Могили рабинів
Могили рабинів 5 канал

Роками молилися не на тому місці: на Житомирщині знайшли справжню могилу цадика Леві-Іцхака бен Меїра

Читайте по-русски
Аби належним чином увічнити пам'ять єврейського лідера і створити комфортні умови для туристів, єврейська громада планує звернутися по допомогу до закордонних общин

Неочікуване відкриття на Житомирщині. З'ясувалося, що єврейська громада, яка з'їжджалася на могили праведника Леві-Іцхака бен Меїра і його трьох синів, молилася не на тому місці. До того ж роками. Справжні могили рабинів були поряд.

Під час карантину єврейська громада Бердичева взялася за ремонтні роботи в усипальні праведника Леві-Іцхака бен Меїра. Щоб відремонтувати підлогу – зняли шар плитки і бетону.

Будівельники розчистили сміття і побачили чотири надгробки без будь-яких написів. Проте рабини переконані: це справжні могили єврейських праведників та фрагменти їхнього склепу. Це підтверджують і історичні документи.

"Він наказав, що на шатрі на його могилі не має бути ніяких написів, тобто могила не підписана, плита має бути не підписана, про це говорять документи", – зазначила наукова співробітниця музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук.

Після Другої світової війни ймовірне місце поховання Леві-Іцхака бен Меїра було забетоноване. Згодом там збудували приміщення сучасної гробниці. Рабини вважають знахідку справжніх могил символічною. Адже цього року минає 280 років з дня народження єврейського лідера.

"Ми не знаємо точно, наскільки оригінальні самі пам'ятники і підлога. Найімовірніше, вони обновлялись за понад сто років свого існування. Але та значущість, яка зараз є для нас, це найперше – релігійне значення", – розповів помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой.

У роду бердичівського цадика Леві-Іцхака бен Меїра було 30 поколінь рабинів. За життя його любили і поважали за милосердя і розсудливі рішення. Окрім усього іншого, він виконував навіть суддівські обов'язки.

"Коли він подорожував селами і містечками, збирав у людей пожертви не лише для своєї общини, а й для бідних наречених, які не могли зібрати собі якийсь посаг. Збирав для нужденних людей, для тих, хто був у тюрмах, щоб викупити їх з тюрем", – зауважила Наталія Захарчук.

Нині багато його нащадків мешкають на різних континентах. Чимало з них захочуть приїхати і вклонитися духовному лідеру, – вважають бердичівські рабини.

"Люди приїздять і розказують про те, як після їх приїзду сюди, після молитов відбуваються якісь неочікувані події. Звичайно, всі хочуть приїхати і побачити своїми очима. Але поки через карантин це трохи затримається", – переконує помічник головного рабина у Бердичеві.

Аби належним чином увічнити пам'ять єврейського лідера і створити комфортні умови для туристів, єврейська громада планує звернутися по допомогу до закордонних общин.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінельніков, Житомирська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Тернопільську область можуть віднести до "зеленої" зони карантину – Степанов
Наступний матеріал
Наслідки вибуху в Бейруті: який вигляд мають зруйновані райони міста – трансляція
Loading...

Відповідальні за вбивство євреїв під час Голокосту: МЗС Ізраїлю розкритикувало вшанування ідеологів Українського національного руху

У Чернівцях почали святкувати Хануку – відео

У Києві вандали розмалювали свастикою пам'ятник Шолом-Алейхему

"Часом з марихуаною й ножами, але спокійно": як хасиди в Умані святкують другий день Нового 5780 року – репортаж

"Особиста трагедія": родичі жертв розстрілів у Бабиному Яру пройшли маршем вулицями столиці

Хасиди святкують: як відзначають 5780-й юдейський Новий рік близько 30 тис. паломників в Умані – репортаж