Відро води і "Елегія на смерть пуделя": чому Бетховена вважали композитором-диваком

. колаж 5.ua
Як правильно – "До Терезії" чи "До Елізи"? А уявіть, як Бетховен намагається переспорити Моцарта! Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження одного з найпопулярніших композиторів XVIII, XIX, XX i XXI століть!

Дата народження Людвіга ван Бетховена – невідома

Дата народження Людвіга ван Бетховена не зафіксована в жодних документах. Історики припускають, що друга дитина в сім'ї Бетховенів народилася 16 грудня 1770 року, оскільки є запис у церкві Святого Ремігія в місті Бонна про хрещення – датований 17 грудня, а за католицьким звичаєм дітей хрестили наступного дня після народження.

Дід, на честь якого композитора й назвали, служив у придворній капелі. Пізніше там виступав батько Бетховена, Йоганн. Мати Марія-Магдалина не мала відношення до музики, будучи дочкою придворного шеф-кухаря.

Відомий дід був проти цього шлюбу, але й перешкоджав. На той момент Марія-Магдалина Кеверіх у свої 18 років була вже вдовою. Із сімох дітей, народжених нею в новій родині, вижило тільки троє. Вона дуже любила свого сина Людвіга, а той був прив'язаний до матері.

Як Людвіг мав "подумати над поведінкою", а став музикантом

Коли хлопчикові було 3 роки, помер його дід, Людвіг-старший, а мати саме чекала на дитину. Після народження немовляти приділяти увагу старшому синові вона не могла. Кажуть, що Людвіг був важкокерованим хлопцем, і в покарання його часто замикали в кімнаті, де стояв клавесин. Дивно, але Людвіг не рвав струн: майбутній композитор сідав і імпровізував, граючи двома руками одночасно, що не властиво для маленьких дітей.

Клавесин
КлавесинВікіпедія

Одного разу за цим заняттям його застав батько, і в ньому зіграло честолюбство. Йоганн сподівався, що син піде слідами діда, а й навіть перевершить Моцарта, прихильником якого Йоганн ван Бетховен і був. Відтоді чоловік почав займатися зі своїм сином, часто наймав йому вчителів, більш кваліфікованих, ніж сам.

Цікавий нюанс: із раннього дитинства Бетховен грав варіації на відомі йому композиції, але через переконання батька, що тому зарано складати мелодії, твори хлопчика довгий час ніхто так і не записував.

Бетховену дуже важко давалася математика

Бетховен в 11 років починає працювати в театральному оркестрі, не закінчивши школу – так він заробляв на життя для всієї родини чи не з 13-річного віку. До кінця своїх днів він так і писав із помилками.

Йому дуже важко давалася математика, особливо дії множення і ділення.

Однак композитор без сторонньої допомоги вивчив французьку, італійську та латину. Він томами читав літературу, любив Шекспіра, Гомера, Плутарха, захоплювався творами Гете і Шиллера.

Давні книги
Давні книгивідкриті джерела

Схильність до музики композитор успадкував від діда і батька

Людвіг успадкував талант до музики від сімейної династії.

Йоганн Бетховен схилявся перед творчістю Моцарта. З моменту народження сина він буквально загорівся ідеєю зробити того великим композитором. Так, Бетховен-молодший із дитинства опановував скрипку і клавесин. У 8 років він давав перші публічні виступи. Батько просив своїх колег позайматися з хлопчиком поглиблено. Людвіг навчався ще й органу.

У 12 років Бетховен почав писати свої перші твори з кумедними назвами на кшталт "Елегія на смерть пуделя" (імовірно, під враженням від смерті реального пса).

Першу з дев'яти варіацій на відомий марш Дресслера Бетховен написав у 12 років. Тоді ж він значився на посаді помічника придворного органіста.

В юності створив кілька дитячих сонат, поставлених згодом в один ряд із "дорослими" творами. Однією з них залишається класична пісня "Бабак", яка увійшла в програми з навчання музиці.

Загалом він залишив після себе понад 240 творів, серед них 9 завершених симфоній, 5 фортепіанних концертів і 18 струнних квартетів. Він, по суті, заново винайшов жанр симфонії, зокрема, вперше використавши в Дев'ятій симфонії хор, чого до нього ніхто не робив.

Уявіть картину: Бетховен влаштував суперечку з Моцартом

У 17-річному віці Бетховен відвідав Відень, де тоді перебував Моцарт. Йому навіть пощастило зіграти для Вольфганга Амадея.

