Потап
Потап 5 канал

"Совєцький архаїзм": чому за кордоном немає "заслужених артистів" і для чого воно їм в Україні

Читайте по-русски
За словами митців, оцінювати діячів потрібно не за окремо відзняту стрічку чи концерт, а за творчий вклад, котрий вони назавжди лишатимуть в історії країни

"Народна артистка Америки Мадонна чи заслужений діяч мистецтв Майкл Джексон" – дивні формулювання та й чужі для Сполучених Штатів, однак у нас досі хизуються такими титулами. Це справжня відзнака за внесок в українську культуру, музику, спорт, кажуть одні, для інших цей титул відчиняє двері на Байкове кладовище – пріоритетне поховання, а треті вважають відзнаки пережитком минулого. Проте списки нагороджених поповнюються щороку, а відмовляються від "совєцького архаїзму" одиниці.

Спільні концерти, зйомки телешоу та кліпів. По тому, уже разом, але в офіційному указі. У ньому Потап уже "заслужений", а документ підписаний уже не актором кліпу, а президентом України.

"Присвоїти почесні звання: "заслужений артист України" Потапенку Олексію Андрійовичу – співакові, композиторові, музичному, театральному і кінопродюсерові", – сказано в указі президента.

Потап на сторінці свого продюсерського центру подякував за підтримку та зауважив: раніше думав, що відмовиться від нагород.

"Казав, що відмовлюся від "народного", і відмовлявся від звання "заслуженого" в інших країнах, але отримати звання "заслуженого артиста України" мені, людині, що читала реп на сценах по всьому світі, неймовірно, престижно та почесно!" – написав артист.

Надання звань часто збігалося з визначними для держави подіями. Руслана, Ані Лорак та Джамала за результати в Євробаченні були нагороджені званнями народних.

До пісенного конкурсу не дістався, окрім відбірного туру, однак заслуженого отримав. Співак Віталій Козловський декілька років тому у статусі "заслуженого" був помічений на святкуванні 9 травня і не в Україні, де має відзнаку, а в країні-агресорці, – у Москві. Випадок не коментував, за нього говорили світлини користувачів. Далі – усе затихло.

Однак Потапу після присвоєння нагороди пригадали і його російську історію, коли він у 2014-му після анексії Криму та початку війни на Донбасі гастролював у РФ.

"Оця несподіванка трапилася – все, що було гарне до цього, воно забувається. Йде нова хвиля, супротив", – каже психологиня Інна Яцин.

Поруч із Потапом у списку нагороджених є й інші молоді діячі – режисери та співаки. Через відсутність зрозумілих критеріїв, за якими видають заслужених та народних, глядачі починають додумувати, кажуть психологи.

"Якщо я цього не бачу, значить фантазувати, що тут кумівство, і найгірше, що можу придумати", – пояснює психолог Віталій Гаврилюк.

Для чого шоу-бізнесовим діячам звання, не розуміє продюсер та ведучий Ігор Кондратюк. Каже: визнання не в дипломах та статуетках, а має йти від людей. І додає: якщо діячам інших галузей, ймовірно, вони таки потрібні, то зіркам сцени – ні.

"Потап – він чудовий продюсер, репер, для чого це йому? Архаїзм, пережиток минулого", – переконаний продюсер і телеведучий Ігор Кондратюк.

За цілковите скасування нагород постійно виступає акторка театру й кіно Римма Зюбіна. Не раз відмовлялася від звань, каже: варто забувати про такі відзнаки, як зробили країни Балтії та Грузії.

"Країна, як Грузія, там дуже люблять оце – пошану, і вони відмовилися від звань. Я в Тбілісі розмовляла з другом Автандилом Варсімашвілі, і питаю: "Ну, як ви пережили це? – Пошумели-пошумели и перестали". Латвія, Литва, Естонія і Грузія, тобто країни, які й тоді собі обрали європейський незалежний шлях, – вони відмовилися", – наголосила Римма Зюбіна.

"Чому немає звань у Британії? Бо вони в усьому світі народні і заслужені", – зауважив Ігор Кондратюк.

У радянській Україні перше "народне" звання отримала акторка й театральна діячка Марія Заньковецька, на честь свого 40-річчя на сцені. По тому, за словами мистецьких оглядачів, декому давали звання не лише за творчість, а й за прихильність до влади.

А від 2015 року порушували питання про позбавлення звань, зокрема, щодо Ані Лорак та Таїсії Повалій, які працюють у Росії. Однак законодавчо інструментів і досі немає. Тож, за словами митців, оцінювати діячів потрібно не за окремо відзняту стрічку чи концерт, а за творчий вклад, котрий вони назавжди лишатимуть в історії країни.

Олена Рибінська, Василь Кобець та Даниїл Буланенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Заворожуюче відео: NASA об'єднала 425 мільйонів фото Сонця в один таймлапс
Наступний матеріал
"Це справжня катастрофа": хто прагнув звільнення Смолія та як на це реагує громадськість
Loading...

Президент Зеленський посмертно нагородив 15 українських військових

"Нобелівська премія для вчителів": двоє українців увійшли до ТОП-50 педагогів світу

У Києві вручили "Спортивний Оскар"-2019 – кого визнали найкращими українськими спортсменами

Гончарук похвалився запровадженням винагороди, яку передбачив своїм указом Порошенко

Стало відомо, що українка здобула "Оскар" за короткий документальний фільм

Пожежа в Одесі: викладачку коледжу та рятувальника ДСНС посмертно нагородили званням "Герой України"