меморіальна дошка митрополиту Шептицькому
меморіальна дошка митрополиту Шептицькому КМДА / Facebook

Новий поворот для історичної постаті: Ватикан розсекретив листи митрополита Шептицького – чому це важливо

  Читайте по-русски
  Нові матеріали можуть переламати опір комплексу "Яд Вашем", який вважає Шептицького "колаборантом", і визнати його праведником народів світу

  Напередодні пандемії коронавірусу Ватикан відкрив архіви папи Пія XII періоду з 2 березня 1939-го по 9 жовтня 1958 року, тобто часів Другої світової війни і Голокосту, пише Zbruč.

  "Німецькі дослідники скористалися наявною в них тоді короткою можливістю і, як тепер з'ясувалося, знайшли лист митрополита Андрея Шептицького, датований серпнем 1942 року, з характеристикою гітлерівського режиму як "відверто диявольського", що в умовах нацистської окупації було тяжким злочином. "Така відвертість формулювань наражала митрополита на смертельну небезпеку", – наголошує видання.

  Зазначається, що в листі до Папи митрополит Андрей Шептицький повідомляв Ватикан про жахливі злочини нацистів, зокрема про знищення сотень тисяч євреїв. Через місяць американські дипломати передали Папі секретну доповідь про масові вбивства євреїв з Варшавського гетто. У ній було зазначено, що близько 100 тис. осіб були убиті у Варшаві і її околицях, ще 50 тис. осіб були вбиті у Львові в окупованій німцями Україні. Доповідь базувалася на інформації, отриманій з женевського відділення Єврейського агентства для Палестини.

  Вашингтон хотів знати, чи може Ватикан підтвердити це зі своїх власних джерел, на що останній дав заперечну відповідь. Підставою для цієї негативної відповіді, як повідомив німецький дослідник Губерт Вольф гамбурзькому тижневику Die Zeit, послужив меморандум співробітника папського державного секретаріату Анджело Делл'Аква, де він застерігав від того, щоб вірити єврейській доповіді, бо євреї  "легко перебільшують", а "східняки" – йшлося про митрополита Шептицького – реально не є зразком чесності".

  Впливова ізраїльська газета The Jerusalem Post висловлює припущення, що нові матеріали можуть переламати опір комплексу "Яд Вашем", який вважає Шептицького "колаборантом", і визнати його праведником народів світу, а також допомогти його беатифікації католицькою церквою.

  Видання LB.ua нагадує, що в січні головний рабин України Моше Реувен Асман звернувся до голови правління меморіального комплексу "Яд Вашем" (Ізраїль) Авнера Шалева з проханням про присвоєння митрополиту Андрею Шептицькому почесного звання "Праведник народів світу".

  "Митрополит Андрей керував операцією з порятунку понад 150 єврейських дітей у роки Голокосту в Західній Україні. Він не тільки віддавав накази ховати єврейських дітей у монастирях, а й забороняв хрестити цих дітей, щоб зберегти їх для єврейського народу. Частина цих дітей живі і сьогодні – і я дивився їхні спогади, вони кажуть, що зобов'язані життям Андрею Шептицькому", – йдеться у зверненні.

  Тоді посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон повідомив, що зв'яжеться з керівництвом "Яд Вашем", аби перевірити, чи є можливість надати митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання "Праведника народів світу".

  Утім, згодом керівник "Яд Вашем" Авнер Шалев відповів Асману, що "спеціальна комісія з присвоєння звання Праведників, створена у 1963 році, кілька разів розглядала кандидатуру митрополита Андрея Шептицького і знайшла, що цей випадок є дуже важким".

  Попередній матеріал
  Зеленський затвердив склад делегації від України в ТКГ
  Наступний матеріал
  Слідчі допитали харківських чиновників стосовно зйомок дітей у фільмі "Дау" Хржановського
  Loading...

  "Недостатньо захисту і допомоги": Нідерланди вперше вибачилися за свою роль у часи Голокосту

  У Польщі зросла нетерпимість та ксенофобія до українців – Рада Європи

  Змушували удобрювати поля попелом спалених людей: презентація книги про українських полонених концтабору "Аушвіц"

  Відповідальні за вбивство євреїв під час Голокосту: МЗС Ізраїлю розкритикувало вшанування ідеологів Українського національного руху

  У Чернівцях почали святкувати Хануку – відео

  У Києві вандали розмалювали свастикою пам'ятник Шолом-Алейхему