Спочатку відомий австрійський композитор холодно сприйняв гру Людвіга, мовляв, той зіграв розучений раніше твір. Тоді молодий піаніст запропонував Моцарту, аби той сам задав тему для варіацій. Той так і зробив – і відтоді слухав, не перериваючись, гру юнака, а згодом сказав, що про цей талант незабаром заговорить весь світ. Слова стали пророчими.

Бетховену навіть вдалося взяти кілька уроків гри у Моцарта. Та раптово надійшла звістка про смерть матері, і Бетховен терміново покинув Відень.

"Та-та-та-тааа!"

Якщо вірити першому біографу Бетховена Антону Шиндлеру, композитор так говорив про початкові такти своєї П'ятої симфонії: "Так сама доля стукається в двері!"

А учень і друг Бетховена, композитор Карл Черні згадував, що "тему симфонії C–Moll Бетховену навіяв крик лісового птаха". Так чи інакше: образ "поєдинку з долею" став частиною бетховенського міфу.

Композитор мав надскладний характер

Після смерті матері Людвіг зліг – спочатку від тифу, а потім і віспи. На обличчі залишилися виразки, а очі вразила короткозорість. Турботу про двох молодших братів він змушений узяти на себе. А ще через 5 років помигає і його батько Йоганн.

Це сильно вплинуло на характер музиканта.

Наприклад, вблагати Бетховена що-небудь зіграти не завжди виходило. Він не любив вимогливого до себе ставлення. Він відмовився виконувати прохання князя Ліхновського, мовляв, той, попри свій дуже високий статус, не має права возвеличувати свою персону над іншими.

Людвіг любив тишу. Якщо присутні під час його виступу видавали бодай якийсь шум, музикант одразу припиняв гру.

У 27 років у нього почала розвиватися глухота. У "Гейлігенштадтському заповіті", написаному в усвідомленні неминучої втрати слуху, Бетховен вказує на хворобу як на причину свого жахливого характеру: "Ви, люди, які вважають мене злонравним, впертим або мізантропічним – які ж ви несправедливі до мене, адже не знаєте таємної причини того, що вам здається. ... Ось уже 6 років я перебуваю в безнадійному стані, поглибленому неосвіченими лікарями..."

Людвіг ван Бетховен
Людвіг ван Бетховенвідкриті джерела

Не дивно, що музика Бетховена здавалась його сучасникам похмурою, адже була віддзеркаленням внутрішнього світу свого автора.

Один із його вчителів – Йозеф Гайдн – написав Бетховену, що його музика має відбиток смутку і зневіри. А той різко відповів, що це Гайдн його нічому не навчив.

Та його друзі згадували, що попри важкий норов, Бетховен залишався другом. Грошима допомагав знайомим, які цього потребували, підтримував матеріально своїх братів і їхніх дітей.

Шукав натхнення – а знайшов глухоту

Спочатку музикант відчував дзвін у вухах. Лікарі визнали, що недуга невиліковна. Композитор покинув суспільство і деякий час жив на самоті.

Хвороба розвивалася і повністю позбавила композитора слуху до 48 років.

Є кілька припущень, які пояснюють недугу.

Кажуть, що перед тим, як братися за черговий твір, Бетховен занурював голову в крижану воду. Ця звичка була настільки сильною, що композитор не зміг від неї відмовитися до кінця своїх днів.

Причиною могло стати і захворювання на висипний тиф – інфекцію, яку переносили щури. Однак, маючи абсолютний внутрішній слух, Бетховен міг писати музику і будучи фізично глухим. Він продовжив творити по пам'яті, відтворюючи звуки в своїй голові.

Наприклад, симфонія № 10 написана Бетховеном уже після втрати слуху. Щоб майстер зміг оцінити глядацькі овації, після виступу його повернули обличчям до зали, яка аплодував стоячи.

Прем'єра симфонії № 9 відбулася 7 травня 1824 р. у Відні і супроводжувалася шквалом овацій. Та Бетховен не міг їх чути – він на 100% втратив цю здатність.

Ця "Ода до радості" на вірші Фрідріха Шиллера стала славнем єдиної Європи.

Цікавий факт: при винаході технології запису музики на компакт-диски саме тривалість Дев'ятої симфонії (більше 70 хв.) визначила параметри нового формату.

У Бетховена була своя Джульєтта

Знаменита "Місячна соната" присвячена піаністці Джульєтті Гвіччарді.

