Питання дерусифікації та декомунізації в Україні і досі лишається актуальним. І якщо леніних та марксів у містах та селах не лишилося, то гагаріних, нєкрасових і пушкіних – ще чимало. У Закарпатській області журналіст "5 каналу" рушив вулицями та площами імені Пушкіна. На вулиці Пушкіна в селі Пушкіно місцеві селяни й самі того не усвідомили, як опинились в центрі уваги роспропаганди. Більше – дивіться в сюжеті.
Юрій Кравчук – депутат Мукачівської міськради та захисник України. Один з активних дерусифікаторів регіону.
Частину вулиці Пушкіна в Мукачево, коло Ратуші, перейменували на Духновича. Трохи далі – школа імені Пушкіна та погруддя російського поета. Але це в минулому. Школу – перейменували, погруддя – знесли. Сталося це у перші тижні військової агресії росії проти України. І друга частина вулиці Пушкіна стала – Соборною. Тільки-но в місті заспокоїлись, що наче все декомунізували та перейменували – аж тут нові знахідки.
"У нас в місті десь 500 вулиць і вони дещо проскакують. Наприклад у листопаді знайшли вулицю Кошового. Малюсенька, але ми її знайшли і декомунізували. Левітана там якусь. Ось такі знаходимо, що просто пропустили", – зазначає депутат Мукачівської міської ради Юрій Кравчук.
А це вже Ужгород. Площа Пушкіна. Тут теж демонтували пам'ятник поету в перші тижні повномасштабної війни.
Але не весь – постамент та написи на ньому лишились. А площа й надалі має ім'я Пушкіна.
"Хотіли Малий Галагова назвати, площу Героїв, були певні пропозиції, але вона не пройшла. Зараз була петиція. Якщо є петиція будемо давати на громадські обговорення", – розповів головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський.
А це вже село Пушкіно. На самому кордоні з Євросоюзом. Погруддя тут прибрали, а постамент з написами – ні. Так і стоїть - самотній на подвір'ї Пушкінської загальноосвітньої школи.
"Олександра Сергійовича Пушкіна? Нехай знімають. Раз ми в Україні живемо, то треба прибирати! Еще і село Пушкіно!" – обурюється жителька с. Пушкіно Валентина.
Закарпатські селяни-пушкінці нещодавно опинилися в центрі уваги роспропаганди. На зборах села встигли перейменовувати вулицю Пушкіна на вулицю Карпи (карпИ) – загиблого на російсько-українській війні героя-односельця. Але несподівано потрапили в халепу з радянським пам'ятником на вулиці Гагаріна. Його не захотіли ані переносити з центру села, ані демонтувати. Мовляв, встановили на честь односельців, які загинули у Другій світовій.
"Там є 4 прізвища. Ми переробили плиту, написали: односельчанам і Другій світовій війни. Ми плиту переробили. Побілили. Якоїсь радянщини там немає, форма воїна того часу – пілотка, гімнастьорка", – каже староста Пушкінського старостинського округу Ганна Кут.
Селяни й не знали, що опинилися в центрі уваги ворожої пропаганди. Але, кажуть, долю радянського пам'ятника на вулиці Гагаріна вирішать пізніше.
"Так як у нас 25 хлопців знаходяться на бойових діях, я рахую, що це має бути рішення їхнє. І як вони будуть рішати, так буде і зроблено. Поки не завершиться війна, ніякий демонтаж не робити", – наголошує староста Пушкінського старостинського округу Ганна Кут.
А от з Пушкіним в Пушкіно таки вирішили попрощатися назавжди. Ухвалили – село перейменувати на Українське. Але рішення має затвердити Верховна Рада. Тож шлях деколонізації триває.
Євген Соломін, Закарпатська область, "5 канал"
Нагадаємо, комунальники демонтували велетенську радянську зірку з обеліска місту-герою Києву – відео.
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.