У Полтаві демонтовані пам’ятники Пушкіну та Ватутіну відправили до решти російських діячів. Їх збирають у музеї "Парк тоталітарного періоду", що на Сумщині. Як позбавляються такого спадку – бачила наша Анна Морозова.
Минулоріч з вулиць Полтави демонтували бюсти імперських діячів – поета, прихильника московського царя Петра І, Олександра Пушкіна та радянського генерала Миколи Ватутіна. Останній у 20 роках минулого століття брав участь у боях проти українських повстанців та армії УНР. Цьогоріч бронзові погруддя передають Путивльському Державному історико-культурному заповіднику.
"Є музей-парк тоталітарного періоду, де ми збираємо саме такі пам’ятники, тобто ті, які були за добу СРСР. Ми їх комплектуємо і вони там. У нас вже більше 100 пам’яток. Привеземо ми пам’ятники, вигрузимо, оглянуть спеціалісти відповідно. Подивляться чи потребує реставрації чи не потребує, в якому вони стані", – розповів юрисконсульт Державного історико-культурного заповідника у м. Путивля Олексій Рудейко.
Російський поет та радянський генерал рік пролежали на території одного з комунальних підприємств, загорнутими у сміттєві мішки. Та за рішенням депутатів міськради їх вирішили безкоштовно передати до Сумського парку радянського періоду.
"В принципі, логіки в тому, щоб вони просто у нас знаходилися тут і пошкоджувалися далі немає ніякої. Тому вирішили їх передати все ж таки в музей. Можливо, їх там обстежать і вони будуть в належному стані зберігатися", – зауважив директор КП "Декоративні культури" Ігор Ляшко.
Комунальники допомогли завантажити у причіп бронзові скульптури. Витрати на перевезення нових експонатів взяв на себе Сумський музей.
У Полтавській області ще чимало пам'ятників, погрудь та меморіальних дощок на честь імперських діячів. Усі вони підлягають демонтажу, каже представник інституту Нацпам’яті. Затримка полягає, оскільки для таких робіт потрібно здійснити певні процедури.
"Десь в межах 150 об’єктів, які треба буде прибрати з публічного простору. Але процедура полягає в тому, що перший крок – це наказ Міністерства культури про виведення з реєстрів пам’яток місцевого значення. Ця робота йде дуже повільно у Міністерстві культури. Можливо тому, що це потребує вивчення дуже-дуже багатьох нюансів", – розповів регіональний представник Інституту Нацпам’яті Олег Пустовгар.
А от що робити із пам’ятником Зигіна? Поки що рішення від полтавської міської ради немає. Тож він продовжує лежати на території комунального підприємства.
Анна Морозова. Полтава, "5 канал".
Читайте також: у Запоріжжі демонтували пам'ятник Пушкіну, як реагують місцеві на знесення монументів.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.