Бабин Яр
Бабин Яр 5 канал

"Особиста трагедія": родичі жертв розстрілів у Бабиному Яру пройшли маршем вулицями столиці

Читайте по-русски
За єврейською традицією учасники маршу, окрім квітів, беруть із собою камінці, які привезли з різних регіонів України

78-мі роковини трагедії в Бабиному Яру. Саме там під час німецької окупації Києва у 1941-1943 роках відбулися масові розстріли нацистами євреїв та ромів, радянських військовополонених, в’язнів Сирецького концтабору, а також радянських підпільників та членів Організації українських націоналістів. Жертв трагедії вшанували в столиці. Учасники зібралися біля кінотеатру "Київська Русь", щоби маршем пам'яті пройти до меморіалу "Бабин Яр".

На столичній площі, перед кінотеатром "Київська Русь", велелюдно. Тут збираються охочі, щоби долучитися до маршу пам'яті. 29 вересня 1941 року у Бабиному Яру розпочалися масові розстріли.

"Одна з моїх бабусь. Хана разом з двома маленькими дітками залишилися у Бабиному Яру. Коли її чоловік повернувся з фронту, то дізнався, що вони загинули", - ділиться Натела Андрущенко, учасниця маршу.

Для більшості учасників акції розстріли євреїв нацистами - це особиста трагедія, яка торкнулася їхніх родин.

"Бабуся була молода, їй не було 30-ти, двоє малолітніх дітей і у нас збереглися фотографії старі її сім'ї. Це частина і моєї долі, моєї особистої трагедії і говорити про це дуже важко", - каже Натела.

За кілька днів до початку розстрілів нацисти наказали зібратися всім євреям уранці 29 вересня на розі вулиць Мельникова та Дегтярівської. Взяти із собою всі дорогоцінні речі. Для чого - не пояснювали, а хто не прийде – того чекає смерть. Тоді багато хто вирішив, що їх збирають для евакуації. Йшли всі: і старі, і малі.

Зараз, це одна з найжвавіших вулиць столиці. Проте 78 років тому, вона стала дорогою смерті для київських євреїв.

Нескінченний людський потік складався передусім із жінок, дітей та літніх людей. Більшість чоловіків на той час воювали.

"Ми пройдемо сьогодні дорогою, якою 29 вересня пройшло 33 771 осіб, і вони були вбиті там, не рахуючи дітей до трьох років. Дітей до трьох років ніхто не рахував, їх убивали підручними способами, не витрачали патрони", - розповідає Євген Городецький, співорганізатор маршу.

За єврейською традицією учасники маршу, окрім квітів, беруть із собою камінці, які привезли з різних регіонів України.

"У єврейській традиції не кладуть якісь подарунки, ведмедиків, зайчиків, в єврейській традиції є класти камінці в знак пам'яті, в знак поваги", - пояснює Леонід, учасник маршу.

Щороку марш пам'яті стає дедалі масовішим. Цього року в ньому взяли участь близько трьох сотень осіб. Охочі приїжджають і з-за кордону, щоби пройтися дорогою, якою йшли на розстріл їхні рідні.

"Це питання, яке зачепило кожну сім'ю і наша родина не виняток, і з мого боку, і з боку дружини, загинуло багато людей. І було дуже багато життєвої травми через це", - ділиться Борис Альшанський, учасник маршу зі США.

За інформацією Українського інституту Національної пам'яті, протягом двох років під час Другої світової у Бабиному Яру розстріляли від 100-а до 150 (ста п'ятдесяти) тисяч осіб, дві третини загиблих - євреї.

Євгенія Китаїва, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Хасиди святкують: як відзначають 5780-й юдейський Новий рік близько 30 тис. паломників в Умані – репортаж
Наступний матеріал
По бездоріжжю: луччанин змайстрував для людей з інвалідністю крісло для підйому в гори
Loading...

78-мі роковини: Україна сьогодні вшановує пам’ять жертв трагедії в Бабиному Яру

Вшанування пам'яті жертв трагедії Бабиного Яру за участю Зеленського та Нетаньягу – відео

Проект меморіального центру "Бабин Яр": міжнародне журі обрало 10 фіналістів конкурсу