Концтабір
Концтабір 5 канал

Змушували удобрювати поля попелом спалених людей: презентація книги про українських полонених концтабору "Аушвіц"

Читайте по-русски
Майже півтора мільйона – стільки людських життів забрав "Аушвіц"

"Концтабір "Аушвіц": український вимір" – так називається видання, яке презентували співробітники Національного музею історії України у Другій світовій війні. Книга, яка з'явилася напередодні Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту, розповідає про українських в'язнів концтабору "Аушвіц". Колишніх в'язнів чув журналіст "5 каналу" Петро Троць.

Анастасія Гулей до концтабору "Аушвіц" потрапила 17-річною, в розпал Другої світової війни. Дівчину, вивезену на роботу до Німеччини, так покарали за спробу втечі. З усіх жахів, які пережила в таборі поблизу польського Освенціма, передусім згадує, як в'язнів змушували удобрювати поля попелом спалених людей.

"Щось підозріле воно, щось коле в долоні. Ми зійшлися, роздивляємося – то прах людський, там неперегорівші кісточки", – згадує колишня ув'язнена концтабору "Аушвіц" Анастасія Гулей.

Ганна Стрижкова про час, проведений у таборі, нічого не пам'ятає, адже потрапила туди в дворічному віці. Жінка схвильовано згадує одну з поїздок до колишнього табору.

"Ніхто нічого не сказав, і тут заревіла концтаборна сирена. Багато хто був, хто почав плакати, хто свідомість втратив. А я вся в мурашках. Я не пам'ятаю, але мені стало страшно в той момент", – каже Ганна Стрижкова.

концтабір
концтабір5 канал

Майже півтора мільйона – стільки людських життів забрав "Аушвіц". Історики кажуть: за час його існування через табір пройшло трохи більше ста тисяч вихідців із сучасної України. Серед них – батько колишнього президента України Віктора Ющенка, брат Степана Бандери – Василь, який там загинув. Працюючи над книгою "Концтабір Аушвіц: український вимір", співробітники музею історії України у Другій світовій війні документально встановили імена 2129 українців.

"Презентуючи це видання, ми хотіли показати різні сторони українців. Це і євреї, які загинули в рамках Голокосту, українські остарбайтери, яких карали за втечі, радянські червоноармійці та учасники радянського руху Опору, які потрапили до полону, і говоримо про тих українців, які стояли на засадах незалежної України", – розповідає співавтор книги Олександр Білоус.

концтабір
концтабір5 канал

Автори кажуть: ця книга – результат багаторічної праці багатьох співробітників музею.

На більш ніж трьох сотнях сторінок книги – не лише наукові тексти авторства співробітників музею. Тут чимало і листів в'язнів, малюнків, фотографій. А ще – інтерв'ю із тими українцями, які пройшли табір "Аушвіц".

Наклад видання – лише 200 примірників. І охочі придбати книгу поки що можуть зробити це, лише звернувшись до музею.

Петро Троць, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
Автори живуть у якомусь примарному світі – гендиректор "Інтерфакс-Україна" про закон щодо ЗМІ
Наступний матеріал
Депутата Яценка звинувачують у сексизмі: подробиці гучного скандалу
Loading...

"Їде побути в масовці Путіна": В'ятрович про поїздку Зеленського в Ізраїль

Визнає свою провину: німецький фонд у Бердичеві відкрив меморіал жертвам Голокосту – сюжет

На Миколаївщині вандали осквернили пам'ятник жертвам Голокосту

За сприяння Німеччини: на Житомирщині відкрили пам'ятну стелу жертвам геноциду ромів і євреїв

Якби в 1944 був Instagram: історія єврейської дівчини, яка загинула в Голокост

Сьогодні Ізраїль вшановує жертв Голокосту: згадують 6 млн євреїв, знищених під час Другої світової