На Житомирщині відкрили пам'ятну стелу жертвам геноциду ромів і євреїв
На Житомирщині відкрили пам'ятну стелу жертвам геноциду ромів і євреїв 5 канал

За сприяння Німеччини: на Житомирщині відкрили пам'ятну стелу жертвам геноциду ромів і євреїв

Читайте по-русски
Лише 20 травня 1942-го нацисти знищили в Іванополі 900 євреїв та майже сотню ромів

Місце пам'яті жертвам нацистської расової політики під час Другої світової війни увічнили на Житомирщині. В селищі Іванополі встановили інформаційну стелу з іменами закатованих тамтешніх євреїв та ромів.

86-річний Деонізій Совінський і досі пам'ятає, як у 1942-му нацистські окупанти розстрілювали на околиці Іванополя односельчан. Тоді йому було 10 років.

Згадує: "Купку підвели, виставили в лінієчку, пррр, попадали – і наступні. Там різного віку були: молоді циганки і цигани-чоловіки, і старі, і діти були. Маленьких діточок там, кажуть, не розстрілювали, а вдарили чим-небудь – і кинули туди в яму. Жаліли кулі, так кидали".

За історичними даними, лише 20 травня 1942-го нацисти знищили в Іванополі 900 євреїв та майже сотню ромів. На місці масового розстрілу нині встановили інформаційну стелу з нагадуванням про цю трагічну сторінку в історії селища. Інформація на ній – трьома мовами: українською, англійською та івритом.

Ініціював відкриття пам'ятного знаку німецький Фонд "Меморіал убитим євреям Європи". Його керівник каже: такі стели встановлюватимуть й в інших місцях Житомирщини, де були масові страти.

"Збереження пам'яті у XXI столітті можливе лише завдяки інформації. І тому нам було важливо в Іванополі увічнити ті пам'ятні місця, які тут існували, і доповнити їх новим матеріалом", – розповідає директор фонду Уве Ноймеркер.

Громада села усіляко підтримувала цей проект.

"У нас також сьогодні іде війна і кожен із нас має пам'ятати, що все ж ми живемо на своїй землі, ми не допустимо ніякого ворога сюди. І більше таких безжальних розстрілів мирного населення ніколи не буде. Ми свою Батьківщину завжди захистимо", – наголошує селищний голова Іван Марков.

Загалом, під час Другої світової війни жертвами Голокосту в Україні стали майже 900 тис. євреїв. Окрім того, нацисти стратили до 20 тис. ромів.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, Житомирська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Зміни до Виборчого кодексу: пленарне засідання Верховної Ради – трансляція
Наступний матеріал
Дві обіцянки Зеленського вже під питанням: експерт пояснив, що криється за гаслом "ні обіцянок, ні пробачень"
Loading...