Яків Смолій на брифінгу
Яків Смолій на брифінгу НБУ

"Це справжня катастрофа": хто прагнув звільнення Смолія та як на це реагує громадськість

Читайте по-русски
Ще півтора місяця тому Смолій заявляв, що планує залишатися на посаді до кінця своєї каденції – 2025 року

Йде з посади, бо відчуває систематичний політичний тиск. Голова Національного банку Яків Смолій написав та подав на ім'я президента заяву про відставку за власним бажанням.

"Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", – зазначив Смолій.

Заява Смолія одразу стала головною політичною новиною останнього часу.

"Приїхали. Смолій написав заяву. Політичний тиск. Дуже-дуже погана новина. Летимо", – написав інвестбанкір Сергій Фурса.

"Це справжня катастрофа. НБУ був останнім бастіоном реформ в Україні. Був постійний політичний тиск. Всі пройдисвіти почали вилазити на всіх фронтах і підривати пророблені нами реформи. Щойно вони отримали транш МВФ, гроші Європейського Союзу і Світового банку, вони пішли у наступ", – наголосила голова НБУ (2014-2018) Валерія Гонтарева.

"З моєї точки зору, Яків Смолій, як голова НБУ, точно знаходиться на своєму місці. Він це доводив на практиці багато разів з моменту свого призначення. Сподіваюсь, ця ситуація вирішиться на користь України", – зауважив Андрій Коболєв, голова правління НАК "Нафтогаз України".

За кілька годин після заяви голови НБУ на неї відреагували в Офісі президента. Про самого Смолія там жодного слова.

"Правління НБУ буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності. Наголошуємо, що дискусії щодо діяльності Національного банку України повинні базуватися виключно на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України", – заявили в ОП.

Ще півтора місяця тому Смолій заявляв, що планує залишатися на посаді до кінця своєї каденції – 2025 року. Та задовго до цього з'явилися чутки, що посадовець може втратити крісло. Наприкінці квітня 18 "слуг народу" почали вимагати звіту про роботу НБУ в умовах карантину. Смолій доповів.

"Хочу розповісти вам, як Національний банк допомагає українській економіці долати наслідки епідемії коронавірусу. Спойлер – успішно. Коронакриза – це перша в історії України криза, коли немає банкрутства банків, сплеску інфляції, катастрофічного падіння міжнародних резервів", – наголосив глава НБУ.

Після депутатів критикувати банківську систему вголос взявся президент.

"Ми її дотиснемо. І банки будуть не настільки дуже обережними, видаючи кредити нашому населенню. Бо населенню треба допомагати", – сказав Зеленський.

Та на цьому історія не завершилася. Наприкінці червня фінансовий комітет підтримав проєкт постанови про оцінку діяльності голови НБУ. У документі йшлося, що Нацбанк не забезпечив зростання та відновлення кредитування економіки. Ба більше, нардеп Олександр Дубінський, якого пов'язують із олігархом Ігорем Коломойським, пропонував додати пункт про втрату чільником НБУ бездоганної репутації. Згідно із законом, це одна з підстав для його звільнення. На проєкт постанови відразу ж відреагували посли країн "Великої сімки".

"Встановлення незалежності центрального банку було однією з найважливіших реформ, проведених українським урядом після Революції Гідності… Підрив незалежності НБУ вплине на українців, зашкодить довірі інвесторів і поставить під загрозу міжнародну підтримку зусиль українського уряду з побудови безпечної, успішної і демократичної країни", – заявили посли.

Яків Смолій – український банкір, кандидат економічних наук. У банківській царині з 90-х років. Доларовий мільйонер. Свою кар'єру він починав у фінансовому секторі Тернопільського управління Нацбанку. Володів акціями у банках "Престиж" і "Аваль". Головою Нацбанку став у березні 2018-го, змінивши на посаді Валерію Гонтареву. До цього був її заступником.

"Ми продовжимо докладати зусиль, аби фінансова система стала ще більш стійкою до зовнішніх шоків. Ми будемо захищати її стабільність від політичних впливів", – запевняв Смолій.

Наприкінці 2019-го міжнародна газета GlobalMarkets назвала його центробанкіром року у Центральній та Східній Європі. Та були й скандали. Торік у листопаді Нацбанком зайнялося НАБУ. Серед восьми підозрюваних у заволодінні понад мільярдом гривень стабілізаційного кредиту для "Ві-Ей-Бі" банку були троє колишніх менеджерів регулятора.

А в серпні в НАЗК заявили, що сам Смолій у деклараціях не вказав майна на понад 18 мільйонів гривень. Чи збереже він крісло – останнє слово за Верховною Радою, яка може звільнити голову НБУ за поданням президента.

Тим часом, в соціальних мережах знову згадали про серіал "Слуга народу". У стрічці роль голови НБУ зіграла колега Зеленського по "95-му кварталу" Олена Кравець.

Ірина Саєвич, "5 канал"

Попередній матеріал
"Совєцький архаїзм": чому за кордоном немає "заслужених артистів" і для чого воно їм в Україні
Наступний матеріал
Заява депутатів "ЄС" щодо відставки Смолія – відео
Loading...

Україна повністю отримала $2,1 млрд першого траншу від МВФ

НБУ знизив облікову ставку до 6% – це найнижчий рівень в історії України

Рішення НБУ щодо монетарної політики – брифінг Якова Смолія

Робота банків, ситуація на валютному ринку, антикризові заходи – брифінг НБУ

Про дефолт не йдеться: у Нацбанку пояснили падіння курсу гривні – включення

НБУ знизив облікову ставку до 10% річних