Лабораторія української дитячої книги "Барабука" обрала найкращі дитячі та підліткові видання 2022 року. Цьогоріч в 11 номінаціях нагородили авторів 17-ти видань. То як працювалося письменникам торік і яка вона – воєнна дитяча книжка, – журналістка "5 каналу" Оксана Паращак знає.
"Діти повітряних тривог" Олена Рой. Це моя улюблена книжка, тому що вона про повітряні тривоги і вона дуже гарно розповідає про війну і тому вона мені дуже сподобалась", – розповідає школярка Єва.
Пережити велику війну школярці Єві допомагають книжки. Торік перечитала десятки хітів. Які з них визнають найкращими – прийшла сюди дізнатися однією з перших. Та нагородження почали не з літератури.
"Образи і змісти з якими ми зустрічаємося в дитинстві, вони формують нас і дуже впливають. От я наприклад себе досить часто відчуваю героєм тієї книжки про Вінні-Пуха", – каже соліст гурту Pianoбой Дмитро Шуров.
Та нині герої дитячих творів геть інші, розповіли в "Барабуці" – це проєкт із підтримки дитячого читання, перший в Україні інформаційний ресурс про видання для юних читачів. Щороку "Барабука" складає список найкращих книжок для дітей.
"Пояснити і психологічно підтримати – ось найголовніше. Нема мови про такі великі твори, товсті книжки, тому що і видавці наші українські потерпали дуже сильно, є видавці, які можна сказати настільки сильно мали і фінансових втрат і людських ресурсів. Є твори воєнні, які розповідають про те, що сталося і відповідно дитина може почути і відчути, що вона не сама, це відбувається з багатьма такими ж", – пояснює керівниця "Барабуки", дитяча письменниця Тетяна Стус.
Серед найкращих цьогоріч – книжка-картинка року Грасі Олійко "Сукня для Марусі" чи "Вересова міль" Оксани Були, яка перемогла у номінації "Мальопис року". "Я, тато і висока гора" – таку книгу Дмитра Кузьменка обрали найкращою для родинного читання. А українським дітям найбільше сподобалися "Мої вимушені канікули" Катерини Єгорушкіної. Номінацій – аж 11, та найбільше переможців – у категорії "Воєнні книжки року". Одна з них – письменниця Олена Рой.
"Що нам дає читання? Читання створює внутрішній простір, зможуть витримати напругу війною ті, у кого цей простір є. Зараз ми бачимо, як багато створюється книжок для дітей, які їм допоможуть трансформувати напругу, зможуть дати їм радості, чи безпеки, чи відволікти чи стати терапевтичним інструментом", – пояснює дитяча письменниця та психологиня Олена Рой.
А перепустка на такий захід – будь-яка дитяча книжка. Їх тут уже сотня. Зібрані книги передадуть до Бучанського ліцею. І діти, які пережили війну, зможуть прочитати справжні літературні хіти.
Подвоять і доставлять книги до Бучі представники фонду SAVED.
"Ця повномасштабна війна – це трагічний, але шанс перезапустити наші бібліотеки і наповнити їх сучасними авторами і сучасними книгами. Коли ми їх привозимо в ті відбудовані села, воно грає зовсім іншими фарбами для дітей які звикли до старої радянської бібліотеки", – розповідає співзасновниця благодійного фонду SAVED Ганна Новосад.
А незабаром Фонд оголосить благодійний збір на оновлення ще десяти бібліотек Київщини та Чернігівщини. Для дітей з визволених територій організатори планують закупити 600 тисяч сучасних книжок.
Оксана Паращак, Орест Пона, "5 канал"
Читайте також: Київська книгарня розпочала благодійну акція для літніх людей: подробиці
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: Школярі зібрали на бойовий літак для ЗСУ більше мільйона гривень: як їм це вдалося
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.