Італійка стала першим великим коханням композитора. Вона була гарна і мала схильність до музики. Бетховену було вже 30. У листах до свого друга Франца Вегелера він писав про палкі почуття до Джульєтти. Але після року занять і ніжної дружби дівчина вийшла заміж за австрійського графа Галленберга, якого вважала більш талановитим. Шлюб виявився невдалим. Через кілька років сімейного життя жінка звернулася до Бетховена по допомогу. Колишній коханий грошей дав, але попросив більше не приходити.

Бетховен ретельно приховував своє особистого життя. Але близький друг композитора Франц Вегелер згадував: "За часів життя у Відні Бетховен постійно мав романтичні стосунки".

Хто така Еліза?

Твір "До Елізи" став найвідомішим із репертуару Бетховена. Однак за життя композитора багатель № 40 (такою є її формальна назва) не була широко відома. Рукопис виявився лише по смерті композитора. У 1865 р. її знайшов Людвіг Нуль, дослідник творчості Бетховена. Отримав він її з рук якоїсь жінки, яка стверджувала, що це подарунок. Час написання багателі встановити не вдалося, оскільки датована вона була 27 квітня без вказівки року. У 1867-му твір опублікували, але оригінал, на жаль, втрачено.

Хто така Еліза, якій присвячена фортепіанна мініатюра, достеменно невідомо. Це може бути співачка Елізабет Рьоккель. Їй Бетховен навіть пропонував одружитися, проте із цього нічого не вийшло.

Елізабет Рьоккель
Елізабет Рьоккельвідкриті джерела

Існує припущення, висунуте Максом Унгером (1923 р.), що спочатку твір називався "До Терезії", а Нуль просто неправильно розібрав почерк Бетховена. На той час зі смерті композитора минуло 38 років, і дізнатися, як точно називався твір, уже було неможливо.

Якщо прийняти цю версію за істину, то п'єса присвячена учениці композитора – Терезі Мальфатті. Бетховен був закоханий у дівчину і навіть зробив їй пропозицію, але отримав відмову.

Бетховен мав жахливий почерк

Щодо почерку. У композитора він був настільки поганим, що його щойно написані партитури міг розібрати і підготувати до друку лише один фахівець, який багато років працював із Бетховеном і навчився розбирати його рукописи.

Але на час написання Дев'ятої симфонії цей помічник помер. Бетховен найняв двох секретарів, щоб вони переписали його працю начисто, а це більше 200 нотних сторінок. Та навіть удвох працівники змогли впоратися з композиторським ребусом лише за пару років.

Дев'ята симфонія Бетховена потрапила в руки переписувачів ось у такому вигляді.

Дев'ята симфонія Бетховена
Дев'ята симфонія Бетховенавідкриті джерела

А таким був його почерк.

Почерк Бетховена (зразок)
Почерк Бетховена (зразок)dombusin

Перед смертю підвівся і пригрозив кулаком у небо...

26 березня 1827 року Бетховен помер. Причина не була з'ясована. Довгий час він страждав через хворобу печінки, його мучив біль у животі. За іншою версією, композитора відправили на той світ душевні муки, пов'язані з нехлюйством племінника.

У 2007 році Крістіан Рейтер, віденський експерт судової медицини, дослідивши збережене волосся Бетховена, зробив висновок, що в організмі композитора вміст свинцю перевищував допустиму норму, що могло стати причиною смерті.

У день смерті Бетховена над Віднем вирувала моторошна сніжна буря, миготіла жахлива блискавка. Композитор раптово витягнувся на ліжку, підвівся, погрозив кулаком у небо і заснув навіки.

Пам'ятник Людвігу ван Бетховену
Пам'ятник Людвігу ван Бетховенувідкриті джерела

Громада пожалкувала грошей на надгробний пам'ятник

У 1822 році до Карла Черні, колишнього учня Бетховена, прийшов на навчання угорський хлопчик на прізвище Ліст. Почувши його на концерті, Бетховен, схвильований грою, мовчки поцілував маленького піаніста. Пам'ять про цей поцілунок Ліст зберігав усе життя. Саме він, ставши великим композитором, успадкував унікальну бетховенську манеру гри.

У 1839 році, приїхавши в Бонн і дізнавшись, що пам'ятник Бетховену не звели через брак казенних коштів, Ліст довго обурювався, а потім пожертвував суму, якої не вистачало. Пам'ятник добудували.

Інформацію взято з відкритих джерел

Читайте також: "Московській церкві є матір'ю церква в Києві”: коли насправді народилася ПЦУ – і скільки боролася за відродження

Попередній матеріал
Повстання в ефірі: історія радіо "Афродіта"
Наступний матеріал
"Борщ за бабусиним рецептом": як в Україні готують національні страви та чим пригощають онуків
Loading...