цей будинок нарешті довести до аварійного стану, щоб можна було знести", – припускає голова ГО "Мистецька платформа" Микола Марусик.

Активіст розповідає, що на місці будинку – одного з останніх прикладів первинної забудови Європейської площі – планували звести багатоповерхівку.

"Забудовник виграв суд у Міністерства культури, хоча ми назад подали, по суті, апеляцію, наново підготували документи на те, щоб цей будинок внесли в реєстр. Але поки ми готували, то забудовник напевне зрозумів, що треба діяти більш активно", – коментує Марусик.

До пожежі у відселеному будинку, тим не менше, кипіло життя. Микола Марусик разом із іншими активістами утворили тут неофіційний культурний простір. Та окрім зовнішніх ворогів, тепер конфлікти вирують і всередині.

"Це приміщення було заселене елітними бомжами. Ми за 9 років зробили дуже багато заходів, відкриття стіни Цоя, багато фестивалів і культурних подій, тут виступали Ревенець, Брати Капранови. Тобто ми робили тут тільки заходи, а інші люди, які представляються громадськими активістами, на жаль, пристосовують їхнє перебування під громадську активність", – пояснює голова "Мистецької платформи".

Ще один сумнозвісний погорілець – будинок у стилі модерн на Лук'янівці, руки архітектора Іпполіта Ніколаєва.

Будинок на Січових Стрільців, 91 цьогоріч палав уже тричі. Тут і досі відчувається сморід попелища.

Три пожежі поспіль у лютому цього року – не випадковість, – переконана активістка Олена Терещенко.

"Якщо будинок палає, то це комусь вигідно. Черговий забудовник, який хоче звести тут черговий багатоповерховий монстр. На жаль, ситуація з підпалом історичних будинків і в Києві полягає в тому, що досі жодна пожежа не була кваліфікована нашими правоохоронними органами як підпал. І не отримала належного розслідування", – пояснює активістка.

Зусиллями, зокрема, і Олени Терещенко, активісти домоглися повернення будинку у власність міста. Та це йому поки що не допомогло.

"Київська міська адміністрація відмовилася заносити його до переліку щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, щоб йому привласнити статус пам'ятки. Зовсім необґрунтовано", – каже Терещенко.

Статус пам'ятки не рятує легендарний будинок художника Олександра Мурашка. 2016-го року міська влада анонсувала реставрацію. Та поки що будівля лише відлякує киян.

"В будинку аварійному перебуває людина, яка не хоче звідти виїжджати, тому підрядні організації не хочуть на себе брати відповідальність, встановлювати кран, розбирати якісь аварійні елементи", – пояснює директор департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк. 

Всього у місті з півсотні занедбаних історичних будинків, каже чиновник. Абсолютна більшість – у приватній власності. Штрафи за їх руйнування мізерні. А от притягнути до кримінальної відповідальності – малоймовірно, додає нардеп Ігор Луценко.

"Є окрема стаття за руйнування саме пам'яток. Але в Україні я не знаю прецедентів, щоб вона застосовувалася до забудовників. Законопроект, яким ми пропонуємо, якщо є ситуація з дійсно свідомим доведенням пам'ятки до неналежного стану, щоб можна було місцевій владі через суд викупати це майно, рятуючи від несумлінного власника. Зараз такої процедури наш закон не передбачає", – пояснює депутат.

"Зараз ми в цьому законі порівняли фізичних і юридичних осіб, так як це зроблено в Польщі. Це дасть нам можливість, що не будуть за ніч перекидати з  юридичних на фізичних на осіб, щоб зменшити штрафи і ми підняли ці штрафи для всіх до пів мільйона гривень", – зазначив Никоряк.   

Нині документ готується до другого читання у парламенті. Столичні чиновники сподіваються, що нові штрафи таки налякають горе-власників. Та от чи поменшає від цього пожеж – покаже час.

Олена Соловйова, Валентин Стрєльцов, Віктор Прокопенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Ситуація в ООС: про що звітують в Міноборони – відео
Наступний матеріал
"Очолити МОЗ не готовий, бо я не спеціаліст", – заяви Комаровського до того, як став експертом у Зе-команді
Loading...

Пацієнтів евакуювали, будівлю опечатали: у Миколаєві терміново закрили обласну дитлікарню

Будували без жодних документів та з порушеннями: у Львові за бюджетні кошти зносять аварійну багатоповерхівку

Каменепад у Борисполі: чому в місцевій багатоповерхівці відвалився шматок стіни

У Нігерії обвалилася школа: є загиблі і травмовані – відео

У Борисполі відвалилася стіна багатоповерхівки

Учні однієї зі шкіл Кам'янського скаржаться на здоров'я через стан спортзали